Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Pielęgnacja nowego żywopłotu jednorocznego z ligustru

Pokaż wątki Pokaż posty

Pielęgnacja nowego żywopłotu jednorocznego z ligustru

rebet 21:52, 05 mar 2013

Dołączył: 05 mar 2013
Posty: 2
Witam,

Od zeszłego roku mam kawałek ogródka. W listopadzie zeszłego roku posadziłem przy ogrodzeniu ligustr pospolity żeby odgrodzić się od sąsiada jakieś 25 mb, chiałbym żeby urósł żywopłot ok. 2 m. Sadzonki ligustra były z nasion mniej więcej 20 cm. Po posadzeniu ich nie przycinałem.

Początkujący ze mnie ogrodnik więc mam kilka pytań.

1/ kiedy mogę zrobić pierwsze cięcie ?
2/ jak i czym nawozić ? słyszałem, że są nawozy glebowe i dolistne, jakie stosować żeby szybko urósł gęsty żywopłot?
Jakiego mogę spodziewać rocznego przyrostu (gęstego) żywopłotu?
Madzenka 22:58, 05 mar 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Zapytaj Ani Asc - Ogrodnik mimo woli bo miała żywopłot z ligustra
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 23:13, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tnij już teraz, zetnij połowę. Podlewaj a nawóz polecam dolistnie i doglebowo Florovit w płynie. Kub bańkę 5 litrów. Najszybciej po nim urośnie. Nie syp żadnych granulek, bo nie dotrą do korzeni. Wyściółkuj najlepiej próchnicą odkwaszoną, kompostem a w najgorszym wypadku przekompostowaną korą.

Jak będziesz cięła, będzie gęstniał, pól metra może nawet przyrosnąć, ale cięcie trzeba powtórzyć w czerwcu chyba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Milka 13:47, 06 mar 2013


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Danusiu, dzięki, to i dla mnie ważna informacja, bo przecież i ja młodziak w ubiegłym roku nasadziłąm
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
rebet 21:22, 07 mar 2013

Dołączył: 05 mar 2013
Posty: 2
Danusiu,
Jak dokładnie nawozić tym Florovitem? Jaką dawką, w instrukcji nie ma nic o żywopłocie/ligustrze.
Czy równoczenie nawozić doglebowo i dolistnie czy na zmianę, w jakich odstępach czasu?

Bardzo dziękuję za pomoc.
Gardenarium 18:13, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest na bańce napisane ile na 10 litrów., ja leję pół szklanki jak do herbaty, albo mniej. Przeczytaj dokładnie i nie nalej więcej niż napisane.

Lejesz do konewki, potem dolewasz wodę, ale nie silnym strumieniem. bo będzie się strasznie pieniło

W jakiej instrukcji mówisz? Na opakowaniu nie będzie pisało jak nawozić konkretnie liguster. Nawozisz wg wskazówek ogólnych dla wszystkich roslin - florowit jest dla bylin, krzewów, nawet trawnika, ale nie dla iglaków i nie dla wrzosowatych.

Nawozisz polewając w korzenie wiosną jak zaczyna rosnąć, potem za dwa tygodnie możesz polać z góry już po liściach i reszta wsiąknie w korzenie. Za jednym zamachem i dolistnie i doglebowo.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Margarete 01:24, 12 mar 2013


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Dzięki, i dla mnie te informacje są ważne. Mój ligustrowy żywopłot ma juz 4 lata, tnę go 2 razy w roku ale kiepsko sie zagęszcza i słabo przyrasta. Zrobiłam błąd bo po wypieleniu w ubiegłym roku zasypałam pod nim korę, jaka została mi od rabaty kwasolubnych, nie przekompostowaną tylko zwykłą, i nawoziłam go granulkami.. to pewnie dlatego nie wiedziałam jak należy z nim postępować.
Jest lichy jak na 4 lata... czyż nie ?

____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Margarete 01:25, 12 mar 2013


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies