Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Magdalia86 14:56, 10 cze 2013

Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 14
Już i ja sama doszłam do wniosku, że muszę przerobić te fale

Możliwe jest poszerzenie do mniej więcej 2m szerokośći.

Chciałabym na prawym skraju zrobić wrzosowisko (aczkolwiek nie musi ono być na tej rabacie, to taki luzny plan

Napiszę Pani jakie roślinki aktualnie posiadam, które chcialabym wkomponować w tą rabate. Bardzo bym prosiła o jakiś konkretny plan, co w jakiej kolejności wsadzić, żeby ładnie się to ze sobą komponowało.

Moje roślinki to:
krzewuszka "nana variegota" 1szt
żylistek "strawbery fields" 3szt
wierzba "hakuro nisskiki" 3szt (krzewowa)
tawuła "golden princes" 6szt
wrzos "dark star" 8szt
berberys płozacy zielony ok 6 szt
sadzonki sosenek - ilość nieograniczona

Bardzo proszę o pomoc, jestem na skraju desperacji
____________________
Magda
Gardenarium 17:16, 10 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dałam Ci schematy na poprzedniej stronie, do samodzielnego planowania, dopasuj je sobie i narysuj do swojej działki, jednakowe kółka to jednakowe rośliny, od płotu wyższe, żywopłotowe. Na taką rabatę potrzebujesz znacznie więcej roślin niż masz, Sosenki są praktycznie bezużyteczne, za duże drzewa rosną z nich, chcesz mieś las sosnowy, czy karczować jak będą miały po 20 lat? One młode tylko ładnie wyglądają.

Wierzba Hakuro, jest ładna też młoda, musisz ją ciąć mocno 3 razy w roku, po kilku latach wyrzucisz i tak. Lepsza byłaby zimozielona trzemielina Emerald'n Gold f. pienna. Wierzba jest tania, ale nie długowieczna.

Na wrzosowisko potrzebujesz po 15 sztuk każdego koloru, wrzosy i wrzośce, tu masz inspirację
Plus trawy, miskany, rozplenice, turzyce.



Desperacji nie podsycaj a próbuj a na pewno dasz radę.
Pasują Ci Chamaecyparis pisifera Aurea Nana, Tsuga candensis Jeddeloh, berberysy inne też ale co najmniej po 3 sztuki w grupach. Kolumnowe iglaki czy stożkowe.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Megi 17:43, 10 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
Danusiu, czy mogłabyś zajrzeć do mnie i coś podpowiedzieć w sprawie rabat

post 2 od końca
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2096-warminskie-dylematy?page=40

post 1 od góry
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2096-warminskie-dylematy?page=38
____________________
Magdalia86 19:33, 10 cze 2013

Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 14
P. Danusiu a mogłabym prosić o podpowiedź?

Mianowicie chodzi mi o to, że chciałabym na prawym krańcu zrobić wrzosowisko (tak do 1/3 długości rabaty). Myślałam aby przy żywopłocie posadzić kilka berberysów kolumnowych, pod nimi cisy niebieskie takie kręcone (nie pamiętam dokl. nazwy w tej chwili), wrzosami, cisami idp. A na rogu miskant plus jakieś inne strawy.

A moje pytanie jak ładnie przejść od tych berberysów i całego wrzosowiska w żylistki i tawuły?
____________________
Magda
Gardenarium 20:45, 10 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dereniami Ivory Halo, dają ładny kontrast z berberysami.

Cisy niebieskie? Nie ma takich. chyba jałowce, cisy nie lubią kwaśnej gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magdalia86 21:01, 10 cze 2013

Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 14
Tak, to nie cis tylko Cyprysik groszkowy 'Curly Tops'

A co do derenia, czy równie dobra będzie odmiana "Elegantissima" ?

I czym podsadzić te derenie, aby ładnie komponowały się pomiędzy, berberysami kolumnowymi (zielone czy purpurowe?) z wrzosowikiem, a żylistkami podsadzonymi tawułkami "golden princess" ?
____________________
Magda
syla12345 22:31, 02 lip 2013

Dołączył: 02 lip 2013
Posty: 1
Witam!
Mam rabatkę w kształcie koła o średnicy 2m i chciałam w niej umieścić żurawki z trawami i może jakiś krzew na środku. Mam pytanie odnośnie żurawek czy ładnie będzie wyglądać mix kolorów? I Ile bym potrzebowała roślin na taką rabatę. Może jakieś propozycje?
iza_s 10:10, 09 lip 2013

Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 1
Prosze o pomoc w zprojektowaniu rabaty. Zalezy mi na zaslonieciu czesciowo murka z kamieniami i brzegu strumienia. Mysle, ze moglaby to byc rabata w odcieniu bieli. Ladnie by nawiazywalo do koloru kory mojej brzozy. Bardzo bym chciala miec w swoim ogrodzie milorzab, ale nie jestem przekonana, czy w tym miejscu nie konkurowal by z brzoza. Inne rosliny o ktorych myslalam to biale hotensje i zebrinus(bo mam je na stanie), a takze biale wrzosy. Dodam, ze stanowisko jest poludniowe, lekko nachylone(stad moj pomysl na wrzosy). Ma okolo 7 m kwadratowych. Poniewaz moj ogrod jest duzy, to nie moge rozdrabniac sie na ilosc roslin, raczej ok. 3 gatunkow. Klomb pomiedzy oczkiem a murkiem tez jest do zagospodarowania. Dziekuje, jesli ktos pomoze mi na ladnym i praktycznym doborze roslin i miejscu, w ktorym maja rosnac.
____________________
mischa 21:35, 09 lip 2013

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 76
Danusiu, potrzebuję pomocy przy zaprojektowaniu rabaty przy tarasie.


Po lewej stronie już nawet nie pamiętam co to jest (kupowałam i nie zapisywałam), ale bardzo wolno rośnie, obok to malutkie to trzmielina, po zimie ledwo ją było widać, myślałam, że będzie do wyrzucenia, ale jednak odżyła. Są posadzone bez pomysłu, więc oczywiście mogę je przesadzić.




Kupiłam Trzmielinę szczepioną, hortensję Limelight, 4 x żurawki Solar Eclipse, 4 x żurawki Blackberry Jam.
Co jeszcze dokupić i jak to wszystko ułożyć? Jest to strona wschodnia, w południe też nie ma cienia.
Rabaty pewnie trzeba będzie poszerzyć- nie ma problemu, będzie mniej trawy do koszenia
Gardenarium 22:23, 09 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli masz po 4 sztuki to układaj kreskami albo kwadratami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies