Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Limnobium gąbczaste - Limnobium spongia

Pokaż wątki Pokaż posty

Limnobium gąbczaste - Limnobium spongia

Mariusz 23:04, 13 mar 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Limnobium gąbczaste Limnobium spongia


Roślina nawodna, idealnie nadaje się do oczek wodnych, często uprawiana w dużych akwariach.
Jest ciepłolubnym odpowiednikiem żabiścieku pływającego, pospolicie występującego w naszym kraju.
Bardzo dekoracyjna ze względu na liście, okrągławe, od spodu pokryte gąbczastą tkanką powietrzną. Limnobium należy do najlepszych filtratorów wody, potrzebuje duże ilości składników odżywczych, które czerpie bezpośrednio z wody, tym samym stymulując rozwój glonów.
Potrafi być rośliną niesamowicie ekspansywną i w kilkadziesiąt dni pokryć zwartym płatem całą powierzchnię lustra wody. Nadmiary łatwo usuwamy grabiami.
Na zimę przenosimy go do ciepłego i jasnego pomieszczenia, przetrzymujemy w akwarium. Prościej jednak go kompostować, a w maju nabyć nowe sadzonki.
W naszym kraju uprawiamy dwa taksony lomnobium rozłogowe Limnobium laevigatum oraz limnobium gąbczaste Limnobium spongia.




Konkurencyjny dla lilii wodnych

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 23:44, 13 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A jak się pozbywasz nadmiaru i w jakim momencie należy to robić?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 06:40, 14 mar 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
On nie zawsze okazuje się tak bardzo ekspansywny jak widać na zdjęciu, ale jeśli już to najlepiej wyciągnąć go ręcznie w woderach albo z brzegu grabiami. To bardzo łatwy zabieg, bo pędy są tak związane, że ciągnie się od razu cała masa. Najlepiej systematycznie wyciągać nadmiary podczas okresu wegetacyjnego, tym samym nie dopuszczać do opanowania oczka wodnego przez niego.

Tak się kończy pozostawienie go bez kontroli.



A tak wygląda po zimie. Łatwo zimuje w akwarium czy kastrze budowlanej przy temperaturze 20*C i dziennym oświetleniu.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mala_Mi 12:42, 11 sie 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
No to mam kolejna roślinę która szybko może pozbyć sie glonów..... czy można to zimować w jednym kastrze z lotosem????
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 13:48, 11 sie 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Nie, jest to niemożliwe, lotos musi stać w chłodzie 0 - 4 stopnie, a limnobium w cieple 20 na plusie i z dobrym oświetleniem.
Wciągam na listę
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mala_Mi 14:26, 11 sie 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Limnocoś tam u mnie łatwiej przezimować
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 06:35, 28 lis 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
W październiku nieco przebarwia liście. Choć pierwsze przymrozki nie są mu straszne, to lepiej przed nimi przenieść go do pomieszczenia.



Spód blaszki liściowej stanowi gąbczasta tkanka

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies