Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Lawenda - Lavandula

Pokaż wątki Pokaż posty

Lawenda - Lavandula

monteverde 21:32, 19 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
wiem,bo mi zmarzła jednego roku )
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 21:34, 19 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
mysza napisał(a)
Z jakimi motylkami , chyba o jedną lampkę wina za dużo wypiłam , coś jeszcze kwitnie za lawendą ?


Mysza, na zdjęciach są różne odmiany lawendy i tylko lawenda Jest około 40 gatunków lawendy, więc jest w czym wybierać, jednak nie wszystkie zimują w Polsce i mogą być uprawiane jako rośliny nie zimujące w gruncie.
Specjalnie wybrałam takie zdjęcia, żeby pokazały różne kształty kwiatów. Niektóre gatunki lawendy np. Lavandula stoechas - lawenda francuska ma beczułkowate ciemnopurpurowo-fioletowe kwiatostany ozdobione dużymi przykwiatkami, z daleka przypominającymi motyle. Stąd motylki
Miałam ją w tym roku w donicach i śliczna była.


Lavandula stoechas - lawenda francuska


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 21:39, 19 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
no właśnie jedne nazywają francuską inne hiszpańską a jeszcze inne arabską , a jeszcze inna ma ząbkowane listki i też nazywają hiszpańską)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 21:42, 19 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Lavandula stoechas - lawenda francuska - kwiaty z bliska





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:45, 19 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
monteverde napisał(a)
no właśnie jedne nazywają francuską inne hiszpańską a jeszcze inne arabską , a jeszcze inna ma ząbkowane listki i też nazywają hiszpańską)


Lawenda hiszpańska ma ząbkowane listki, tak jak tutaj na zdjęciu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mysza 21:49, 19 lut 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Sięgnęłam po mój zeszyt z notatkami . Zanim coś posadzę to trochę szukam informacji o danej roślince i zapisuję . Moje informacje o lawendzie częściowo pochodzą z gazetki Twój Ogrodnik 6/2008 i dotyczą jej cięcia . Tak jak Danusia napisała ziemia zasadowa .Sadzić w drugiej połowie maja , młode krzewy przyciąć o połowę ( ale niezdrewniałe łodygi ), zwiędłe kwiaty obcinać z co najmniej 7cm łodygą , nie obcinać pózną jesienią , na zimę okryć włókniną , wiosną nawozić kompostem . CIĘCIE po posadzeniu ściąć o połowę , we wrześniu obciąć kwiaty przekwitające i wierzchołki gałązek z listkami , w drugim roku po posadzeniu , w kwietniu skracamy gałązki o kilka centymetrów nie za krótko .Czy moje informacje są właściwe?
____________________
Gosia Dwa czerwone dęby
monteverde 21:58, 19 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
no dobrze a kwiaty?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 22:00, 19 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Sadzić to można cały sezon, nie tylko w maju, bo przecież kupuje się w doniczkach. Ale to nieistotne. Jak sadzimy z kwiatami np. latem to nie tniemy, bo to bez sensu by było. Przekwitnie - przycinamy o połowę. To ważne żeby ciąć systematycznie, bo stare, zdrewniałe krzewy potem z takiego drewna słabo odbijają, albo wcale.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena 22:30, 19 lut 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
ja też uwielbiam lawendę, jej wygląd, kolor i zapach...
sama tez ją rozmnożylam z nasion (bez stratyfikacji), udało mi ponad 20 szt. 'wychować'


____________________
marzena O....!
MarekW 22:52, 19 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Mnie się też udało wyhodować z nasionek, ale niestety nie wiedziałem że trzeba tak pilnować przycinania i się trochę wyrodziła Wklejam zdjęcia jak była piękna i młoda


____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies