Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Mazan 12:34, 10 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Małgosik

Drzew na karłowych podkładkach nie powinno prowadzić się na palmetę. Wychodzi coś w rodzaju bonsai. Ten sposób był stosowany w zamierzchłych czasach do skarlania intensywnie rosnących drzew. Stosowano w tej formie trzy przewodniki, które cięto czasem dwukrotnie. Drzewo wchodząc w owocowanie traci intensywność wzrostu, niejako uspokaja swoje hormony. Palmeta jednak ładnie wygląda obojętnie jakiej wysokości.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Malgosik 12:43, 10 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Mazan napisał(a)
Małgosik

Drzew na karłowych podkładkach nie powinno prowadzić się na palmetę. Wychodzi coś w rodzaju bonsai. Ten sposób był stosowany w zamierzchłych czasach do skarlania intensywnie rosnących drzew. Stosowano w tej formie trzy przewodniki, które cięto czasem dwukrotnie. Drzewo wchodząc w owocowanie traci intensywność wzrostu, niejako uspokaja swoje hormony. Palmeta jednak ładnie wygląda obojętnie jakiej wysokości.



Pozdrawiam


a czytałam w necie by właśnie w małych ogrodach dać na karłowych podkładkach
może chociaż na półkarłowych?
sprzedają takie wysyłkowo
boję się, że mi ogromniaste drzewo wyrośnie
nie chciałabym by przekroczyło 2m
____________________
Ogród na glinie
Mazan 13:11, 10 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Małgosik

Czytałem Twój wątek, piszesz o posiadanym sprzęcie ogrodniczym, a nie wiesz od czego jest sekator? Opisałem Ci pokrótce palmetę jako jeden ze sposobów zmniejszania wzrostu drzew natomiast palmeta niekoniecznie musi mieć trzy ramiona i być świecznikiem. Drzewka karłowe mają tę cechę, że wcześnie wchodzą w okres owocowania, a to oznacza zakończenie okresu juwenilnego i duże osłabienie wzrostu. Pisząc o bonsai miałem na myśli maksymalną wysokość do 150 - 180 cm. Jeśli chcesz mieć taką - nic nie stoi na przeszkodzie, powinnaś pamiętać jednak, że takie drzewka bardzo szybko się starzeją. Po 15 - 20 latach do wycinki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Malgosik 14:51, 10 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Mazan napisał(a)
Małgosik

Czytałem Twój wątek, piszesz o posiadanym sprzęcie ogrodniczym, a nie wiesz od czego jest sekator? Opisałem Ci pokrótce palmetę jako jeden ze sposobów zmniejszania wzrostu drzew natomiast palmeta niekoniecznie musi mieć trzy ramiona i być świecznikiem. Drzewka karłowe mają tę cechę, że wcześnie wchodzą w okres owocowania, a to oznacza zakończenie okresu juwenilnego i duże osłabienie wzrostu. Pisząc o bonsai miałem na myśli maksymalną wysokość do 150 - 180 cm. Jeśli chcesz mieć taką - nic nie stoi na przeszkodzie, powinnaś pamiętać jednak, że takie drzewka bardzo szybko się starzeją. Po 15 - 20 latach do wycinki.



Pozdrawiam


To w takim razie powinnam posadzić zwykłą gruszę? Bez żadnych skarleń?
Żeby się szybko nie zestarzała.
Chyba jednak wsadzę 2 sztuki no i będę ciąć.
____________________
Ogród na glinie
boru 22:19, 10 mar 2015

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
Mazan napisał(a)
Boru
Pytania, które zadałeś bez odpowiedzi nie pozostaną, lecz teraz zadam Ci kilka pytań uściślających:
- czy czereśnia jest 'samotna', czy ma sąsiadkę?
samotna
- czy przycinałeś gałęzie czereśni wiosną bądź jesienią?
nie przycinałem, jedynie wilki usuwałem

Pytam, gdyż czereśnie do owocowania potrzebują zapylacza, czyli drugiej czereśni, lub jak to robią niektórzy z braku miejsca, zaszczepionej gałązki, która kwitnąc będzie dawcą pyłku.
hmm.. tu mnie zaskoczyłes poniewaz w moim domu rodzinnym zawsze byla jedna czeresnia i zawsze miala dużo owocow. Również nie podejrzewam ojca zeby szczepil jakies galazki poniewaz on kompletnie nic z tymi drzewami nie robil. Natomiast jezeli trzeba jaka galazke zaszzczepic to pytanie jak to zrobic?
grembosia 19:16, 17 mar 2015


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Ja na razie jeszcze nie mam co ciąć, ale niebawem będę się dokształcać

Zamierzamy posadzić wśród roślin ozdobnych kilka niedużych drzewek owocowych o ładnym pokroju i smacznych owocach.

Co polecacie, by było smacznie i ładnie?
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
Kasya 19:18, 17 mar 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41636
ja w zeszlym roku posadzilam miniaturową jabłonkę
zjadłam juz 3 pyszne jabłka i potem dokupilam jeszcze jedną i gruszę
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Malgosik 18:38, 20 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
grembosia ja zakupiłam gruszę konferencję, bo ją uwielbiam
lubię też nieduże twarde czerwone jabłka Spartan
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 18:44, 20 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Mam gruszę, do prowadzenia w palmetę.
Na wysokości, na której chcę mieć 1 piętro jest pąk tylko po jednej stronie. po drugiej albo są uszkodzone, albo usunięte. Danusia pisze w swoim artykule by naciąć korę, ale dopiero w sierpniu. Czy można to zrobić także wiosną prosto po posadzeniu?

Nadmieniam, że wysoko są 2 gałązki, ale do usunięcia, bo najpierw potrzebuję dolnego piętra.

Jak już będzie pusty przewodnik to myślę by pousuwać pąki, by nie ruszyły z nich gałązki na poziomie, na którym nie chcę. Dobrze myślę?

____________________
Ogród na glinie
frezja 19:57, 16 mar 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Czy ktoś doradzi, jak przyciąć tą śliwę..



____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies