Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Mazan 12:10, 22 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sonka

Teraz Aliette, za 14 dni Mildex jako oprysk.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sonka 12:21, 22 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Raz jeszcze bardzo dziękuję.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Lolanka 07:48, 30 kwi 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Witam wszystkich serdecznie
Nowa na forum, ale czytająca od dłuższego czasu, mam pytanie do znających się na rzeczy
Posadzone mam wzdłuż ogrodzenia świerki serbskie(sadzone ponad tydz temu, kupowane w szkółce, kopane).
Wydaje mi się, że zostały posadzone za głęboko - dostałam informację, że należy je posadzić ciut głębiej, żeby się nie powywracały podczas silnych wiatrów. Świerki mają wysokość 1.60-1.80 m
Odkopałam i sprawdziłam, niektóre posadzone głębiej inne mniej. I teraz czy mam prosić panów ogrodowych, żeby to poprawili? W załączeniu zdjęcia najgłębiej podadzonych, odkopane do momentu oryginalnego podłoża w jakim rosły.
Dziękuję





____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
Lolanka 07:24, 01 maj 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Witam ponownie,

Tym razem zamieszczam zdjęcia igieł, na niektórych serbach na igłach pojawiły się plamy na środku igły. Niektóre igły są suche w górnej części, niektóre całe( tych całych suchych jest najmniej). Ponadto na niektórych przewodnikach wyciek przezroczystej żywicy. Prosiłabym o pomoc bo nie wiem co to jest, a chciałabym żeby świerki były zdrowe i dobrze się przyjęły. Niestety im więcej czytam tym mniej wiem...

Dziękuję
Anka






____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
Mazan 12:07, 01 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lolanka

Szkoda, że interesujące fragmenty są tak małe. Napisz czy te niby pączki mają łuski czy są gładkie. Trochę tych "pączków" - jak na mój gust - za dużo i w dodatku nie w miejscach, w których pączki wyrastają /fot.2/. Dlatego podejrzewam misecznika świerkowca. Jeżeli powtórzysz seans zdjęciowy ukazując mniejszą lecz powiększoną część i również od spodu igieł - będzie super /szkodnik ma ok. 0,1 mm/.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Lolanka 14:09, 01 maj 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Mazan,

Dziękuję za odzew, te pączki maja łuski wyglądają jak małe zasuszone kwiatki.
Ale na jednym świerku znalazłam taki jeden gładki pączek. Zdjęcia poniżej, mam nadzieję, że pomocne, jak nie to zrobię inne.
Przypuszczam, że ten misecznik to może być to na ostatnim zdjęciu?

Dziękuję.
Anka






____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
tuchan 12:36, 03 maj 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Masz rację, jeżeli już jest coś podobnego do misecznika, to jest to na ostatniej fotce. Reszta to pąki świerka z których będziesz miała nowe przyrosty. Rozmieszczone taka jak na moim świerku, wcale nie jest ich za dużo. Świerki oczywiście są posadzone za głęboko - po prostu masakrycznie! Są inne metody by drzewka nie przewracały się na wietrze.
____________________
Lolanka 13:06, 03 maj 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Dziękuję,

Poproszę w takim razie ogrodowych jak będą dosadzać pozostałe świerki, żeby poprawili te, które są za głęboko. i będę pilnować, by te nowe posadzili zgodnie ze sztuką.



____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
grzybek 09:31, 06 cze 2016

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 19
Cześć, moim świerkom serbski posadzonym ok. 3 tygodni temu coś nie pasuje. Korzenie miały ładne. Czy coś z nich jeszcze będzie? szczególnie ostatni jest kiepski. Proszę o rady, jak się nimi zająć. Pozdrowienia


____________________
olga
Mazan 10:56, 08 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Grzybek

Prawdopodobna szara pleśń. Gdyby było wilgotno widoczna byłaby pleśń. Zastosować dithane.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies