Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Pod jakie rośliny stosujemy obornik ???

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod jakie rośliny stosujemy obornik ???

Pszczelarnia 23:45, 19 cze 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29236
Niech ten obornik stanie się próchnicą. A róże podziękują na pewno.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 22:54, 20 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Obornik wg Wikipedi to:
cyt. " Obornik – nawóz naturalny składający się z przefermentowanego kału, moczu zwierząt i ściółki."

Ważna tutaj jest ta ściółka, czyli słoma, czy coś innego, trociny - to co pod zwierząta się kładzie.

Kurzak, jaką on ma postać? czy to same odchody czy to np. trociny zmieszane z odchodami, wtedy to będzie obornik.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pyza20 14:50, 23 cze 2013


Dołączył: 28 paź 2012
Posty: 44
kurzak jest świeży prosto z kurnika ale czytałam że można zmieszać z wodą i odczekać trzy tygodnie i podlewać kwiaty ,ano właśnie oprócz róż nie mam zielonego pojęcia co mogę podlewać taką mieszanką i nawozić obornikiem????
____________________
Agatka Wójtowicz
Sebek 22:45, 27 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Takim nawozem możesz podlewać również jednoroczne, byliny, krzewy i drzewa idące głównie w liście. Intuicja mi mówi, żeby nie stosować takich nawozów na zimozielone....Nie wiem dlaczego, ale u siebie nie stosuję i żyją
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 07:12, 03 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
pyza20 napisał(a)
kurzak jest świeży prosto z kurnika ale czytałam że można zmieszać z wodą i odczekać trzy tygodnie i podlewać kwiaty ,ano właśnie oprócz róż nie mam zielonego pojęcia co mogę podlewać taką mieszanką i nawozić obornikiem????


Jednocześnie i ptasim i obornikiem się tego nie robi, a o przygotowaniu nawozu z kurzaka to dobrze poczytaj, bo to nawóz wysoko skoncentrowany i może być ostrożnie używany w bardzo dużym rozcieńczeniu, bo spalisz rośliny.

Zmieszać z wodą, odczekać trzy tygodnie - owszem, ale nie podlewać.

Możesz podlewać, jak to co w wiadrze jeszcze raz rozcieńczysz z wodą w stosunku 1:10.
Czyli 1 l nawozu na 10 l wody, albo jeszcze więcej wody. Tak jak mówię - ostrożnie bo to mocny nawóz.

Tu jest o stosowaniu obornika i nawozów ptasich.

http://www.polifoska.pl/module-Publikacje-action-Nawozenie-file-content_26.html.html

Podlewaj rośliny, które już rosną, są zakorzenione i nie jesteś zadowolona z ich wyglądu. A gdy świeżo coś sadzisz skup się na doskonałym przygotowaniu pod nie podłoża, wtedy miej w pogotowiu przekompostowany obornik i dodawaj do ziemi - to będzie dla nich dobre.

Dobrze jest też ściółkować rośliny kompostem z dodatkiem obornika.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kondzio 11:38, 31 sty 2014


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Mam pytanie mogę załatwić sobie obornik koński ale słyszałem ze nie mogę go stosować bo wlasnie spali roślinę i moje pytanie co mogę nawiozić takim obornikem oczywiście myślałem o przekompostowanym
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Gardenarium 16:15, 31 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Możesz dawać go głęboko pod rośliny aby ogrzewał podłoże. Bo to nawóz tzw. "gorący". Na to ziemia ogrodowa pod warzywa i sadzisz warzywa. Tak się robi np. w inspektach, gdzie nie ma ogrzewania. Ogórki go lubią, bo są ciepłolubne.

Przekompostowany dodajesz do podłoża pod warzywa i przekopujesz. Stosujesz jak obornik bydlęcy.
Możesz stosować pod róże, ściółkować róże ale pamiętaj - przekompostowanym.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kondzio 16:23, 31 sty 2014


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
mi wlasnie chodziło o przekompostowany Obornik koński czyli mogę go stosować pod wszystkie rośliny i stosować z mieszanym kompostem ściółkowac pod wszystkie rośliny i warzywa prócz oczywiście kwaśnolubnych to sie cieszę bo ten koński mam dostęp do dużej ilości obornika
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Gardenarium 16:53, 31 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Możesz kompostować z innym materiałem, możesz kompostować z obornikiem bydlęcym, możesz samego kompostować, a potem mieszać ze wszystkim.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kondzio 16:54, 31 sty 2014


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Gardenarium napisał(a)
Możesz kompostować z innym materiałem, możesz kompostować z obornikiem bydlęcym, możesz samego kompostować, a potem mieszać ze wszystkim.
dzieki o to mi chodziło buziaczki mocne
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies