Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 20:18, 05 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aga napisał(a)
Witam.P



pomoże ktoś w uporządkowaniu tej rabaty?????


Aga napisał(a)
Tak wygląda ta rabata w całosci



To jest bardzo wąska rabata, posadź na niej pas pięciu hortensji i masz uporządkowane, bo tu jest za dużo roślin na takim skrawku, Prostota i umiar na tym wąskim pasku jest jak najbardziej wskazany.

Albo pięć kul bukszpanowych, albo pięć tawuł japońskich ciętych w kulkę, albo do nich jeszcze miskanty np. Morning Light na przemian, albo Thuja orientalis Aurea Nana 5 sztuk a pomiedzy daj bordowe żurawki Georgia Peacch.

Po prostu zdecyduj się na dwa kontrastowe gatunki w kolorze i prosta sprawa, Komplikowanie, robienie piętnastu gatunków tutaj nawet jeśli je poprzestawiasz, rabaty Ci nie uporządkuje.
Na tą rabatę masz wszystko za niskie, płot widać, a może przynajmniej jakieś pnącza na płot?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magdalia86 09:28, 06 cze 2013

Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 14
Witam.

Proszę o radę w zagospodarowaniu tej rabaty. Zdjęcie przedstawia jedynie 4 z 7 fal. Cała rabata ma ok 16m długości. Z tyłu zasadzony jest żywopłot z ligustru pospolitego.
Widoczne żylistki i berberysy mo zliwe do przesadzenia.

Chciałabym umieścić na niej tawuły "golden princess" (mam 6szt) oraz wierzbę "hakuro nishiki" (mam 3szt)




____________________
Magda
Aga 22:29, 06 cze 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam przeczytałam wskskazówki i postaram sie je wykorzystać.Jesli chodzi o tą rabate to jest ona długa ma 11 metrow długosci i w połowie jest ona słoneczna a w połowie półcien z ziemią kwaśna.Płotu nie moge zasłonic zadnym pnączem bo to nie moj płot a przed nim posadziłam juz młode tuje.Ta rabata od tuj do ścieżki żwirowej ma szerokośc 150 metrów.Ciężko bedzie to wszystko uporzadkowac bo mam sporo gatunkow roslin i nie umiem ich pogrupować mniej wiecej wiem ktore lubia cien a ktore słonce.MOja działka ma 20 metrow szerokosci i 40 metrow długosci i wkoło sa posadzone młode i małe tuje przed ktorymi wkolo chciałabym cos posadzic ale jeszcze nie ma domku i nie wiem czy nieszkoda bedzie jak mi podczas budowy poniszcza rosliny.narazie poswieciałam czesc 3 rabat.wstawiam fotki zeby troszke naswietlic to co juz mam.













____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Aga 22:40, 06 cze 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Tak wygląda ta rabata w całosci
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
iw00na 09:05, 09 cze 2013

Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1
Witam, jestem nowicjuszem na tym forum. Proszę o pomoc i poradę. Jakie rośliny i krzewy będą rosły przy brzozie, która zacienia miejsce. Próbowałam wielu roślin ale brzoza sąsiada jest silniejsza
margo 12:43, 10 cze 2013


Dołączył: 03 sty 2012
Posty: 83
Danusiu kochana mam pytnie - pracuję w zieleni , robię takie drobne rabaty w mieście ( w sensie małe projekty) głównie nasadzeń na osiedlach i tu moje ważne pytanie.
Otóż przyszli do mnie mieszkańcy jednego z bloków z prośbą o zaniechanie nasadzeń powszechnie nazywanych 'thujami' - mam kilka odmian które tam sadzimy m.in Smaragdy i formy kuliste . Chodzi im o to, że ponoć w Niemczech jest zakaz sadzenia tych drzew z uwagi na to,że wydzielają pono CO2 - czy to prawda ? dla mnie jakaś bzdura - pierwsze słyszę . Jak wiesz coś na ten temat - proszę napisz . pozdrawiam gorąco . Małgośka
____________________
margo
Gardenarium 12:45, 10 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Magdalia86 napisał(a)
Witam.

Proszę o radę w zagospodarowaniu tej rabaty. Zdjęcie przedstawia jedynie 4 z 7 fal. Cała rabata ma ok 16m długości. Z tyłu zasadzony jest żywopłot z ligustru pospolitego.
Widoczne żylistki i berberysy mo zliwe do przesadzenia.

Chciałabym umieścić na niej tawuły "golden princess" (mam 6szt) oraz wierzbę "hakuro nishiki" (mam 3szt)






Same fale na tak długiej llinii, może będą nudne? Może trzeba gdzieś coś rozszerzyć albo koło wykonać ze żwirkiem?
Poza tym nie projrktuje się pojedynczej rabaty tylko z jednej strony, a bierze pod uwagę co będzie dalej.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:50, 10 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
margo napisał(a)
Danusiu kochana mam pytnie - pracuję w zieleni , robię takie drobne rabaty w mieście ( w sensie małe projekty) głównie nasadzeń na osiedlach i tu moje ważne pytanie.
Otóż przyszli do mnie mieszkańcy jednego z bloków z prośbą o zaniechanie nasadzeń powszechnie nazywanych 'thujami' - mam kilka odmian które tam sadzimy m.in Smaragdy i formy kuliste . Chodzi im o to, że ponoć w Niemczech jest zakaz sadzenia tych drzew z uwagi na to,że wydzielają pono CO2 - czy to prawda ? dla mnie jakaś bzdura - pierwsze słyszę . Jak wiesz coś na ten temat - proszę napisz . pozdrawiam gorąco . Małgośka


To bzdura jakaś, przeczytaj im definicję fotosyntezy na czym polega, co rośliny pobierają a co wydalają do atmosfery.
Może chodzi o olejki eteryczne, ale żeby były na taką skalę? Niemożliwe.

Coś takiego znalazłam, ale mi się nie chce tego czytać i chyba nie na temat jest, pewnie o tujach nie ma tam słowa.

http://www.mugv.brandenburg.de/cms/media.php/lbm1.a.2334.de/udb_3_pol.pdf
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:55, 10 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
iw00na napisał(a)
Witam, jestem nowicjuszem na tym forum. Proszę o pomoc i poradę. Jakie rośliny i krzewy będą rosły przy brzozie, która zacienia miejsce. Próbowałam wielu roślin ale brzoza sąsiada jest silniejsza


Żeby coś rosło, trzeba wzbogacić glebę, dosypać trochę ziemi i podlewać, przynajmniej w pierwszym roku. Będą rosły hosty, ale muszą być podlewane.

Potem dadzą sobie radę. Ta duża to podsypana wyżej rabata wyspowa i to jest konkretne rozwiązanie i co chesz możesz posadzić. Tutaj są różaneczniki, pierisy i Carex Evergold oraz pachysandra i żurawki








____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
margo 12:58, 10 cze 2013


Dołączył: 03 sty 2012
Posty: 83
No własnie przeleciałam google i też nic nie znalazłam- ludzie to czasami dziwni są ; powiedziałam żeby lepiej poprosiła sąsiadów o przeparkowanie tych 11 aut co pod oknami stoją bo pewnie z nich wychodzą te zanieczyszczenia a nie z roślin - rozumiem, że moga być trujące czy coś ale takich bzdetów to nie słyszałam jeszcze.
dzięki za szybką odpowiedź.
____________________
margo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies