Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

macgrzegorz 22:41, 13 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 5
Witam wszystkich,

Mam na imię Grzegorz, jestem właśnie w trakcie zakładania ogrodu, około 1,5 tygodnia temu zacząłem wsadzać pierwsze rośliny wśród nich 10 serbów wielkości 1,7m w szpalerze.

Serby sadzone w odległości 1,4m od siebie i od muru betonowego, na każde drzewko zużyłem 2-3 worki ziemi do iglaków. Każdy serb po wsadzeniu dostał 10 litrów wody.

To co mnie martwi to to, że 4 zaczęły chorować. W szkółce wszystkie wyglądały pięknie, żaden nie miał uszkodzonego korzenia przy wyciąganiu z donic a teraz na 4 pojawiły się takie zmiany na igłach, żółte kropki, paski(na kilkunastu gałązkach) jak na zdjęciach.

Proszę doradźcie co to może być? Czy mam je czymś spryskać, nawieźć?



____________________
Mazan 09:43, 14 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Może to być rdza świerka, a możliwa też mszyca. Powinieneś to sprawdzić.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
macgrzegorz 11:04, 14 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 5
Wymyśliłem że to jest grzyb (osutka swierka), nie mam z tym żadnego doświadczenia wiec proszę o informację czy mogę spryskac rośliny (igly) preparatem Topsin 500 SC, ewentualnie w jakim rozcienczeniu?

Jak moge sprawdzić czy to jest rdza/mszyca?
____________________
macgrzegorz 23:49, 16 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 5
Dzisiaj opryskałem rośliny preparatem Substral Saprol > taki polecono mi w Ogrodzie Śląskim w którym kupowałem wszystkie rośliny.

Podczas oprysku zauważyłem drobne pajęczynki, po lekturze forum wnioskuję że źródłem moich kłopotów może być przędziorek sosnowiec. Czym najlepiej spryskać teraz świerki? Czy mam wykonać oprysk pozostałych kupionych roślin? Jodeł i innych świerków na których nie mam jeszcze żadnych objawów?

Proszę o informację skąd mógł się wziąc u mnie przędziorek na moich świerkach? Nowo zakładany ogród do każdego świerka zgodnie z zaleceniami wsypałem minimum 2 worki ziemi kupionej tam gdzie drzewka.
____________________
Camelia 11:38, 17 kwi 2016

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 18
Na osutke Domark, Sarfun, Topsin.

Przędziorka przywiozłeś ze szkółki.
Zastosuj Magus.
Sonka 08:46, 22 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2244
Co trapi mojego świerka? Jest podlewany.
W tempie błyskawicznym od kiedy zauważyłam dolne gałązki brązowe, pomyślałam,że to pies obsikał. Po tygodniu opryskałam dwukrotnie na przędziorki i po dwóch tygodniach wygląda tak:



Wczoraj został potraktowany Topsinem.Czy istnieje szansa na uratowanie?
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 11:33, 22 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2244
Następne zdjęcia z objawami, wyciek na korze.


____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Mazan 11:44, 22 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sonka

Wycieki na korze świadczą o chorobie grzybowej mogącej wywołać białą zgniliznę, a że takich grzybów jest kilka trudno ustalić który jest sprawcą. Jeżeli możesz zdobyć preparat Aliette to podlać nim. Można też zastosować Mildex i podlać oraz opryskać, ale nie wiem jaki będzie efekt. Pamiętaj, że to chemia z grupy ciężkiej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sonka 11:47, 22 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2244
Dziękuję.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 11:50, 22 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2244
Już ustaliłam, są w sklepie obydwa, który zastosować lepiej, czy obydwa?
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies