Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowa przygoda Łukasza :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowa przygoda Łukasza :)

Luki 22:44, 05 sie 2015


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Marto ja uwielbiam zapach lilii jednak 5 lat temu gdy dostałem chyba 20 cebul lilii orientalnej po zakwitnięciu zrobiło się bardzo deszczowo, więc ściąłem wszystko w jeden wielki bukiet do domu, na drugi dzień dwie osoby z bólem głowy, reszta nie mogła wytrzymać wręcz odurzającego zapachu, lilie wylądowały w wazonie na podwórku
Teraz ścinam po jednym kwiatku, aby był delikatny przyjemny zapach w domu mam zbyt małą przestrzeń na więcej
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Zielona 23:00, 05 sie 2015


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Aaaaa... bukietów ja też nie przyjmuję. Zawsze 3 sztuki białych. Bez żadnych dodatków. Postawione w salonie, który jest otwarty na kuchnię i hall z klatką schodową, a i tak zapach jest wszędzie. To zapach taki, jak konwalii. Przy dłuższym wdychaniu przyprawia o zawroty głowy, a już na pewno nie można przy nim spać.
mateuszmichn 23:05, 05 sie 2015


Dołączył: 14 sie 2014
Posty: 1654
Mi też się podoba zapach lilii, pamiętam jak jakiś czas temu często były u nas w kościele latem i nieraz ludzie wychodzili od ich zapachu, bo kościółek malutki. Zawsze można obciąć pręciki i jest spokój z odorem, że tak powiem.
____________________
Mój mały zakątek
Luki 23:29, 05 sie 2015


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Opiszę teraz jak obsadzona jest moja tegoroczna bylinowa.
Zimą powstał schematyczny plan nasadzeń, który miał niby jedną drobną, ale bardzo ważną korektę wniesioną przez Małą MI

Dla przypomnienia projekt

to teraz dośc skomplikowany opis dla wytrwałych

A: w tej części rosną od lewej
Turzyca Ice Dance
Bodziszek Rennarda
Rozchodnik Briliant
Bodziszek Midnight Reiter

B: częśc, w której będę troszkę zmieniał cały czas od lewej.
Rozchodznik Matrona(w sumie mało go widać jeszcze)
Piwonia Karl Resefield
-między 3 kulami z bukszpanu rośnie żurawka Dark Secret, a za nią orliki dioletowe i różowe
Na zmianę rośnie roża bonica z rozplenicą 'Moudry' ta może być tutaj za duża w przyszłości
Na końcu rośnie folks, który miał być Purple Flame, ale jest różowy

Na dodatek między A i B posadzona jest kocimiętka (tutaj jest za ciasno ) drugie nawias(prawdopodobnie odmiana Walkers Glow)

C:
Pysznogłówka Beauty of Cobham
Jeżówka Secret Affiar
Floks Adessa Pink Star
Jeżówka Secret Affair,
Troszkę w tye przypadkiem wsadziłem zwykłą jeżówke różową
dalej
Jeżówka Supreme Elgance
Floks Red Carrabien (zmiana na jakiegoś jaśniejszego)
Jeżówka Southern Belle
Pysznogłówka Kardinal

Hortensje zostały przenisione w miejsce D,a w miejsce dwóch hortensji po prawej na górze powędrowały ostróżki, Dark..coś i Jupiter Pink

E: to 'jezor z różami' rosną tutaj odmiany:
Ascot,
Marhia Thersia
Munstead Wood
Queen of Sweeden
William Shakespeare
Między Tereski wsadzona została szałwia Blue Queen, a obok Ascot I QofS szałwia Rosenwein,
Dosadzone zostało sporo stipy, która teraz pięknie powiewa,
Planuję wsadzenie jeżówek Secret romance, Pink Double Delight już rośnie

F:
przetacznik Red Foź, a za nim kocimiętka fassena, ale ta raczej dostanie eksmisje i zastąpi ją szałwia Blue Queen

G:
bodziszek himalajski Johnsons Blue

H, I: lawenda

J: te okolice są nieobsadzone ze wZględu na potrzebne miejsce do wycięci jabłoni na jesień. Hortensji w zaznaczonym miejscu nie ma i nie będzie, jak pisałem wcześniej powędrowały na miejsce (D) po łuku.


Na dodatek bukszpany po lewej zostały posadzone w równych odstępach.

W różach(E) jedynymi trawami będą ostnice, miskantów ani rozplenic nie będę sadził.

Pod napisem "żywopłot grabowy" tam gdzie zaznaczone trawy rosną miskanty Morning Light(jesze nie widać) z wrebeną.

Między bukszpanami w polach J i I rośnie jeżówka Piccolino.

Na rabatą góróją oczywiście 3 śliwy wiśniowe Nigra.

Uff jak ktoś dotrwał do końca to podziwiam.
Na rabacie jest jeszcz kilka roślin, ale ni pisałem bo będa zmieniane i nawet ich nie widać. Również wspominałem, że rabata się powiększy o dośc spory kawałek patrząc na projekt, poszerzy się w prawo

Na koniec bonusik

Październik 2014


21 kwiecień 2015


17 maj 2015


18 lipiec


30 lipiec





____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
mateuszmichn 23:46, 05 sie 2015


Dołączył: 14 sie 2014
Posty: 1654
Wow Łukasz zamurowało mnie. Projekt pełna profeska. No dobra ze zrobieniem projektu, czyli narysowaniu oddzielnych obszarów to najmniejszy problem, bo jak zobaczyłem dobór roślin to szczęka mi opadła i nie mogłem jej pozbierać

Ja ostatnio zacząłem robić sobie projekt w Autocadzie, bo ręcznie to ciezko zachować wymiary, a nie chce mi się bawić z przyborami. Jednak jak teraz zobaczyłem ten dobór to pomyślałem sobie, jestem w czarnej d.... I to dosłownie bo nie mam zielonego pojęcia jak dobrać roslinki żeby było ok.

Takie porównania jak się zmieniało są bardzo fajne bo pokazują jak wyglądały prace i jak się zmienia rabata

A i jeszcze jedno pytanko, tam za płotem to domek i ogródeczek siostry?

PS. Opis chociaż długi to nie zanudził, a zaciekawił, jeśli chodzi o mnie.
____________________
Mój mały zakątek
Iwk4 00:17, 06 sie 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Ostatnio rozpracowywałam zasadę trójkąta u Alana, dziś załapałam się na cudowny pokaz, jak krok po kroku stworzyć cudo. Danusia by cię nie oprawiła. Pełna profeska. Możesz być dumny ze swojego dzieła. Łuki, jak zobaczyłam twoją rabatę, to u mnie żółty przestał mi się podobać na rzecz twoich nasadzeń
Żartuję, ale będę się zastanawiać, jak kilka roślin przemycić, bo ogród mi się kończy, a to co stworzyłeś, choć po części warto by było przenieść
Ten dobór roślin, faktur - cudownie.
Bardzo ci dziękuję za ten przegląd. Pozwoliłam sobie skopiować do Worda i zapiszę w twoim folderze. Nawet nie śmiem zapinować tych fotek, chyba, ze pozwolisz, by cały świat podziwiał twoje dzieło
Łuki, jeszcze raz gratuluję
____________________
Ogródek Iwony II
siakowa 07:30, 06 sie 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
ŁAŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
Luki 08:32, 06 sie 2015


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Mateusz zrobienie projektu to jednak był problem bo na początku na upartego próbowałem (też w Cadzie) wyrysować sobie każdą grupe roślin, a to było bardzo głupie rozwiązanie, przy rabacie bylinowej mnie akurat sprawdziły się takie 'sektory'.

Dobór roślin nie był jakiś profesjonalny, po prostu szukałem roślin, które jeszcze chciałbym mieć i mi się podobają, na dodatek ważna była dostępność w pobliżu, aby ograniczyć zakupy internetowe do minimum i przy okazji koszty bo nie ukrywam rabata była dość kosztowna, ale bez planu, rozeznania, uprzejmości właścicieli dwóch szkółek można by wydać dwa razy tyle mając o wiele gorsze jakościowo rośliny.

Lista roślin jednak jedną drogą wizyta w szkółce czasem drugą Kilka roślin było dobrane na zasadzie "Ooo jakie ładne, warto byłoby to upchnąć... tylko czy będzie pasować i się zmieści?" tym sposobem moje wizyty w bylinowym są zazwyczaj baaardzo długie.

W tle to dom i podwórko siostry, narzekałem, że dość małe, teraz się cieszę, że takie jest i na dodatek rabaty troszkę pomniejszyłem względem projektu.

Iwonko ja siedzę u Ciebie w wątku i próbują rozpracować tą zasadę, ale jestem na etapie odcinka, na który czasu znaleźć nie mogę, a muszę
Danusia do mnie nie zagląda, więc opinii nie poznam

Bardzo mi miło, że piszesz takie komplementu nie będę ukrywał, że obrastam w piórka, ale do skrzydeł bardzo daleko, jestem zbyt krytyczny do swoich działań, ale moje narzekanie staram się już ograniczać

Ja w zeszłym roku właśnie zrezygnowałem z żółtego w ogrodzie, ale nie dlatego, że nie lubię tylko chciałem ograniczyć paletę barw w kwiatach, chociaż nie ukrywam, że marzy mi się żółto fioletowo niebieska rabata, ale teren się skończył
Oczywiście kopiowanie zgapaianie w pełni dozwolone, po to napisałem cały spis, proszę tylko nie pinuj zdjęcia z suszarką na pranie ale innego aktualnego nie miałem wczoraj wieczorem. Dzisiaj zrobię kilka bo część różana tonie w trawach

Kasiu
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Malgosik 09:49, 06 sie 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
niesamowite jak Ci to wszystko szybko urosło
pięknie zaplanowałeś tą rabatę
____________________
Ogród na glinie
bdan 10:01, 06 sie 2015


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Łukasz, zapisane w folderku bylinowa Łukasza.
Czeka mnie zaplanowanie rabatki o wymiarach 2,5 na 6.5. Musiałaby być fajna cały rok, bo będę na nią zaglądać z tarasu, w miarę bez dużego nakładu pracy, bo już tez w chwili nie wyrabiam.
Więc bardziej zimozielona, z dodaniem roślinek do koloru. No i jeszcze będzi musiała z każdej strony fajnie wygladać, bo będzie na środku ogrodu. Rabatka cały czas w słońcu.

Jak pomyslę, że to będę miała ogarnąć to mimo, że mogłabym coś w tym roku zacząć wycofuje się, bo kompletnie nie mam pomysłu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies