Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Lawenda - Lavandula

Pokaż wątki Pokaż posty

Lawenda - Lavandula

Jolka85 06:39, 23 cze 2017


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 21
Dziękuję za rady. Lawendę podlewałam raz w tygodniu. A sadzonka taka do mnie już przyszła. Napisałam już tam gdzie kupowałam lawendę, że sadzonka wcale nie odbija i również wysłałam im zdjęcia i zobaczymy. Chociaż cały czas mam nadzieję, że odbije roślinka.
____________________
Tysiaczek85 17:18, 23 cze 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 4
Mam podobny problem - dzisiaj dostalam "w spadku" od sasiadki 2 skrzynki z lawenda, ktore wedlug niej nadawaly sie do wyrzucenia (chyba nie ma cierpliwosci ani reki do kwiatow
Niestety z 6 sadzonek, tylko 2 daja znaki zycia ;-( Lepiej przesadzic te 2 zdrowe do innej doniczki, a pozostale z bolem serca wyrzucic, czy jest szansa, ze jeszcze odbija? Przed chwila zasugerowana wczesniejszymi radami z forum, przycielam krociutko jedna sadzonke i podsypalam skorupkami z jajek (mam ich sporo,bo czesto wsypuje pod oleandry) Czy postapic tak samo z pozostalymi? Wiem, ze lawenda nie lubi duzo wody, ale ta wyglada na kompletnie wyschnieta... Mam narozny balkon - z jednej strony slonce od rana do ok.godz.13, a z drugiej popoludniu. Czy wystawienie skrzynek na tak silne slonce nie dobije juz i tak uschnietych sadzonek? Z gory dziekuje za pomoc
MariuszG 10:16, 24 cze 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Tysiaczek85, lawenda widoczna na pierwszym zdjęciu wygląda na żywą i nawet kwitnącą . Najlepiej chyba byłoby wyciągnąć je ze skrzynki, ostrożnie oddzielić oba krzaczki od siebie, ale tak, aby nie naruszyć zbytnio korzeni, bo mamy czerwiec a nie marzec. Później przesadź je może w terakotowe donice. Według mnie takie są najlepsze dla lawendy bo są porowate i raczej nie zagniwają w nich korzenie. Do ziemi możesz dodać perlitu albo żwirku i tak jak planowałaś pokruszonych skorupek. Staraj się też kupić ziemię ogrodową która nie będzie się składała wyłącznie z torfu, bo w czymś takim nie powinno się sadzić roślin. Według mnie roślin z pozostałych zdjęć nie warto ratować, chyba że masz możliwość wsadzenia je gdzieś w ogrodzie.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Nigri 19:27, 10 lip 2017

Dołączył: 02 cze 2017
Posty: 5
MariuszG, dzieki Twoim radom moja lawenda ma się dobrze. Koleżanka, widząc ją obdarowała mnie swoimi zeszłorocznymi sadzonkami. Wyglądają nie ciekawie i ta lawenda nie kwitnie. Jaki ratunek dla niej?
W tej doniczce są trzy sadzonki. Wiem że muszę ją na pewno przesadzić. Czy przyciąć mocno?
MariuszG 23:48, 10 lip 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Nigri, najlepiej w tym roku poprzestań jedynie na rozsadzeniu. Niech lawenda się ukorzeni, wypuści trochę młodych przyrostów, a przytniesz ją na początku kwietnia przyszłego roku. Mnie się zdaje, że ona raczej w tym roku nie zakwitnie, a jeśli zakwitnie to jedynie kilkoma kwiatami. Ona jest chyba jednoroczną siewką . Bardzo mi miło, że moja rada Tobie pomogła
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
kachat 08:34, 12 lip 2017


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Jak mocno mam/mogę ściąć bardzo przerośniętą lawendę? Zrobiła się olbrzymia, grube gałązki się pokładają na boki odsłaniając środek... Czy te grube zdrewniałe gałęzie można ciąć, odrośnie coś z tego ładnie..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
MariuszG 12:00, 12 lip 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Odmładzanie starej lawendy jest ryzykowne, bo może już nie odbić ze starych gałązek. Czasem udaje się zupełne ścięcie, bo nowe przyrosty wychodzą z podstawy krzewu. Danusia kiedyś pokazywała takie odmładzanie, ścinała chyba na ok. 10 cm. Zawsze jest ryzyko, że stracisz roślinę, ale skoro i tak jest nieatrakcyjna, to wtedy wymienisz na nowy egzemplarz . Takie cięcie w zależności od pogody wykonuje się w końcu marca lub na początku kwietnia, kiedy widać, że lawenda budzi się do życia.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
kachat 11:36, 13 lip 2017


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Nowy egzemplarz do takich rozmiarów musiałby u mnie 4 lata rosnąć, więc wolałabym obecnego nie zamordować przypadkiem To co radzisz? Ciąć te stare gałązki? Może po jednej, co jakiś czas..? Tylko czy wtedy za ciemno na odbicie za środka by nie miały nowe pędy? Lawenda w sumie jakaś strasznie brzydka nie jest, piękne kwitnie, tylko taka... rozczochrana :/ I coś muszę z nią zrobić.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
MariuszG 23:51, 13 lip 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Kurczę, to wszystko zależy jak bardzo Ci przeszkadza obecny wygląd krzaczka . Lawenda jest raczej krótkowieczną rośliną. Po kilku, kilkunastu latach zaczyna wyglądać tak jak opisujesz. Wtedy można albo zostawić taki stary egzemplarz i przycinać go każdej wiosny w normalny sposób, albo radykalnie odmłodzić ryzykując utratę krzewu, albo wymienić na nowy. Ja staram się opóźnić starzenie swojej lawendy i co roku tnę ją tak nisko jak to tylko możliwe. Niestety skutkuje to nieco mniejszą ilością kwiatów. Zawsze możesz zrobić teraz albo w sierpniu nowe sadzonki, wiosną radykalnie odmłodzić stary krzaczek, a w razie niepowodzenia zastąpić go kilkoma młodymi . Osobiści uważam, że takie stare krzaki pustawe w środku też mają swój urok
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
babka 00:01, 14 lip 2017


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 9359
kachat napisał(a)
Jak mocno mam/mogę ściąć bardzo przerośniętą lawendę? Zrobiła się olbrzymia, grube gałązki się pokładają na boki odsłaniając środek... Czy te grube zdrewniałe gałęzie można ciąć, odrośnie coś z tego ładnie..?

Mam jedną taką sadzonkę, była cała powyciągana, zamiast gałazek gałęzie już jej rosły. Dwa lata temu przycięłam trochę asekuracyjnie o połowę każdą z tych odnóg, Ładnie się zagęściła. W tym roku przycięłam ją jeszcze krócej i znów zabieg zakończył się powodzeniem, wypuściła od dołu sporo nowych odrostów. Za rok znów ja przytnę tym razem będzie to radykalne cięcie
____________________
Ola - Moja walka z wiatrakami czyli kamieniołom trochę z przypadku Nie chcesz - znajdziesz powód, chcesz - znajdziesz sposób
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies