Gdzie jesteś » Forum » Dekoracje ogrodowe, świąteczne i okolicznościowe » Bukiety i wianki na święto Matki Boskiej Zielnej

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukiety i wianki na święto Matki Boskiej Zielnej

Gabriela 16:01, 12 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Już za kilka dni 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej . W ten dzień tradycyjnie robimy wiązanki z ziół, kwiatów i owoców, które niesiemy do kościoła, żeby je poświęcić.
Taki bukiet czy wianek wiesza się potem w domu, żeby chronił od nieszczęścia, choroby czy pioruna.
Dla mnie to piękny zwyczaj, co roku robię swój bukiet i wyrzucam dopiero rano 15 sierpnia, jego miejsce zajmuje wtedy nowy.
Wiem, że wiele z Was czyni podobnie, proponuję więc żebyśmy pokazali w tym wątku nasze bukiety.

Dziewczyny z okolic Krakowa i Wieliczki mogą wziąć udział w czwartym już konkursie na najpiękniejszy bukiet, organizowany przez stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa i odbywający się na Małym Rynku w Krakowie i przy starym kościółku w Podstolicach.

Szczegóły tutaj: http://instytutdziedzictwa.pl/id/1105.

Brałam udział w tym konkursie dwa lata temu, ale zrobiłam swój ziołowy bukiet w koszyku, nie doczytując regulaminu, że chodzi o bukiety tradycyjne, zatem nie mogłam wygrać.
Ale nie o wygraną wcale chodzi, zgłaszanych jest mnóstwo bukietów i wiązanek, nie miałam pojęcia, że konkurs cieszy się aż takim powodzeniem, jest naprawdę pięknie i radośnie.
A to zdjęcia bukietów jw. z poprzednich lat:





____________________
Ogród w budowie nieustającej
jotka 21:36, 12 sie 2013


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Super pomysł - popieram i zachęcam
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
Gabriela 22:56, 12 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Podciągam zatem temat, już zachęcałam u siebie na wątku z linkiem, może jeszcze ktoś przeczyta, bo widzę że oglądalność słaba - tylko 31 osób od popołudnia.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
monteverde 23:46, 12 sie 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Wstawię mój bukiet z Matki Boskiej Zielnej z 2011 roku

____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Dzidka 22:15, 13 sie 2013


Dołączył: 27 lip 2010
Posty: 2975
W ten dzień staram się też mieć w domu bukiet z polnych kwiatów.
Ten jest sprzed dwóch lat.

____________________
Dzidka - To właśnie tu
alinak 22:52, 13 sie 2013


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
szkoda że nie foce swoich . też chodzimy do klasztoru w ten dzień z bukietem . wielu pielgrzymów ten zwyczaj podtrzymuje . w tym roku będzie fota na pewno . zachęcam do podtrzymywania tradycji -pięknej tradycji . a mało ich już zostało .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
hanka_andrus 13:24, 14 sie 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Hanusia przygotowała na jutrzejszy dzień 4 wianuszki.




Tak chodziła z ziołami do kościoła moja babcia.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gabriela 22:14, 14 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Haniu, śliczne Twoje wianuszki. Tam gdzie kiedyś mieszkałam też robiło się wianki na 15 sierpnia, a tu gdzie jestem teraz - bukiety. Przechowujesz je zasuszone przez cały rok?
Mój będę robiła rano, żeby na 10-tą zdążyć do kościoła, ale koszyk już przygotowałam.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
monteverde 22:39, 14 sie 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ja przechowuję, palmy i gałązki brzózek z Bożego Ciała na strychu pod powięzią dachową a wianuszki zasuszone w razie choroby się zaparzało, natomiast ziarna zbóż z Siewnej są używane do pierwszego siewu
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gabriela 14:04, 15 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Mój tegoroczny bukiet, wszystko w nim jak zwykle nadaje się do jedzenia w całości,. Bukiet nie jest całkiem tradycyjny, ale o tym za chwilę.













A tu są zioła, których użyłam do wypełnienia mojego koszyka, wszystkie oczywiście z mojego ogrodu, można pobawić się w zgadywanie.




____________________
Ogród w budowie nieustającej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies