Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot mieszany

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot mieszany

Gardenarium 08:53, 18 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
No to oczywiście sadź . Chodzi o to, że śnieg przygina go do ziemi, jak posadzisz Hilli to z czasem nie cięty położy się. Nie będzie wyglądał dobrze, to typowa odmiana do cięcia. Jak chcesz mieć ładny pokrój posadź Taxus baccata czyli cis pospolity, ale on już będzie miał owoce.

W cisie wszystkie części są trujące oprócz czerwonych osnówek.

Ja bym cisa nie mieszała z tym co wymieniłaś poprzednio, to ogromnie wielkie i rozłożyste drzewo. Zależy też jak szerokie masz rabaty i jak duży ogród?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KatarzynaK 12:14, 19 mar 2014

Dołączył: 17 mar 2014
Posty: 8
dziekuje za informacje, moja działka ma ok 1700m2, na rabaty mogę przeznaczyć sporo miejsca, przeczytałam artykuł o iglakach i widze ze niewiele z nich ma niewielkie wymagania.
KatarzynaK 12:20, 19 mar 2014

Dołączył: 17 mar 2014
Posty: 8
a w jakich odległościach najlepiej sadzic duże drzewa iglaste takie jak swierk serbski, sosna, jodła, cyprysik lawsona i choina kanadyjska? czy 3-4 m to dobra odleglosc?
Gardenarium 14:45, 19 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dobra odległość dla dużego ogrodu, czyli u Ciebie ok, Nawet można nieco bliżej. Patrz jaka średnica korony jest docelowo, nieco można ciąć i zmniejszać obwód korony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris_bialystok 13:26, 10 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
pod spodem zestaw nasadzeń na żywopłot mieszany jednej z koleżanek....ponoć nie szczególny....

może ktoś ma u siebie lub wie jak stworzyć fajny taki zestaw - mam do osłonienia jakieś 10 metrów - głównie z iglaków - fajnie przemieszanych liściastymi - na pewno taka rozpiska była by fajna dla takich początkujących i nie doświadczonych jak ja

szerokość rabaty - 1,2-1,5 m
strefa przemarzania - 5b/6a





BAZIA napisał(a)
W projekcie mam tak ( idąc od tej strony, jak jest zdjęcie zrobione, od początku tego brzydkiego muru):
- thuja Litomysl-6 szt., następnie
- swierk serbski- 1 szt.
- swierk posp. -1 szt., a przed nim
- forsycja okazała -2 szt.
- Sosna czarna - 1 szt.
- thuja Litomysl- 1 szt.
- lilak pospolity-3 szt.
- thuja litomysl - 1 szt.
- kosodrzewina Pinus mego v.mugas-1 szt.
- swierk posp.-1 szt
- lilak posp.-3 szt
- brzoza brodawkowata -1 szt., a pod nia
-forsycja okazała -2 szt, następnie
-jadła kaukaskich -1'szt.
- swidosliwa -3 szt. ( tworzy narożnik działki)
U nas w okolicy nigdzie nie znalazłam thuji Litomysl. Jeszcze nie zaczęłam przygody z nasadzeniami, ale zdążyłam sie zorientować, ze Trojmiasto jest ubogie w szkółki.







____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Gardenarium 19:07, 10 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jak dla mnie to niedopuszczalna jest taka ilość gatunków. Wielki misz masz będzie i zgrzytanie zębów potem, jak to poprawić Hmm.

Pod brzozą jodła kaukaska? To spore drzewo, brzoza go zabije i wypije wodą, nie może być, to już lepiej trzy forsycje.

Kto robił tę propozycję? Jeśli projektant ogrodu, to nie wiem co powiedzieć

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris_bialystok 20:39, 10 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
Pani Danusiu - to spis wrzucony przez kogoś w tym wątku z informacją, że taką listę otrzymał, przypuszczam, że od jakiegoś projektanta lub może ze szkółki....

chodzi mi oto, że czytam wszystkie wątki po kolei - chłonę wiedzę - wertuje ogrody i wciąż jako amator nie posiadam takiej wiedzy, żeby z głową rozrysować żywopłot mieszany z iglaków przeplatanych liściastymi tak aby miało to ręce i nogi - trzeba brać pod uwagę strefę przymarzania, odległości między roślinami, ich wielości, kolory i wiele innych rzeczy - nawet jak przeglądam zdjęcia to często jest problem z odgadnięciem wszystkich gatunków, żeby zrobić podobnie...

dlatego napisałem też, że może ktoś z doświadczonych w takich wątkach podałby przykłady fajnych połączeń tak, żeby stworzyć np 10 metrową ciekawą osłonę od sąsiada....



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Gardenarium 22:24, 02 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
kemotd napisał(a)
Dziś posadziliśmy zakupione rano w szkólce pęcherznice jako 30 metrów żywopłotu. docelowo ma być na wysokości około 1,7 m.
zakupiliśmy 50 sztuk odmiany Lucetus i 10 sz. odmiany Lady in red. I tutaj jest właśnie problem bo teraz czytam ze ta "Lady in red" rośnie max do 1,5 m i zdecydowanie wolniej niz Lucetos. w zamiarze mialo być diabolo ale jak to przy zakupach bywa
Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tą odmianą ? czy faktycznie rośnie wolno i tak nisko ?
już się zastanawiam czy nie wykopac tych 10 "lady in red", choć koszty już poniosłem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mira 22:24, 02 maj 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Pęcherznica - Physocarpus

Mam 2 pęcherznice, jedna ciemna druga żółta i ta żółta faktycznie rośnie szybko. Ja bym już nic nie robiłla, będziesz ciąć
a 20 cm wysokości różnicy to może nie jest problem.
pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
kemotd 22:25, 02 maj 2014


Dołączył: 23 cze 2013
Posty: 29

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Pęcherznica - Physocarpus

mira napisał(a)
Mam 2 pęcherznice, jedna ciemna druga żółta i ta żółta faktycznie rośnie szybko. Ja bym już nic nie robiłla, będziesz ciąć
a 20 cm wysokości różnicy to może nie jest problem.
pozdrawiam


pewnie zostawie, z tym że te 10 posadzonych jest koło siebie i potem różnica 20 centrum nie bedzie dobrze wyglądała. są posadzone w szpalerze tak : 30 żóltych, 10 czerwonych i 20 żóltych
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies