Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Chwasty w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Chwasty w trawniku

gemciu83 07:30, 15 lip 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
To jest bluszczyk kurdybanek.
Bofix, Staranne.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
megabasia 11:00, 15 lip 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
dzięki
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
sebku 14:25, 15 lip 2014

Dołączył: 15 lip 2014
Posty: 2
Zainteresowała mnie chwastnica, chyba koszę ją w kółko od roku od kąd założyłem trawnik na działce. Działka jest w dużej części zalesiona więc i trawnik zacieniony, typowy zagajnik wśród siosienek Nie przejmowałem się chwastami dzięki rolnikowi, który mi powtarza jak mantre, koś trawę nieprzejmuj się, chwasty zginą... to ja koszę (w końcu rolnik też sieje i kosi to się pewnie zna), ale jeden rodzaj rozrasta się co raz bardziej, więc poszperałem w necie i trafiłem tutaj. Dociekliwy z natury jestem, więc przeprowadziłem małe śledztwo na zdjęciach dostępnych w necie bo swoich nie zrobiłem (do działki około 100km przepraszam nie podskoczę). Być może będę w weekend na miejscu to zrobie kilka zdjęć.

Google podpowiada, że chwastnica wygląda tak:

Grafiki

i to jest "chyba" to co opala się u mnie na trawniku.

Już miałem nadzieję dzięki testom daniellitos...
Ale moim skromnym nie popartym żadną wiedzą botaniczną zdaniem - to nie jest chwastnica!!! Dlatego PUMA nie zadziałała.

Porównajcie jego zdjęcia:






Według mnie to jest skoszona kępa jakiejś odmiany kostrzewy, a o to przykład dorodnej kępy:




I dla przykładu jak łatwo pomylić chwastnicę z wiechliną, łodyga jest tutaj bardziej okrągła i ma inny kłos:





Znalazłem kilka środków na chwastnicę:

Bayer Puma Uniwersal
Fusilade Forte 150EC
Targa, Leopard 05EC
Arjo-Asulam 400 SL,
Asulox 400 SL,
TARGA SUPER 05 EC 1 LITR.

Z racji, że moja działka jest działką rekraacyjną i koszę ją średnio co dwa tygodnie (częściej tam nie bywam) mogę coś potestować, w granicach rozsądku ostatnie koszenie wykonałem 7 lipca teraz będę "prawdopodobnie" w sobotę 19 lipca, zrobię zdjęcia tego co tam rośnie przed koszeniem i po koszeniu. Jakbym dostał, któryś ze specyfików jeszcze przed wyjazdem mogę nim roślinność potraktować

Czy jak zostawię posypane "ogniska" będzie dobrze? Wolałbym te kilkaset metrów jednak skosić bo za miesiąc to już tylko rotacyjna będzie wchodziła w grę


psulek pisze
Podstawa to skłąd mieszanki. Widzę że temat jest aktualny, więc opiszę w skrócie. Są dwa gatunki traw bezproblemowo znoszące traktowanie herbicydami - kostrzewa czerwona i kostrzewa owcza. Jeżeli te gatunki stanowią całość lub większość mieszanki, to jest dobrze. Z herbicydów można zastosować:

Bayer Puma Uniwersal - zwalcza tylko chwastnicę. Wg. etykiety nie nieszczy kostrzew, podobno też życic i wiechlin, ale nie mam ich w mieszance. U mnie nie spowodował negatywnych skutków, pierwszys rzut chwastnicy wybił. Środek posiadał kiedyś rejestrację na plantacje nasienne.
Fusilade Forte 150EC - zwalcza chwastnicę i perz, włośnice, nie rusza kostrzew, spotkałem się z wzmiankami, że moze niszczyć życice. Nie rusza wiechliny rocznej. Srodek posiada/posiadał rejestrację na plantacje nasienne.
Targa, Leopard 05EC (to samo, ale tańsze) - zwalcza chwastnicę, perz, życice, wiechlinę roczną, włośnice . Nie zwalcza : kostrzew.


Ja posiałem Trawę Dark firmy Kalnas
różnie podają skład nasion, kartki pewnie już nie posiadam musiałbym poszukać. Na stronach sklepów znalazłem dwa różne składy tej samej trawy:

1.
- Rajgras angielski BOKSER – 20%
- Kostrzewa czerwona RAISA – 20%
- Kostrzewa czerwona BOREAL – 20%
- Kostrzewa trzcinowa – 40%

2.
- Kostrzewa trzcinowa 10%
- Kostrzewa owcza 10%
- Kostrzewa czerwona 30%
- Wiechlina łąkowa 10%
- Życica trwała 40%

Według tego co mówi psulek mogę śmiało stosować te herbicydy.
katiaxx 08:22, 16 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
A ja mam jeżynę - w trawniku akurat mniej ale na jednej z rabat - nie ma dnia żebym nie wyciągnęła 5 nowych kłaczy, przestałam usuwać te maleńkie bo się urywają , czekam aż trochę podrosną wtedy wyciągam , taka jeżyna ma ok 20 cm ale nie ma korzeni, jest jakby oderwana od korzenia w ziemi. Korzenie wyciągałam ile się da w trakcie oczyszczania ale widać może są głębiej niż na głębokość łopaty. Ileż można, jak się tego pozbyć, ktoś podpowiedział że solą, czy to coś da i czy gdy sól się rozpuści nie zaszkodzi roślinom ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
gemciu83 15:27, 16 lip 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Kupić małe opakowanie Roundapu i przesmarować TYLKO !!!!!! listki i to tak by nic nie spłynęło - wystarczy dosłownie troszkę preparatu.

UWAGA nic ma nie skapnąć na trawnik !!

Po 7 dniach już będą efekty, a po 2-3 tyg nic nie będzie.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
katiaxx 10:33, 17 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
gemciu, takim samym roundapem ? nie rozcieńczonym ? psikałam na kilka odrostów ale pojawiają się w innych miejscach, czy jeśli dam roundap to zniszczy tylko ten odrost czy to korzenisko całe w ziemi które wypuszcza te odrostu w 10 innych miejscach ?. Większość jeżyn mam na rabacie, jest tam kora, tak że nie ma ryzyka że coś podtruję obok.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
gemciu83 16:39, 17 lip 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Tak nie rozcieńczonym. Zniszczy od liścia aż wgłąb cały system korzeniowy - to jest środek pochodny Napalmu spali wszystko.
Dlatego uważaj z ilością i by nic na trawnik nie zleciało (chyba, że ten fragment trawnika nie jest Ci potrzebny).
Weź patyczek nawet ten czyścik do uszu i zanurz go w środku i przejedź po listkach.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Iwcia 19:17, 21 lip 2014

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Powiedzcie mądrzy ludzie czy to ten sam chwast? Zaczyna mi opanowywać trawnik. Rozmnaża się przez odnogi. Jak to usunać - punktowo roundap?


____________________
Mój przyszły ogród
Gardenarium 19:21, 21 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czytaj posty wstecz, jest o tym już dużo napisane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marcin85 19:21, 21 lip 2014

Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 32
Dawno mnie nie było, ale walczyłem z chwastami. Problemem było złe uzycie nawozu....hehe. Ale to nie do chwastów. Użyłem raz-Mniszka-ładnie zadziałał-kosze co 4-5 dni chwasty znikają, chce przyspieszyć jednak ich usuwanie-co najlepsze na cholerną koniczyne?? Ma białe kwiatki to koniczyna? No i jeszcze troche babki-użyć Biofix???? Który??
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies