Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Linia kroplująca czy taśma kroplująca-różnica

Pokaż wątki Pokaż posty

Linia kroplująca czy taśma kroplująca-różnica

Olili 21:48, 22 paź 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Mam takie pytanie: czy można rozłożyć linię kroplującą na rabacie i podłączać ją do węża z wodą (takie tymczasowe rozwiązanie póki nie będzie rura z wodą doprowadzona w ziemi )??
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Olili 13:39, 26 paź 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Podpowie ktoś coś...?
Pozdrawiam
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Gardenarium 14:00, 26 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeżeli tej linii nie jest za dużo. Np. jeżeli przez wąż ogrodowy przepływa np. 20 l na minutę, a linii masz 100 mb czyli 330 emiterów i razy średnio 2 litry każdy emiter wylewa (to jest 660 l) - to jest w stanie to podlać, a jeżeli wydatek z węża jest mniejszy i/lub linii więcej - to będzie problem, bo na końcu linii już nic nie poleci. Podaj jaki wydatek wody i ile masz linii.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Olili 18:00, 26 paź 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Danusiu, dziękuję , Ty jak zawsze pomocna .
Jeszcze nie mam linii ,bo nie wiedziałam czy takie coś o czym pisałam powyżej zda egzamin a na kompletne nawadnianie na razie niestety mnie nie stać. Póki co dopiero tworzą się linie rabat i to nawadnianie strasznie mnie martwiło,bo przetrząsnęłam mnóstwo wątków no i wiem,że nie ma co liczyć ,że rośliny sobie poradzą no i już się powoli załamywałam,że roślin się nie doczekam,a gdyby choć częściowo można było rozwiązać problem w ten sposób to już by było dobrze.
Wydatek wody dopiero muszę sprawdzić,ja bardziej się bałam ,że jak podłączę wąż do linii kroplującej to na tym połączeniu będzie wybijać, rozrywać się,że ta linia nie nadąży odbierać..., a tu się okazuje,że problem może być odwrotny..?
Danusiu jakbyś mogła wskoczyć do mnie na stronę 5,byłabym bardzo wdzięczna,bo baaardzo potrzebuję Twojego głosu.
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Yolanda 02:58, 12 lis 2014


Dołączył: 12 lis 2014
Posty: 5
Pani Danusiu, mam dylemat. Podlewanie automatyczne mam od tej jesieni-jeszcze nie skończone.Wydaje mi się,że wykonawca położył mi linię kroplującą w zbyt dużej odległości od siebie - nawet 1 m. Może to jest ok? Nie dostałam żednego projektu powykonawczego i obawiam się ,że nie było takiego projektu.Może ten Pan , który mi wykonywał ten system nie ma programu do projektowania. Boję się ,że kiedyś tam zapomnimy co i gdzie jest podłączone. Nie chciałabym nikogo urazić, ale ogród jest dość duży i obawiam się, że jeżeli coś się popsuje, to chyba powinnam mieć jakiś schemat rozmieszczenia zraszaczy i ich rodzaj...Proszę o pomoc.
Gardenarium 11:56, 12 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Położenie linii dostosowuje się do nasadzeń a tego ja nie wiem, więc nie mogę nic pomóc. Musiałabym mieć projekt a tego nie ma.. Dochodź roszczeń od wykonawcy.

My robimy projekt i rozmieszczenie i dajemy inwestorowi zanim rozpoczniemy prace. Wtedy po latach wiadomo gdzie przebiegają wszelkie rury i jakie ma zamontowane urządzenia itd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Yolanda 21:55, 12 lis 2014


Dołączył: 12 lis 2014
Posty: 5
Dzięki za odpowiedź.Zamówiłam nawadnianie u człowieka prowadzacego duży sklep ogrodniczy z dużym ogrodem , automatycznie nawadnianym.Wcześniej oglądałam ten ogród - duża powierzchnia z roślinami dla klientów.Mają ogłoszenie , że profesjonalnie wykonują systemy nawodnienia ogrodu.Nie mam nic do wykonania , ale chciałabym mieć dokumentację tego nawodnienia, a tu klops. Nie mogę tego uzyskać. Nie znoszę się z nikim kłócić i zawsze ufam wykonawcy.Jeszcze raz poproszę , a jak nie dostanę , zlecę to innej firmie. Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam.
Gardenarium 22:02, 12 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trudno mi wchodzić w szczegóły cudzych umów, wydaje się że z profesjonalnym wykonaniem nie mają nic wspólnego, skoro nie robią dokumentacji, projektu, po prostu robią na "chłopski rozum" może? Czyli popełniają wiele błędów, ale o tym nie wiem, bo nie widzę

Czy łączą zraszacze statyczne z rotacyjnymi w jedną sekcję? Jeśli tak - źle
Czy zraszacze dolewają do siebie? nie dolewają? też źle. powinny dolewać.

Czy na rogach trawnika są zraszacze? nie ma? źle

To najczęstsze błędy. I najbardziej drastyczne, bo nieprofesjonalne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 09:38, 04 maj 2015


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie! a w zasadzie - witaj Danusiu

Jak policzyć maksymalną długość linii kroplującej, z kompensacją, naziemnej (zasypanej korą), przy danym wydatku wody? Wolałabym nie robić tego w ten sposób - kupuje 500mb rury, podłączam do węża i patrzę czy na końcu też coś leci hehe

Rozumiem że ilość emiterów też ma tu znaczenie. (są linie z otworami co 10 cm, a są np co 30)

Co do herbicydu, to rozumiem że ma być wtedy gdy linia jest podziemna, do zakopania w gruncie?
z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 13:19, 04 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie niezupełnie trafnie zadane, potrzebne dane pomocnicze.

Źródło wody (wydatek) plus jaki przekrój rury, potem co jest do tego podłączone. co włącza tę linię... Ja nie umiem odpowiedzieć. Nawet do zadania pytań pomocniczych Witek jest mi potrzebny.

Masz system, czy chcesz podłączyć go do kranu i odkręcać kurek?

Jaki jest dany wydatek wody?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies