Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Gardenarium 08:27, 25 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
I jeszcze tutaj

http://keshilluesibujqesor.al/?tag=palmeta

http://vitaplant.gr/kladema.php

Tu jest prosta instrukcja

http://www.hortinform.ro/pomicultura-palmeta-etajata.htm
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
boru 22:24, 30 mar 2013

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
ZbigniewG napisał(a)
boru z każdym z tych drzewek można robić sztuki magiki ale nie obraź się - pytania (i stan drzewek) wskazywały na brak podstaw w zakresie "obsługi " drzewek owocowych

nie obrażam się bo tak jest
-inne warianty - zagubisz się w wilkach i przyrostach

i tu mam nadzieję że ludzie tacy jak wy oraz takie fora pomogą mi odnalezć drogę
można by było zrobić np. taki dwuramienny świecznik z kilkoma pionowymi i prostymi gałęziami oszczędny (miejsce) i ozdobny ale po co

aż do poziomu te gałęzie przegiąć to nie podoba mi się. Ale myślę, że można je rozszerzyć sporo, a potem wygiąć te gałązki do góry coś jak na tym obrazku:
Co więcej może jednak jest sens zostawić tą trzecią (najcieńszą) gałąź i rozgiąć te gałęzie na trzy strony? Boję się tylko, że może ta gałąź, z której odchodzi ta cienka po ciężarem w przyszłości się odłamać. Można jakoś wzmocnić te miejsca?
Wyobrażam sobie, że mogłoby to ciekawie wyglądać i owocować też dobrze. Co wy na to?

Gardenarium 13:58, 31 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niech te gałęzie będą przywiązane po prostu cały czas.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 22:08, 31 mar 2013

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Przedstawiłeś, Boru, palmetę stosowaną przez ok. X wieków w sadach zakonnych, a stosowano ten sposób prowadzenia drzew dla uzyskania co najmniej dwóch celów: obniżenia wysokości drzew i eliminowania przemienności owocowania, o religijnych aspektach nie wspominając. Obecnie - mając do wyboru drzewka o zróżnicowanym wzroście - nie ma potrzeby /prócz hobby/ do stosowania tak pracochłonego sposobu uprawy. Ostateczne formowanie kończono bowiem po 30 latach uprawy wycinając dopiero ponad 120 - letnie drzewa. O tym wszystkim traktują podręczniki opisujące historię sadownictwa.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
boru 17:53, 04 kwi 2013

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
Gardenarium napisał(a)
Niech te gałęzie będą przywiązane po prostu cały czas.

Możesz to rozwinąć?
Jak przywiązane? ze sobą?
Cały czas tzn. zawsze?
Czyli co myślicie, że zostawienie tych gałęzi będzie OK?
A może jedną gałąź, tą najmniejszą, puścić do góry przywiązując do kołka a dwie rozszerzyć?
Gardenarium 18:32, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozciągasz poziomo druty i mocujesz gałązki, żeby się nie ocierały o drut. Albo bambusy. Gdy gałęzie drzew zdrewnieją dopiero usuwasz podpory.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:33, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj wklejam gruszę



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:55, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A to jabłonie prowadzone przy podporach










____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
boru 09:13, 09 kwi 2013

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
barbara_krajewska napisał(a)
...

Czereśnia - tylko tę jedną gałązkę wytnij jeśli wrasta do wnętrza korony. Te zgrubienia to miejsca przyrostu nowych pędów. Wszystkie nowe przyrosty możesz skrócić o 1/3 w lipcu.
...


Trochę poczytałem poradników, poprzycinałem drzewka ale niestety z tą czereśnią nie wiem co zrobić.
Nie ma ona typowego przewodnika. Są to trzy gałęzie, z których wyrastają nowe 3-4 gałązki. Co tutaj można zrobić?
Gardenarium 12:14, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyciąć boczne gałęzie i wyprowadzić środkową na wyższy pieniek, jak osiągnie 2 metry, dopiero formować koronę.

Albo wyciąć gałązki skierowane do środka korony a z reszty kształtować niskie drzewo rozłożone na boki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies