Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

madzielena 10:04, 03 kwi 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Mam jeszcze dwie wiśnie, nie tak stare jak tamte, ale wydaje mi się, że niezbyt uformowane. W przypadku pierwszej, musieliśmy w tamtym roku wyciąć konar który odchodził jak drugi przewodnik i właził sąsiadom na działkę.



W przypadku drugiej, jest to, co widać.





Czy mogę tą gałąź, która rośnie jakby przewodnik naciągnąć jakoś i wyprostować czy jest już za późno? A może lepiej przystawić jej jakiś palik?

W obu przypadkach tydzień temu wykonałam cięcie sanitarne.
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
madzielena 10:14, 03 kwi 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
No i na koniec prośba o pomoc w formowaniu drzew posadzonych jesienią ubiegłego roku

jabłoń malinowa na podkładce silnie rosnącej - antonówka



Grusza konferencja na podkładce z pigwy



jabłoń papierówka na podkładce z antonówki



Zrobiłam błąd nie przycinając w tamtym roku po posadzeniu gałęzi. Czy mam je przyciąć teraz? przewodnik o na wysokość 30-40 cm nad ostatnią parą gałęzi, dolne o 1/5? Czy zakładać klamerki na gałęzie? Nie zrobiłam dotychczas z nimi NIC


Uprzedzam pytania - wiem, że obecnie sadzi się drzewka karłowe lub półkarłowe i znam powiedzenie "będziesz miał swój sadek, który sadził dziadek" w odniesieniu do starszych odmian. Nic mi to nie przeszkadza - właśnie dlatego sadziliśmy takie odmiany, aby były długowieczne, nie zależy mi na szybkich zbiorach.
Ta strona na której rosną posadzone przez nas drzewka to południowa wystawa - słońce operuje tam cały dzień, nie ma w ogóle cienia. Mam nadzieję, że drzewa wkrótce nam go dadzą.

____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
barbara_kraj... 20:42, 03 kwi 2014


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
madzielena napisał(a)
Mam ogromną prośbę o pomoc w przycięciu starych drzew owocowych, które wyglądają następująco:

wiśnia, odmiany nie znam, w zeszłym roku po owocowaniu obcięliśmy przewodnik ponieważ nie dało się z niej zbierać owoców i była za wysoka. Tej wiosny w ciepły dzień zrobiliśmy cięcie sanitarne, nie było wiele do cięcia. Wycięłam również gałęzie rosnące do wewnątrz korony oraz te, które wyraźnie o siebie ocierały. Co dalej z tą wiśnią zrobić? Cięcie wiśni, jak rozumiem, po owocowaniu?



Czy takie cięcie ma sens? 5 gałęzi do skrócenia - czy tej wiśni nie zaszkodzę?


Madziu, ponieważ temat jest obszerny o cięciu odnawiającym poczytaj tu

Dodam, że nie powinno się w jednym roku przeprowadzać drastycznych cięć.
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 21:12, 03 kwi 2014


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
madzielena napisał(a)
śliwka odmiany nie znam, ale dawała fioletowe niezbyt duże owoce, w dodatku w połowie robaczywe. Nie robiliśmy z nią nic oprócz wycięcia jednej gałęzi, która rosła zbyt nisko i nie dało się w ogóle podejść do drzewa przez nią.


Aby owoce nie były robaczywe trzeba stosować opryski przeciwko owocówce śliwkóweczce. Ważne, czy owoce są smaczne, kiedy nadają się do zbioru. Jeśli nie zależy Ci na owocach a jedynie na cieniu, to nie tnij w ogóle.
Z cięciem starych śliw postępuje się ostrożnie. Poczytaj tu
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 21:16, 03 kwi 2014


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
madzielena napisał(a)
No i na koniec prośba o pomoc w formowaniu drzew posadzonych jesienią ubiegłego roku

jabłoń malinowa na podkładce silnie rosnącej - antonówka



Grusza konferencja na podkładce z pigwy



jabłoń papierówka na podkładce z antonówki



Zrobiłam błąd nie przycinając w tamtym roku po posadzeniu gałęzi. Czy mam je przyciąć teraz? przewodnik o na wysokość 30-40 cm nad ostatnią parą gałęzi, dolne o 1/5? Czy zakładać klamerki na gałęzie? Nie zrobiłam dotychczas z nimi NIC


Ad.1


Ad.2


Ad.3

____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
madzielena 07:40, 04 kwi 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Basiu bardzo Ci dziękuję!
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
barbara_kraj... 13:22, 04 kwi 2014


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
madzielena napisał(a)
Basiu bardzo Ci dziękuję!


Madziu, cięcie powinno być nad zewnętrznym pąkiem.
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
paramati 10:30, 18 lip 2014

Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 3
Dzień dobry

Mam o to taką jabłonkę - w takim stanie ją zastałem, czy moge prosić o poradę jak i kiedy najlepiej ją przyciąć, wydaje mi się że główny przewodnik był przycięty na wysokość około 80 cm i to by było na tyle w dokonywanych zabiegach na tym drzewku. Nie wiem dalej co z nim zrobić aby wyglądało prawidłowo.

Za ewentualne porady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
mateusz





Sebek 14:14, 20 lip 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Owoców nie ma, więc szczerze przyciąłbym ją od razu - choć powinno się to robić wiosną.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
paramati 22:51, 20 lip 2014

Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 3
Dzięki Sebek, nie mam żadnych oporów, aby przyciąć ją teraz, tylko jak to dobrze zrobić ? Co ciąć a co zostawić ?

Pozdrawiam
mateusz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies