Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Wisteria - glicynia, słodlin

Pokaż wątki Pokaż posty

Wisteria - glicynia, słodlin

Gardenarium 16:56, 30 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pooglądaj cały wątek, oczywiście pokaż zdjęcie glicynii, co i gdzie i na jakiej podporze chcesz zaplatać? Forma pienna jest stworzona do mocnego cięcia, jesli puściła długie pędy, znaczy wymknęła się spod kontroli.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lamia 09:41, 31 paź 2014

Dołączył: 17 kwi 2014
Posty: 19
Straciłam nad nią kontrolę. Nieobcinana odpowiednio, jest za niska. Chciałaby aby drzewko zasłaniało mi okno kuchenne od ulicy.
Czy mogę coś zrobić teraz przed zimą czy poczekać ? Co zrobić po kolei, aby ją pleść wyżej do góry ? Starsze pędy są zdrewniałe i chyba trudno będzie je zaplatać ?
Poza tym chcę obsadzić tą trójkątną rabatę, aby co roku nie sadzić aż tyle aksamitek, i aby przez resztę roku mnie była pusta.
licze na Waszą pomoc.
lamia 09:50, 31 paź 2014

Dołączył: 17 kwi 2014
Posty: 19
Oto zdjęcia

[/img]
Gardenarium 16:55, 31 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cięcie na 1 oczko, ale to wieczna walka, bo wisteria to bardzo ekspansywne pnącze, raczej niemożliwe jest jej utrzymanie nawet na obelisku, nie radzę jej przywiązywać a raczej radzę wybudować bardzo mocną pergolę do jej uprawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_ 14:00, 24 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Moje w tym roku szalał
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Feliks 19:49, 18 gru 2014

Dołączył: 18 gru 2014
Posty: 2
Witam,

Posiadam balkon o powierzchni około 10m gdzie w bezchmurną pogodę, latem słońce świeci bezpośrednio od około 10 do 18, balkon jest wewnątrz podwórza więc działanie wiatru jest ograniczone do minimum. Na części powierzchni chciałem stworzyć naturalną osłonę z roślin i wpadłem na Wisterię...

Przeczytałem cały wątek i dużo piszecie na temat ekspansywnej 'polityki' tej rośliny. Na stronie pnacza.pl znalazłem wzmiankę o odmianie 'domino' która wedle informacji osiąga wysokość do 4m.

Część jaką jestem w stanie poświęcić na tę roślinę to powierzchnia około 1,2-1,4m szerokości na 3m wysokości (może ciut wyżej gdyby roślina miałaby wspiąć się na część balustrady sąsiadów). Dodam, że bariery są solidne - stalowe - z miejscami na mocowanie śrub, do których można by przytwierdzić mocną drewnianą konstrukcję.

Pytania mam dwa, po pierwsze czy faktycznie odmiana 'domino' to roślina, która nie powinna przekroczyć 4m (przynajmniej w perspektywie około 10-15 lat), po drugie czy taka roślina mogłaby rosnąć w odpowiedniej wielkości donicy?


Gardenarium 22:27, 18 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zmarznie w donicy moim zdaniem, nikt nie zagwarantuje, że roślina "zatrzyma się na wysokości 4m, wszelkie rozmiary roślin są podawane jedynie orientacyjnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Feliks 11:02, 21 gru 2014

Dołączył: 18 gru 2014
Posty: 2
Dziękuję za pomoc, trochę spodziewałem się takiej odpowiedzi chociaż istniał cien szansy

Pomyślę nad jakimś powojnikiem, prostrzy w uprawie i mniej wymagający.

Pozdrawiam.
waldek727 10:15, 02 lut 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Korekcyjne cięcie glicynii na przedwiośniu.
http://www.clematis.com.pl/pl/filmy/815-wisteria-wiosenne-ciecie
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Piotr_ 12:42, 07 kwi 2015


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Moja 3 letnia w misie szykuje się do kwitnienia ma ok 60cm wys.

____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies