Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Daleka droga do pięknego ogrodu...

Pokaż wątki Pokaż posty

Daleka droga do pięknego ogrodu...

KasiaG 22:01, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
Witajcie, jak już napisałam w powitaniu, nie dawno stałam się właścicielką poniższego ogrodu. Na razie daleko mu do tego by nazwać go ładnym ogrodem, ale wierzę że własnymi siłami i ciężką pracą, spełni się moje marzenie o pięknym ogrodzie z soczysto-zieloną trawą
Zastanawiałam się czy wklejać te zdjęcia, bo szczerze mówiąc pokazują jeden wielki bałagan, a z drugiej strony pomyślałam że będzie co porównywać za jakiś czas...
Na chwilę obecną w części ogrodu panuje bałagan związany z przebudową domu, więc mam tam gruz, drewno, złom i wszystko co możliwe.. mam nadzieję że do końca sierpnia prace się zakończą i będzie można to wszystko usunąć.. Rosliny jakie tu są lub były (bo część usunęłam) to dla mnie wielka niewiadoma, co jest co, a w dodatku tak chaotycznie rozsadzone, że po prostu wzięłam się za ich usuwanie. W zeszłym roku w ogrodzie nie było robione nic..
Mój plan jest taki by w jednej części mieć ogródek warzywny plus kilka grządek truskawek i jakieś krzaczki owocowe (borówki, agrest, maliny), reszta to trawa i gdzieniegdzie jakieś ładne kwiaty lub pojedyncze krzewy.. Na pewno wszystko będzie musiało być jakoś dobrze rozplanowane bo nie lubię chaosu.. W tylnej części ogrodu musi być miejsce na domek do zabawy, trampolinę, piaskownicę i huśtawkę.. więc tam nie pozostanie wiele miejsca na roślinność..
Teraz spróbuję wkleić zdjęcia z opisami i wyjśnić lepiej co i gdzie..
Plan rysowany odręcznie, tak by dac jakiś zarys, no i przepraszam za "takie" zdjęcia ale na obecną chwilę nie mam nic lepszego do pokazania. Liczę na Waszą pomoc, wszelkiego rodzaju porady a nawet krytykę. Moja wiedza na temat roślin jest niewielka, więc przyjmę każdą pomoc

KasiaG 22:06, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
To jest ogród z tyłu domu..widać miejsce po wykopanych roślinach, były tam w większości takie brzydkie wielkie liście, nie wiem co to za ro ślina, często takie rosną przy rzekach, pod płotem dwa rzędy rododendronów, jeden rząd do usunięcia, tak by mieć więcej miejsca na trawkę..

KasiaG 22:11, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
Tak wyglądało to miejsce przed wykopaniem roślin..
acha.. domek jest dopiero w budowie mam nadzieję że uda mi się go skończyć przed jesienią..

AgnieszkaW 22:13, 01 sie 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj, piękna rabata, dlaczego wykopałaś z niej roślinki?
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
KasiaG 22:17, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
Takie roślinki mam za huśtawką.. wolałabym je wykopać i przenieść gdzie indziej (jeśli to możliwe) i wstawić tu piaskownicę. Za tym krótkim żywopłotem jest kompostownik i jakieś drzewo które chyba też usuniemy bo w maju było całe oblezione przez pszczoły, w związku z tym dzieci bały się bawić na zjeżdżalni, ja nie mogłam tam w ogóle przebywać z racji mojej alergii, a do tego cały biały pył z drzewa spadał gdzie popadnie...

KasiaG 22:19, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
AgnieszkaW napisał(a)
Witaj, piękna rabata, dlaczego wykopałaś z niej roślinki?


Agnieszko dlatego że wszystko było bardzo chaotycznie posadzone, a te wielkie liście bardzo mi się nie podobały, one zajmowały jakieś 70% tej rabatki.. poza tym chcę tu uzyskać jak najwięcej miejsca dla dzieciaków...
KasiaG 22:22, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
A tu nasz największy problem.. na razie zakryty trampoliną... to wielki pień ściętego drzewa.. a na nim rosną chyba jakieś dzikie truskawki (jeśli takie w ogóle istnieją ).. Poziomki to nie są na pewno, znalazłam kilka owoców, ale dosłownie 6-7 i nie wyglądały zbyt dobrze.. Rady apropos usunięcia tego pnia i wyrównania terenów również mile widziane...
KasiaG 22:26, 01 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
Tu jeszcze zdjęcie rododendronów z tylnej części domu, nie miały one kwiatów w tym roku, no może jeden-dwa.. nie znam się na tym ale zaglądając pod licie widać bardzo grube łodygi, tak jakby one były stare i zostały mocno przycięte. Czy to może być powód że nie było kwiatów, czy po prostu mała ilość słońca, bo tu prawie słońca nie ma.. No i te rośliny na razie tu zostaną.
zbigniew_gazda 08:12, 02 sie 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11151
Kasiu witaj. No to zapowiada się piękny ogród. Zostaw na środku trawę a dookoła ogrodzenia rabaty.
Rh są piękne i wyglądają na zdrowe. A to że są w cieniu to bardzo dobrze. Może ich trzeba zasilić nawozem aby zakwitły. Poczytaj o ich uprawie- są tu wątki na ten temat a Magja nasza specjalistka jest nieoceniona. Pień trzeba obkopać dookoła na głębokość min 0, 5 m aby dostać się do grubych korzeni. Poobcinać piłą (mechaniczną) i go wywalić. Pomocnym może być ciągnik o ile tam da rady podjechać. Sukcesów ogrodowych życzę.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
KasiaG 08:27, 02 sie 2013

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 31
zbigniew_gazda napisał(a)
Kasiu witaj. No to zapowiada się piękny ogród. Zostaw na środku trawę a dookoła ogrodzenia rabaty.
Rh są piękne i wyglądają na zdrowe. A to że są w cieniu to bardzo dobrze. Może ich trzeba zasilić nawozem aby zakwitły. Poczytaj o ich uprawie- są tu wątki na ten temat a Magja nasza specjalistka jest nieoceniona. Pień trzeba obkopać dookoła na głębokość min 0, 5 m aby dostać się do grubych korzeni. Poobcinać piłą (mechaniczną) i go wywalić. Pomocnym może być ciągnik o ile tam da rady podjechać. Sukcesów ogrodowych życzę.


Dziekuje Zbigniew, tak wlasnie musze zrobic w sprawie tych Rh, nabyc troche wiedzy.. a rabaty tak wlasnie mysle zostawic, jak byly, mniej wiecej na planie narysowalam, jedynie musialam je zmniejszyc tu w okolicach RH i piaskownicy, bo szkoda mi tyle miejsca dzieciakom zabierac.
Ciagnik nie wjedzie bo musialabym wtedy zniszczyc zywoplot. Pozostaje mi jedynie lopata i obkopywanie tego pnia.. Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies