Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Wisteria - glicynia, słodlin

Pokaż wątki Pokaż posty

Wisteria - glicynia, słodlin

Karabela 22:42, 28 lip 2014


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
co znaczy że wisterię ciąć ostro i 4-6 oczko?

moja posadzona rok temu jak szalona wypuszcza nowe pędy, kilka zaplotłam jej w warkocz, ale czy doplątać kolejne czy je ucinać?

4-6 oczko - czy to znaczy ze biorę gałązkę, odliczam od góry te oczka i taki mały kawałek ucinam?

w tym tygodniu czeka mnie pierwsze cięcie i nie wiem jak się do tego zabrać

____________________
Eksperymentarium
Sebek 10:37, 10 sie 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Dokładnie - trzeba liczyć U Ciebie na Dolnym Śląsku możesz śmiało pobawić się w warkocze - będą pięknie wyglądać po latach
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Karabela 10:44, 10 sie 2014


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
Trochę pocielam a troszkę warkocze, ciekawe czy będzie kwitla w przyszłym roku. Na razie bylo 0. Tak samo magnolia 3 rok nic..... a tak mi się marzą glicyniowe girlandy ....
____________________
Eksperymentarium
A_gawa 19:12, 24 sie 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
marzena napisał(a)
Glicynia podobała mi sie od dawna. Pierwszy raz zobaczyłam ją na starym dworku w mieście, w ktorym mieszkałam i od razu urzekła mnie swoimi olbrzymimi zwieszającymi sie liliowymi gronami. Te zdjęcia, ktore tu prezentujecie również sa rewelacyjne.
Teraz wreszcie kupiłam i posadziłam przy murze od strony poludniowej glicynię. Oczywiscie poczytalam wczesniej o jej wymaganiach, pielegnacji itp. Moja glicynia to Wisteria formosa Issai Perfect.
Chetnie poczytalabym jeszcze wiecej o Waszych doswiadczeniach w uprawie+pielegnacji tej interesujacej rosliny


Marzenko, czy mogłabyś mi napisać jak się sprawuje Twoja glicynia. Na zdjęciach w necie ma przepiękny kolor - udała Ci się?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
waldek727 21:47, 24 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Karabela napisał(a)
Trochę pociełam a troszkę warkocze, ciekawe czy będzie kwitła w przyszłym roku. Na razie bylo 0 a tak mi się marzą glicyniowe girlandy ....

Karabela.
Pierwsze podstawowe cięcie wisterii poza rozkrzewiającym przeprowadza się w trzecim roku uprawy. Do tego czasu młode przyrosty rozprowadza się na podporze ewentualnie nadając im ciekawe formy i kształty. Dopiero w piątym roku uprawy od 15 lipca do początkowych dni sierpnia skraca się wszystkie jednoroczne przyrosty za 5-6 oczkiem licząc od pędu z którego wyrastają. W lutym korygujemy cięcie nawet za 2-3 oczkiem. Od tego czasu możesz liczyć na nieliczne pojawianie się kwiatostanów. Na glicyniowe girlandy kwiatowe o których piszesz przy sprzyjających warunkach przyjdzie Ci poczekać nawet osiem lat.
Ważne! Wisterii nie zasilamy nawozami posiadającymi wysoką zawartość procentową azotu.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Karabela 22:30, 24 sie 2014


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
no to mnie Waldku załamałeś.... nieźle się naczekam w takim razie, bo sadzona w zeszłym roku, urosła wtedy niewiele, w tym roku bardzo ładnie pociągnęła do góry, ma dużo pędów które nie wiem czy wycinać czy tak żeby zostało kilka głównych splecionych ?
____________________
Eksperymentarium
mcus 21:04, 29 wrz 2014

Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 3
Witam,
chciałabym się poradzić, ponieważ 3 lata temu wsadziłam wisterię przy starym słupie na swojej działce. na razie jeszcze mi nie kwitła, ale co roku po lecie i po zimie cięłam ją, tak jak powinno się ciąć.
Na początku roku urodziłam i macierzyństwo mnie pochłonęło na tyle, że nie przycięłam jej ani w lutym, ani na koniec wakacji. W efekcie tego rozrosła się jak szalona (co widać na zdjęciach). Puściła również dodatkowe łodygi wzdłuż murku. Wiem, że żle zrobiłam, że jej nie przycięłam, ale niech ktoś mi napisze, jak mam ją przyciąć (i czy wogóle) po zimie na koniec lutego. Ma teraz tyle gałęzi, że nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. I czy te gałązki, które puściła wzdłóż murku zostawić, żeby weszły na balustradę balkonową, czy też je uciąć?
mcus 21:07, 29 wrz 2014

Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 3




nie wiem dlaczego wstawiają się bokiem:/
waldek727 20:43, 04 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587

mcus.
Podałaś dobry termin drugiego korygującego cięcia wisterii. Na przełomie lutego i marca wytnij wszystkie wąsy za 3/4 oczkiem
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 16:55, 30 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
lamia napisał(a)
Rośnie u mnie w przedogródku. Musze bardzo przycinać. Poza tym jest dość niska, W jaki sposób zapleść w górę bezlistne teraz pędy ?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies