Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 22:44, 07 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
BarteZ napisał(a)
Danusiu, na teraz mam tylko takie zdjęcie. Jeśli nie wystarczy to w sobotę wrzucę ciekawsze ujęcie (po zmianie czasu wychodzę do pracy w nocy i wracam w nocy - światła brak).

Ten osłupkowany patyk to miłorząb kolumnowy fastigiata. Kabelki będą schowane. Na prawo od kabli, na wybrukowanym, będzie suwana brama.





Pozdrawiam,
BarteZ.


Bartku, za duży masz bałaganik na tym froncie.
Bonsai a raczej niwaki potrzebuje lepszej ekspozycji niż w trawniku i w okolicy znacznego zagęszczenia innych roślin posadzonych także w trawniku. Nie tak to powinno wyglądać
Daj mi rzut z góry albo zdjęcie z "dachu/okna
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BarteZ 09:15, 08 lis 2016

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Oto rzut z góry (plus powiększenie) rabaty, o którą mi chodzi:





Na środku (kółko z iksem) wsadziłem miłorząb kolumnowy.

Miejsce jest wybitnie nasłonecznione. Gleba kl. IVb, bez nawodnienia. Ziemia została wstępnie lekko zakwaszona. Będzie wysypana korą. Będzie podlewana (choć rzadko).


Co do bałaganu w okolicach niwaki - tę rabatę będę tworzył na wiosnę. Docelowo trawnik w tym miejscu zostanie zastąpiony korą. Głównym problemem w uporządkowaniu tego miejsca jest brak czasu. To będzie dłuuuga rabata. Przeraża mnie ilość kory jaką będę musiał wysypać na mojej działce - jakbym nie liczył to wychodzi mi jej koszt na ziomie 2-3 tys. zł
Elinka 11:24, 08 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Witam, wkleilam pytanie w watku ale moze tu szybciej ktos zobaczy. Moze Danusia pochyli sie raz jeszcze nad moim problemem
Udalo sie uporzadkowac naroznik duzej rabaty frontowej i chcialabym skonczys nasadzenia szkieletowe.
Za Rada Szefowej na czesci bedzie zywoplot z yellow ribbon, tak do brzozy i nie wiem co dalej za jodla
1. czy po obu stronach szmaragdy po 6-9 szt
2 . Czy od sasiada szmaragdy a od drogi choiny kilka szt, potem dla powielenia zoltego 3 cyprysiki ivonee
3 czy po obu stronach choiny.
Dolaczam zdjecie i szkic
____________________
elinkowy-ogrod
Gardenarium 16:02, 08 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
brzydula napisał(a)
bardzo proszę o opinie dot. wrzosów bo dzisiaj musze już je zakupić - przedstawiam planik ( również w projektowym umieściłam ale tam cisza )



Na tak wielkiej rabacie narobiłaś strasznego chaosu, którego nie sposób ogarnąć dlatego trzeba poprzesuwać. Nie rób tak wielkich rabat bo źle to się projektuje.



2 cis Elegentissima, ekran
3. tuje Danica lub inne zielone kuliste ale nie bukszpan, nie pasuje do wrzosowiska
4. Kolumnowe żółte cisy lub tuja wschodnia Aurea Nana
5. Łuk podwójny z berberysów ładnych
6. Wrozsy o ciemnokarminowych kwiatach lub lepiej wrzośce
7. Wrzosy o różowych kwiatach
8. Wrzosy o ciemnoróżowych kwiatach
9. Andromeda\
10. Wrzosiec 'Golden Starlet
Niebieskie to Andromeda. A koła niebieskie duże to przesunięte brzozy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:03, 08 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
BarteZ napisał(a)
Oto rzut z góry (plus powiększenie) rabaty, o którą mi chodzi:





Na środku (kółko z iksem) wsadziłem miłorząb kolumnowy.

Miejsce jest wybitnie nasłonecznione. Gleba kl. IVb, bez nawodnienia. Ziemia została wstępnie lekko zakwaszona. Będzie wysypana korą. Będzie podlewana (choć rzadko).


Co do bałaganu w okolicach niwaki - tę rabatę będę tworzył na wiosnę. Docelowo trawnik w tym miejscu zostanie zastąpiony korą. Głównym problemem w uporządkowaniu tego miejsca jest brak czasu. To będzie dłuuuga rabata. Przeraża mnie ilość kory jaką będę musiał wysypać na mojej działce - jakbym nie liczył to wychodzi mi jej koszt na ziomie 2-3 tys. zł


Żeby planoiwać te rabatę, trzeba wiedzieć i planować także rabatę sąsiednią a jej nie ma na rysunku. Mój dekalog brzmi-

Dekalog ogrodniczy Danusi


1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi




Dopisuję poza dekalogiem ważną rzecz:

Planuj swój ogród kompleksowo jako całość, a nie tylko oderwane fragmenty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
brzydula 21:36, 08 lis 2016

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Gardenarium napisał(a)


Na tak wielkiej rabacie narobiłaś strasznego chaosu, którego nie sposób ogarnąć dlatego trzeba poprzesuwać. Nie rób tak wielkich rabat bo źle to się projektuje.



2 cis Elegentissima, ekran
3. tuje Danica lub inne zielone kuliste ale nie bukszpan, nie pasuje do wrzosowiska
4. Kolumnowe żółte cisy lub tuja wschodnia Aurea Nana
5. Łuk podwójny z berberysów ładnych
6. Wrozsy o ciemnokarminowych kwiatach lub lepiej wrzośce
7. Wrzosy o różowych kwiatach
8. Wrzosy o ciemnoróżowych kwiatach
9. Andromeda\
10. Wrzosiec 'Golden Starlet
Niebieskie to Andromeda. A koła niebieskie duże to przesunięte brzozy.


Danusiu bardzo dziękuje za cenne uwagi. Jestem bardzo wdzięczna.
Dręczy mnie ta rabata, ale za późno bo powstała 2 mc temu. Teraz wiem ze jest za szeroka, nie wiem jak dalej to pociągnę. Na pewno będę musiała ją jakoś połączyć z tą znajdującą się z drugiej strony 3 metrową . Jednoczenie chciałam kontynuować ten zielony ekran, może ze świerka serbskiego, ponieważ za nim znajduje się sad, który jak wiadomo różnie wygląda. Zastanawiam się również nad większą ilością drzew, może dalej pociągnąć kilkoma drzewami i świerkami? ah ciężki żywot ogrodnika amatora.
Bardzo podoba mi się twoja propozycja, problem jednak w tym ze doszła jeszcze jedna brzoza czyli jest ich 6 i konieczność zamiany tui na cos innego, ponieważ mój bezcenny pomocnik a zarazem inwestor mężuś nie toleruje tiu .Posiadam takowe w sporej ilości ale już zapowiedział ze musza zniknąć a nowych nie kupujemy. Kocha cisy i bukszpany,
Rety chyba nie zasnę dzisiaj
brzydula 21:54, 08 lis 2016

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Na usprawiedliwienie dodam to że jest tam sporo miejsca i do tego brama przesuwna na szer. 6 m wiec chciałam jakoś to zagospodarować. Posiadam już jedno mini wrzosowisko i zdaje sobie sprawę jak się rozrasta wiec zostawiłam im miejsca trochę. O cisach nie wspomnę rosną jak szalone. Brzozy natomiast tak ustawiałam żeby były widoczne z każdej strony i nie zachodziły na siebie. Czytałam Danusiu jak w Lustrzanym ustawiałaś brzozy inne drzewka i tym się sugerowałam. Ale poprzesadzam to co źle i chętnie skorzystam z Twojego planu Danusiu, proszę doorać jeszcze czy mam się zastanawiać nad zwężeniem tej rabaty ??? Jutro prześle zdjęcia
BarteZ 09:17, 09 lis 2016

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Danusiu, dorysowałem część drugiej rabaty. W miejscu, gdzie kończy się rysunek, będzie ona płynnie przechodziła w kolejny (b. duży) fragment w innym stylu.
Na dorysowanym fragmencie zaznaczyłem 2 drzewka niwaki (po lewej tuja, po prawej jałowiec chiński). Drzewka podsadzone są wrzosami (w kółeczko, w obrębie korony). Pod płotem zasadzone są tuje szmaragdy.
Zaznaczone strzałką i gwiazdkami 4 jałowce rozłożyste mogę przesadzić w inne miejsce.
Zaznaczony czerwony prostokąt to miejsce, które nie może być obsadzone niczym dużym - z przyczyn technicznych - w tym miejscu będzie jeździła brama suwana. Trzeba będzie tam wrzucić coś zadarniającego, płożącego, zimozielonego najlepiej. to miejsce jest obniżone o ok 30 cm od otaczającego terenu.

Wiem, że te niwaki to rozwiązanie nie do końca właściwe, ale jedno drzewko to prezent od ważnej osoby, a drugie (jałowiec) to drzewko, które dostałem jakby w spadku i chcę mu dać szansę na drugie życie (w końcu musi stary dziad zacząć ładnie wyglądać - jak mnie zdenerwuje to go wygolę na dole do 2/3 wysokości i może w końcu będzie jakiś efekt, na razie można powiedzieć, że się dobrze przyjął i skończył chorować). Te niwaki chciałbym pozostawić. Teren zostanie wyłożony korą.

4 kratki to około 1 metra (1 kratka = ok. 25 cm)

cordian 22:22, 09 lis 2016

Dołączył: 09 lis 2016
Posty: 6
Dzień dobry,

Od jakiegoś czasu staram się przekształcić nudny ogródek w coś ciekawego. Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w zagodspodarowaniu tego kawałka ziemi. Jest to strona południowo - wschodnia (słońce do około godziny 14). Na dzień dzisiejszy znajduje się tu a'la klomb różany na środku trawnika + żywotniki wschodnie przy płocie, które słabo sprawują się w roli żywopłotu, pomimo wieku. Ale tak zostały posadzone kilka dobrych lat temu, więc niech będą. Na załączonych zdjęciach przedstawiam moją wizję (choć nie wiem czy dobrą) tego, jak mogłyby wyglądać dwie rabaty od tej strony domu. Chciałbym usunąć klomb różany i podłączyć go pod większą rabatę, aby stanowiło to całość. Od ściany domu widziałbym coś takiego. Pomiędzy rabatkami powstałby pas zieleni będący ścieżką. Obrzeże z kostki granitowej. I tak, pojawiają się 3 zasadnicze problemy. Pierwszy, to czy układ tych rabat jest dobry? Ta duża od płotu zaczyna się wąskim pasem, którego nie widać, oddzielającym szpaler żywotników, następnie przechodzi przez klomb i poszerza się, tak jak na zdjęciu. Druga wątpliwość to nasadzenia, nie mam zbytnio pomysłu, choć chciałbym żeby jednak gdzieniegdzie pojawiał się motyw z różami azaliami, różanecznikami czy hortensjami, gdyż tych roślin mam już w ogrodzie sporo i chciałbym przy nich pozostać. Oczywiście tylko jako uzupełnienie. Trzeci problem, to taki że za siatką rośnie stary orzech włoski, czytałem, że hamuje on wzrost innych roślin w pobliżu. Czy w tym wypadku zda to egzamin? Bardzo proszę o porady, czy idę w ogóle dobrym tropem. Mam dosyć praktycznie samego trawnika


Czerwoną linią zaznaczyłęm obszar klombu, który jest obecnie. Część żywotników trzeba dosadzić, ponieważ z różnych przyczyn część wypadła.


Świerki przy ścianie domu - na pewno do usunięcia.

Z góry dziękuję,
cordian
iwona1980 18:07, 11 lis 2016


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Witam
Pani Danusiu
Bardzo proszę o pomoc, Ta rabata już jest trochę zmieniona, niż na zdjęciu, bo na obwodce posadzilam konwalik,za nim Hakonechloa aureola,róże wykopalam i na jej miejsce posadzilam trzmieline na pniu.
Tak się zastanawiam czy pod oknem i z drugiej strony na tle ściany,posadzić inne dwie kule pniu ?czy coś innego.
Bardzo proszę o pomoc.

____________________
Pozdrawiam Iwona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies