Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Lawenda - Lavandula

Pokaż wątki Pokaż posty

Lawenda - Lavandula

Gardenarium 08:43, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/322-lawenda-uprawa-ciecie-i-kompozycje

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/436-trzy-kolory-lawendy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dominika11 11:21, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
dziękuję bardzo będę się dokształcać
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
rafmarszalek 21:54, 29 wrz 2015

Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 6


Witam,to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję zagościć tu na dłużej

Dzisiaj pomęczyłem się przy przycinaniu Lawendy angustifolii (efekty widac na fotografii) teraz pozostały mi jeszcze 3 rodzaje do końca dzieła(Lawenda perowskia,prawdopodobnie intermedia i z ta trzecia bliżej nie zidentyfikowana ).Zanim to jednak zrobie, chciałbym sie upewnić w jaki prawidłowy sposób to zrobić.Czy mógłbym prosić o wskazówki.
Ostatnie pytanie czy w przypadku lekko przyschnietej Lavendy należy usunąć wszystkie suche pędy czy też usunąc całą roslinę?
pozdrawiam
rafal

Gardenarium 06:09, 30 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W prawidłowy sposób robi się to na wiosnę, teraz jest za późno na cięcie, tym bardziej na radykalne.

Wiosną powinna być odmłodzona na 10 cm od ziemi. Teraz nie. To co odbije będzie delikatne i może zmarznąć, zima idzie przecież.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/322-lawenda-uprawa-ciecie-i-kompozycje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
rafmarszalek 07:04, 30 wrz 2015

Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 6
Zapomniałem dopisać,że mieszkam w Toskanii i temperatura zimą rzadko spada poniżej 0 stp.W zeszłym roku mocno przycinałem wszystko w połowie grudnia temp wynosiła około 14stp i wiosną pieknie odbiło od gleby.
pozdr
rafal
kasia__77 21:50, 30 wrz 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21
mam pytanie czy mozna nie robić ostatniego jesiennego cięcia - delikatnego oczywiście samych kwiatków. Wciąż tak ładnie kwitną (w tym sezonie były cięte 3 razy), że szkoda mi ich. A nie wiem czy potem nie bedzie za późno nawet na delikatne cięcie. Najchętniej zostawiłabym kwiatostany nawet wyschniete na zimę - czy to dobry pomysł, czy lepiej ciąć i jeśli tak to kiedy maksymalnie?


Teraz moja lawenda wygląda tak: Angustifolia Hidcote
rozark 09:09, 01 paź 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
możesz zostawić na zimę nie cięte, przytniesz w marcu
____________________
pozdrowionka
Zuzula 14:04, 16 paź 2015

Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 289
A do ususzenia mogę jeszcze uciąć trochę łodyg? Kwiatów nie było w tym roku...
____________________
Mój wątek??? Może kiedyś...
Gardenarium 18:25, 16 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonadm 21:18, 16 lis 2015


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
Chciałam Wam pokazać co stało się z moją giga lawendą.
To zdjęcie z początku lipca

Po lipcowych nawałnicach i wichurach została doszczętnie rozczochrana i połamana więc w połowie lipca musiałam ją przyciąć, bo szpeciła okropnie.
Jak widzicie zrobiłam to dość drastycznie.

Do osób, które boją się ciąć warto odmłodzić krzaczek to zdjęcia z października.
Do odważnych świat należy zobaczymy jak przetrwa zimę

Warto więc posłuchać Danusi i ciąć lawendę, bo wtedy krzaczek ma szansę wyglądać ładnie i estetycznie.
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies