Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Berberysy i liliowce pod stara gruszą ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Berberysy i liliowce pod stara gruszą ;-)

agata_chrosc... 23:20, 09 lip 2013


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
ja miałam sumaka odziedziczonego w przedogródku i trzeba było wyciąć bo nijak się tam nie mieścił. No i się zaczęło! ALe walka trwała rok. Potem dał spokój. Dla takiej kobity z żelaza jak Debra to jest małe piwo! A nawłoc ja widuję w kilku ogródkach w sąsiedztwie i jakoś nie widac żeby zarastała okolice. Pewnie to kwestia codziennej pielęgnacji, pielenia, grabienia, głaskania etc.
pozdrowienia
____________________
ogród w Holandi
kitek81 09:35, 10 lip 2013


Dołączył: 22 sty 2013
Posty: 8117
Ja sumaki też lubię i chciałabym mieć go u siebie, ale właśnie obawiam się tego, że będzie się rozsiewal za mocno!
Pozdrawiam :*
____________________
Kasia- Działka wkoło Lubczyka :)
Debra 10:26, 10 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
agata_chroscicka napisał(a)
ja miałam sumaka odziedziczonego w przedogródku i trzeba było wyciąć bo nijak się tam nie mieścił. No i się zaczęło! ALe walka trwała rok. Potem dał spokój. Dla takiej kobity z żelaza jak Debra to jest małe piwo! A nawłoc ja widuję w kilku ogródkach w sąsiedztwie i jakoś nie widac żeby zarastała okolice. Pewnie to kwestia codziennej pielęgnacji, pielenia, grabienia, głaskania etc.
pozdrowienia


Agato, no właśnie - sumak 'atakuje' niejako w obronie przed zagrożeniem. Po wycięciu zostały urochomione wszystkie pozostałości by przetrwał.

W przypadku nawłoci, która 'idzie' rozłopgami, wystarczy co jakiś czas wyrwać te rozłogi, najłatwiej, jak wystawiają pierwsze listki. I po sprawie. Ja dodatko, dość głęboko odcinam łopatą granice rabatki, gdzie rośnie nawłoć, odcinając też ew. rozłogi. trzymam ją w ryzach bez większego wysiłku.

U mnie rośnie kanadyjska - sa trzy rodzaje:



Jak wiadomo zwana jest polska mimozą...'Mimozami jesień się zaczyna....'
To Pan Tuwim.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Debra 10:33, 10 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
kitek81 napisał(a)
Ja sumaki też lubię i chciałabym mieć go u siebie, ale właśnie obawiam się tego, że będzie się rozsiewal za mocno!
Pozdrawiam :*


Kasiu, wcale Ci się nie dziwię. Sumak jest pięknym drzewem.
On się nie rozsiewa, tylko idzie rozłogami. W odległości nawet paru metrów od głównego drzewa może wyrosnąć mały sumaczek Wystarczy go wtedy wyrwać i po sprawie. Jak się jest w ogrodzie codziennie, to żadna sprawa. Dodatkowo, sumak uruchamia te rozłogi tylko wtedy, jeśli czuje zagrożenie. Jeśli okolica jego korzeni nie jest naruszana, niczego nie wypuszcza.

Można go posadzić, ale w miejscu, gdzie będzie miał całkowity spokój wokół siebie.

A tak na marginesie - co często piszę - straszymy się wzajemnie a to Różą pomarszczoną, a to Tojeścią, bo bardzo wiele roślin potrafi zagłuszać swoje okolice.

A kto mówił, że ogród bez pracy będzie ładny, he, he ...)))
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
madzielena 13:30, 10 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Debro Twój ogród jest zdecydowanie kolekcjonerski - nawet sumaka masz, choć wielu się go boi

U mnie na osiedlu rośnie kilka sumaków, nie widzę wokół nich odrostów więc chyba sprawdza się to, co piszesz o niepokojeniu go.
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
Debra 19:16, 10 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
madzielena napisał(a)
Debro Twój ogród jest zdecydowanie kolekcjonerski - nawet sumaka masz, choć wielu się go boi

U mnie na osiedlu rośnie kilka sumaków, nie widzę wokół nich odrostów więc chyba sprawdza się to, co piszesz o niepokojeniu go.


Madziu, odkryłaś moje ukryte pragnienie !
Tak, mam ochotę mieć u siebie rośliny trudne, zapomniane, rzadko uprawiane. To musi troche potrwać, ale z czasem tak będzie, ja w to wierzę.

Sumak ma niezwykle egzotyczny wygląd, do tego jego owoce to doskonała przyprawa po wysuszeniu, nadają sie tez do przygotowania orzeźwiających napojów.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Debra 19:27, 10 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
No i ciąg dalszy Owadzi Domek Story

Dla przypomnienia, ostatnio czyli 7 lipca mieliśmy u mnie dwóch lokatorów. Zajęte były dwa okienka:



Dzisiaj rano już trzy



A po południu w kolejnym pojawił się taki patyczek widoczny w prawym większym otworze.



Zauważyłam, że takie patyczki są 'wystawione' z tych zalepionych otworów. To chyba taki wywietrznik

I jeszcze ogólnie muszę powiedzieć, że tak jak w ubiegłym roku mój ogródek wydawał się martwy - mało owadów, zero motyli, tylko sroki, w tym roku to ten mój ogródek aż brzęczy od trzmieli, pszczół, a motyli coraz więcej.
Poza srokami są rozmaite małe ptaszyny, ale na razie nie mam pojęcia co one zacz. Dla mnie wszystkie to wróble )))
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
agata_chrosc... 19:32, 10 lip 2013


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
no właśnei dziś myślałam, żeby takie cos zamontować! Ale ja myślałam, że te owady to tam na zimę zasypiają! A one w środku lata! I znowu człowiek sie czegoś nauczył A domek masz superowy oczywiście! Ja swój chyba z bambusa zrobię.
____________________
ogród w Holandi
Debra 19:35, 10 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Moja hortensja pnąca. Maj 2012



Lipiec 2013



Jak widać jej roczny przyrost może byc całkiem spory

I jeszcze ten sam widok z większej odległości



I moja trawiasto-kordylinowo-kannowa rabata widziana z zewnątrz. Na pierwszym planie Clematis Paul Farges.


____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Debra 19:38, 10 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
agata_chroscicka napisał(a)
no właśnei dziś myślałam, żeby takie cos zamontować! Ale ja myślałam, że te owady to tam na zimę zasypiają! A one w środku lata! I znowu człowiek sie czegoś nauczył A domek masz superowy oczywiście! Ja swój chyba z bambusa zrobię.


Agato, one po prostu szaleją
Zobacz tez mój opis sprzed kilku dni tutaj:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1572-domki-dla-pozytecznych-owadow?page=8

Domeczek kosztował całe 15 zł!
Kupiłam podczas czerwcowego spotkania w Komorowie.
Jest ich tam sporo, a niektóre są bajkowo śliczne, tylko u mnie chyba by je ktoś mógł zabrać .....

Inna sprawa, że taki zrobiony własnoręcznie to jest dopiero coś
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies