Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Starorzecze na górce

Pokaż wątki Pokaż posty

Starorzecze na górce

agatanowa 11:44, 26 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Kochani,

Jaką ziemię dać na rabaty? A w zasadzie pod rabaty, bo muszę podnieść teren, tj. w miejscach, gdzie będą rabaty muszę dosypać i tak ok. 20-30 cm, ok. 6 m3 i dopiero kształtować rabaty.

Oczywiście wiem, że różne rośliny lubią różną ziemię. Może dać zwykłą trawnikową, a pod każdą sadzoną roślinę sypać zgodnie z jej upodobaniami? Czy może czarnoziem i pod każdą sadzoną roślinę sypać zgodnie z jej upodobaniami? A może w ogóle inaczej?

Doradźcie proszę.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 12:25, 26 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Chyba znalazłam odpowiedzi w wątku (zresztą wspaniałym, bo zbiera wszystko "do kupy"): "http://www.ogrodowisko.pl/watek/3088-od-czego-zaczac-zapoczatkowanie-ogrodu", Danusiową radę:
" Pod trawnik i na uzupełnienie ziemi przywozisz zwykłą ziemie polna, mówię o niej "spod kartofliska" - nie będzie za tłusta, będzie w sam raz. Jeśli masz możliwość przywieź sobie wywrotkę kompostu do sadzenia roślin. Po pod rośliny sypiesz w dołki podłoże zgodne z wymaganiami, a pod trawnik może być ta polna. Skoro kartofle na niej rosły, trawnik też urośnie."

Sprawa nieaktualna, ale jeśli macie jakieś sugestie, to oczywiście z chęcią poczytam

Pod trawnik dam zatem tą co przywieźli (zwykła, polna, przepuszczalna, tzw. "trawnikowa"), a pod rabaty postaram się coś ulepszyć plus potem sadzić zgodnie z upodobaniami roślin.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
grembosia 18:09, 26 cze 2013


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
agatanowa napisał(a)


Pod trawnik dam zatem tą co przywieźli (zwykła, polna, przepuszczalna, tzw. "trawnikowa"), a pod rabaty postaram się coś ulepszyć plus potem sadzić zgodnie z upodobaniami roślin.


I tak będzie dobrze, a dołek pod każdą roślinę zapraw ziemią, która bedzie dla niej odpowiednia.
Ja tak robię...
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
agatanowa 18:36, 26 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
grembosia napisał(a)


I tak będzie dobrze, a dołek pod każdą roślinę zapraw ziemią, która bedzie dla niej odpowiednia.
Ja tak robię...


I wychodzi Ci to na zdrowie. I Twoim roślinom też, jak wynika z tego, co widziałam u Ciebie w ogrodzie

Tak właśnie zrobię. Wielkie dzięki grembosia
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
GosiaJoanna 18:42, 26 cze 2013


Dołączył: 08 sty 2013
Posty: 3095
Piękny masz domek, trzymam kciuki za ogród będzie pięknie
____________________
gdzies na koncu swiata & wizytówka ogrodu gdzieś na końcu swiata
Poziomka 22:01, 26 cze 2013


Dołączył: 12 lip 2011
Posty: 1258
agatanowa napisał(a)
Kobea się rozrasta i bierze kolumnę w swoje ramiona Ma obiecujące pąki




Witaj Agatko.
Widzę że początki ogródkowania mamy podobne.
Kobea była jednym z pierwszych moich pnączy, zimą uprawiałam ją na parapecie okna , wiosną posadziłam do gruntu przy ganeczku. W sierpniu cały ganeczek był spowity zielenią i pojawiły się kwiaty.
Nikt nie chciał uwierzyć, że jest to jednorocznna roślina.
Potem na tym miejscu posadziłam różę. Rosła wiele lat, ale ostatnio zaczęła zanikać. Wycięłam ją i jeżeli nie znajdę odpowiedniego powojnika ( odpowiedni to dobre słowo, bo nie wiem jeszcze jaki ) to w przyszłym roku powrócę do początku i będzie rosła kabea.
Pozdrawiam Jasia
____________________
Jasia - Ogród zapachów u Jasi
agatanowa 22:32, 26 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
GosiaJoanna napisał(a)
Piękny masz domek, trzymam kciuki za ogród będzie pięknie


Dziękuję GosiuJoanno, początki są trudne, idzie jak po grudzie. Ech.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 22:45, 26 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Poziomka napisał(a)


Witaj Agatko.
Widzę że początki ogródkowania mamy podobne.
Kobea była jednym z pierwszych moich pnączy, zimą uprawiałam ją na parapecie okna , wiosną posadziłam do gruntu przy ganeczku. W sierpniu cały ganeczek był spowity zielenią i pojawiły się kwiaty.
Nikt nie chciał uwierzyć, że jest to jednorocznna roślina.
Potem na tym miejscu posadziłam różę. Rosła wiele lat, ale ostatnio zaczęła zanikać. Wycięłam ją i jeżeli nie znajdę odpowiedniego powojnika ( odpowiedni to dobre słowo, bo nie wiem jeszcze jaki ) to w przyszłym roku powrócę do początku i będzie rosła kabea.
Pozdrawiam Jasia


Poziomko, Jasiu, jak to się mawia: historia zatoczy krąg , jeśli znów kobea zawita do Ciebie. Jej ulistnienie trochę mnie rozczarowuje (na razie nie jest bujne), ale ponoć kwiat oczarowuje i zaczarowuje. Zobaczymy.
Docelowo jakieś trwałe "pnącze", to moje marzenie. Myślę właśnie o romantycznej róży lub może glicynii na tej kolumnie. I jedno i drugie niełatwe w uprawie, a i przemarzać lubią. Ale moze spróbuję, może coś wybiorę. A może glicynię dam na południową, łysą jak kolano ścianę jako tło dla róż, lawendy i jeszcze, co tam sobie wymyślę (pewnie ostróżki i piwonie, kocimietkę i malwy, może ślazy, slazówki, może dojdzie budleja, cudowne wręcz irysy...)

Kobeę po sezonie zamierzam ściąć ok. 20-30 cm przy donicy i przezimować. Ciekawe, co z tego wyniknie Moim zdecydownie pierwszym pnączem były różnokolorowe wilce na tarasie w ilościach hurtowych Są na jednym z pierwszych zdjęć tego wątku, robią za tło dla córeczki. Lubię je. Równo w parze z wilcami szły dynie. Też je lubię i wizualnie, i kulinarnie

Jasiu, dziękuję za wpis i pozdrawiam serdecznie
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Karolinek 23:06, 26 cze 2013


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 966
Witaj Agato, masz duże pole do popisu, piękną działkę i dom. Bardzo ładne zdjęcia robisz swoim kolorowym rabatkom. Podoba mi się jak komponujesz. Też uwielbiam róże, lawendę, kocimiętkę wręcz kocham.Pozdrawiam jaśminowo

____________________
Trzy Jabłonie-marzenia o ogrodowym azylu
monteverde 23:17, 26 cze 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Cześć Agatko zaczęłam czytać Twój wątek i piszesz tam o firmie, która będzie oprócz nawadniania zakładała Wam trawnik, przypilnuj aby położyli siatkę przeciw kretom tam gdzie on ma być no i czytam dalej córcia urocza
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies