Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Ślimaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ślimaki

Gardenarium 23:16, 09 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
A my dzisiaj powiesiliśmy 3 budki lęgowe





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 23:59, 09 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
fajne) ptaków przybędzie i wesoło będą śpiewały)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 01:01, 10 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pod kątem ślimaków. Będą wyjadać szkodniki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewa_sokolowska 13:06, 10 mar 2011


Dołączył: 11 lut 2011
Posty: 29
podwójna korzyść, a jak raz ptaszki zobaczą, że mają dobrze to co roku wpadną.
____________________
ewa sokołowska - wiklina - moje hobby
monteverde 21:36, 10 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
a jakie ptaki jedzą ślimaki, pytanie do Ewy)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 00:42, 11 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ciekawe
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 10:34, 15 mar 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Ja wiem, że ropuchy i jeże je zjadają. Ale ptaki???
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
hanka_andrus 12:26, 18 mar 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Na jednym z forów ogrodniczych takie rady na pozbycie się ślimaków daje pani Monika ze Szczecina



Ślimaki w ogromnych ilościach to katastrofa dla ogrodnika, dlatego postaram się podzielić swoimi sprawdzonymi metodami do walki z nimi.

Ślimaki pojawiają się zwykle w dużych ilościach zaraz po deszczu. Wówczas najlepiej zaopatrzyć się w rękawiczki i pojemnik i po prostu pozbierać je i wyrzucić z dala od ogrodu. Gdy rozprzestrzenią się one na całej działce, by ułatwić sobie pracę, należy je zwabić w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub kapusty, pod którymi te lubiące wilgoć zwierzęta kryją się w ciągu dnia. Można wykładać przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków.

Jako roślinę - pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki. Jednak gdy ślimaki pojawiają się masowo wówczas należy powziąć bardziej radykalne metody, np. w ziemi zagłębiamy małe zbiorniczki około 5 cm głębokie, tak by górne ich krawędzie były na równym poziomie z glebą. Do pojemniczków nalewa się piwa i przykrywa je częściowo, aby padający deszcz nie rozcieńczył piwa i nie obniżył jego mocy. Ślimaki ogromnie lubią ten trunek, więc zwabione jego zapachem ściągając do pojemniczków, topią się. Wystarczy codziennie oczyścić pojemniki i ewentualnie dodać piwa, aby zawsze poziom płynu był równy z powierzchnią ziemi. Ostatecznością jest sięgnięcie po środki chemiczne.

Odradzam takie metody jak: posypywanie popiołem, mączką dolomitową lub wapnem grządek – metoda skuteczna, ale do momentu, gdy spadnie deszcz; posypywanie solą – sól bardzo szkodzi glebie i uprawom.

Profilaktycznie, aby ślimaki w przyszłości omijały nasze ogrody możemy zastosować metody typu:

- kosić trawę i chwasty w ogrodzie i w jego pobliżu, gdyż wszelkie wysokie zarośla i wysoko rosnąca trawa to dobra kryjówka dla ślimaków w ciągu dnia,

- obniżyć wilgotność gleby przez spulchnianie jej w dni słoneczne – giną wtedy jaja i młode ślimaki (bardzo wrażliwe na suszę). Można też okresowo przesuszyć trawniki, ograniczając ich zraszanie,

- nie układać w ogrodzie pryzm kamieni, desek, materiałów budowlanych, które służą ślimakom za kryjówki i chronią je przed naturalnymi wrogami,

- chronić grządki lub pojedyncze rośliny, rozsypując pasami szerokości 20 cm trociny, igliwie sosnowe, plewy jęczmienne lub żytnie, a nawet suchy piasek zmieszany z popiołem. W ten sposób stworzymy ślimakom barierę nie do przebycia,

- ściółkować glebę liśćmi narecznicy samczej lub opryskiwać gnojówką z jej liści – zapach narecznicy odstrasza ślimaki,

- opryskiwać rośliny zaatakowane przez ślimaki odwarem z papryki rocznej (1 kg świeżych owoców zalać 10 litrami wody i gotować 1 godzinę. Odstawić na 48 godzin, przetrzeć i przecedzić),

- sprawdzone zioła odstraszające ślimaki to cząber ogrodowy i rumianek,

- odstraszająca działa również wyciąg z czosnku i begonii stale kwitnącej.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
ewa_sokolowska 15:13, 19 mar 2011


Dołączył: 11 lut 2011
Posty: 29
z ptaków ślimaki to chetnie jedzą bociany,ale o te trudno w ogrodzie, u mnie czasem spaceruje jeden ale on po sasiedzku na slupie mieszka. inne ptaszki chetnie pozywia sie owadem fruwajacym albo gasieniczka nie pogardza, a wtedy zaden bielinek do kapusty sie nie dobierze.
____________________
ewa sokołowska - wiklina - moje hobby
to_ja 22:19, 03 maj 2011

Dołączył: 30 mar 2011
Posty: 11
moi drodzy, 2 lata temu wszystkie moje funkie zostały pożarte przez ślimaki... i już w sklepie miałam włożyć do koszyka trutkę na nie, ale jak sobie pomyślałam o tych ptakach, które sobie spacerują po mym ogrodzie i to tu skubną to tu dziobną, to sobie pomyślałam,że taki ptaszek może nawet przez przypadek zjeść taką kolorową zatrutą granulkę, albo też padłego od trutki ślimaka. Wykombinowałam więc inne rozwiązanie: skombinowałam sobie jeża, którego ślimaki są nie lada przysmakiem, a jeśli i on nie nadąży, to po deszczu mu pomagam, zbierając je ....i za płot na łąkę. nie możemy tak łatwo sięgać po chemię, bo i ten wredny ślimak jest w ekosystemie potrzebny...A tak w nawiasie, jeża w tym roku jeszcze w mym ogrodzie nie spotkałam, a ślimaki i owszem...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies