Gdzie jesteś » Forum » Natura » Kruszczyca złotawka

Pokaż wątki Pokaż posty

Kruszczyca złotawka

barbara_kraj... 01:20, 01 cze 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Kruszczycę złotawkę (Cetonia aurata) po raz pierwszy spotkałam na swojej działce, na przekwitających już kwiatach bzu. Od razu zwróciła moją uwagę z powodu pięknie ubarwionych pokryw. Złocistozielonkawe, metalicznie błyszczące pokrywy pancerza, mieniły się w zachodzącym słońcu. Kruszczyca siedziala spokojnie, pożywiała się, a ja zrobiłam kilka fotek. Dostęp do niej nie był łatwy, dlatego zdjęcia nie są najlepszego gatunku.

Chrząszcz ten należy do rodziny żukowatych. Ma długość od 15-20 mm. Pokarmem są kwiaty bzu czarnego, lilaków, jarzębiny, głogu, piwonii, aronii, rutewki wąskolistnej i wiązówki błotnej.
Larwy, podobne do pędraków chrabąszczy majowych, rozwijają się w próchnie drzew i krzewów, w ich przyziemnej i podziemnej części. O ile dorosły chrząszcz jest szkodnikiem, bo niszczy kwiaty, o tyle jego larwy są pożyteczne, bo żywią się zbutwiałym drewnem i liśćmi, a tym samym przyczyniają się do powstawania kompostu.
W przypadku masowego występowania kruszwicy można ją niszczyć zbierając w porze porannej siedzące na kwiatach chrząszcze.











____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Justyna 13:06, 01 cze 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
u mnie była na rododendronie
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Mariusz 21:50, 01 cze 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Temat o moim ukochanym gościu, ja sobie tłumaczę, że nie zjada kwiatów a tylko pyłek.





____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 21:52, 01 cze 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Lecę...

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
barbara_kraj... 22:27, 01 cze 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Mariusz napisał(a)
Temat o moim ukochanym gościu, ja sobie tłumaczę, że nie zjada kwiatów a tylko pyłek.

Być może
Wyczytałam gdzieś, że i nektarem się żywi. Ale większość podaje, że kwiatami. Bo np. w kwiatkach takiego bzu pyłku za wiele nie ma
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Justyna 23:20, 18 cze 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Obserwacja zachowania
Dziś zobaczyłam na parapecie przewróconą na plecy kruszczyce, która szaleńczo próbowała obrócić się na nogi. Kiedy zaczełam jej pomagać, udała trupa, totalnie zesztywniała. Wyniosłam ją na dwór, postawiłam we właściwej pozycji, nadal trup. Oddaliłam się, a ona frruuu
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Bogdzia 12:45, 19 cze 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
To ja jeszcze dodam ze kruszczyca lata z zamkniętymi pokrywami a błoniaste skrzydła wysuwa przez wycięcia znajdujące się w ich bokach ( widac to świetnie na zdjeciu Mariusza- a zdjecie jest świetne-gratuluje). Larwy kruszczycy sa niszczone przez smukwę która dokopuje sie do nich w ziemii , paraliżuje i potem składa w nich jajo.
U mnie co rok na rh sa kruszczyce , a w tym roku na jednym krzaku doliczyłam się ich 12 a pewnie było więcej bo policzyłam tylko te ktore były bardzo widoczne bez szukania w mniej widocznych miejscach.

Kruszczyca na rh







____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Bogdzia 12:46, 19 cze 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
I na piwonii







____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
ZbigniewG 15:24, 22 cze 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887


____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
barbara_kraj... 18:44, 30 sie 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912


____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies