Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

leman 15:43, 02 sie 2015


Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 14
marcin544 napisał(a)



Witam
Podziel się to rozpiska bo marbrz ma urlop .
Pozdrawiam


Jasna sprawa... daje pliczek
____________________
Pozdrawiam Marcin :)
Oxter 07:14, 03 sie 2015

Dołączył: 26 mar 2015
Posty: 12
A gdzie skubnąć ten pliczek, widze tylko tabelkę i jak zapiszę obraz to słabo się prezentuje ?

Przy okazji zapyta: generalnie trawnik zielony soczysty poza kawałkiem ogrodu przed domem, od rana do południa jest tam słońce, staram się jak mogę leję, pędzę i nic, napewno nie pomagają dwie sosny które sa obok i ścielą mi na trawie niezliczone ilosci łusek szyszkowych konsumowancyh rzez wewioorki.
Jakieś pomysły - pozdrawiam
A.
marbrz 21:08, 05 paź 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Najnowsza szkoła w zakresie pielegnacji trawnikow zaleca przeprowadzanie wertykulacji jesienią a nie wiosną. Zatem kto odważny poza mną, niech szykuje wertykulator do odpalenia.
Gardenarium 21:18, 05 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja już dawno robię też jesienią, pokazywałam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin544 22:36, 09 paź 2015

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Witam
Wklejcie pare zdjęć po wertykulacji jesiennej i napiszcie czy po wertykulacji jeszcze wygrabiacie tym niby aeratorem z drutami ?
Może w nierównych miejscach za duzo wyrwało trawy i trzeba dosiać.
J narazie przejechałem tym aeratorem z drutami do wyczesywania i musze przyznać ze nie zaciekawie to wygląda więc jak zaczne wertykulować to chyba bedzie po trawie.
Może miałem źle ustawione i po wyczesywaniu już musze dosiać
Czekam na Wasze zdjecia i opis
Zona mówi że Dzieku forum moja trawa w tym roku odrzyła a ja zgupiałem na jej punkcie hehe
PozdrawiaM
Gardenarium 11:15, 11 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcia z 13 września

Robimy wertykulację wertykulatorem z nożami, potem jedynie wygrabiamy plastikowym wachlarzem





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:16, 11 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy gęstym i zdrowym trawniku filcu jest sporo, ale po zabiegu trawnik pięknie odbija i zazielenia się.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maraski 15:53, 21 paź 2015


Dołączył: 19 lut 2015
Posty: 9
marbrz napisał(a)
Najnowsza szkoła w zakresie pielegnacji trawnikow zaleca przeprowadzanie wertykulacji jesienią a nie wiosną. Zatem kto odważny poza mną, niech szykuje wertykulator do odpalenia.


Dątąd robiłem i na wiosnę i na jesień. Mam spalinowy wertykulator wiec przejazd po trawniku w ładny dzień to przyjemność. Jeszcze tylko czekam na ten ładny dzień w tym miesiącu
Gardenarium 17:25, 07 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nemo napisał(a)
Witam serdecznie,

Jesienią 2014 r. miałam w ogrodzie zakładany trawnik z siewu.

Wiosną 2015 r. posypałam go zdecydowanie zbyt obficie nawozem 6M Substrala i... uzyskałam trawę we wszystkich chyba odcieniach zieleni i żółci, która niestety praktycznie przestała rosnąć, mimo obfitego podlewania i prób rozpuszczenia nawozu. W efekcie z ok. 500 m trawnika mąż zbierał przy jednorazowym koszeniu ok. 5 worków źdźbeł.

Ogrodnik, który zakładał trawnik, gdy go zobaczył, stwierdził ze ma zdecydowanie za jasny kolor i ze praktycznie nie rośnie. Przez ten falstart bałam sie nawozić przez cały sezon.

Alktualnie (marzec 2016) trawnik ma mnóstwo filcu i wygląda na mocno zbitą darń, gdzieniegdzie zaczyna wchodzić mech. Czytałam w Pani artykułach Pani Danusiu, że wertykulację powinno wykonywać się na trawnikach min. 2 letnich. Czy mogę jednak spróbować na moim 1,5 rocznym, biorąc pod uwagę ilośc filcu?

A jeżeli na wertykulację jest zbyt wcześnie, areacja w bucikach z kolcami będzie ok? Ponadto jaki nawóz dać na start w tym sezonie, skoro jej wzrost był tak słaby w ubiegłym? Nie chcę go znowu załatwić na amen. Załączam zdjęcia:

1. Czerwiec 2015, ok. Miesiąc po przenawożeniu - wyglądał jeszcze jako tako, choć był dość rzadki i jak widać, miał dużo jasnych plam.



2. Obecna sytuacja:





Z góry dziękuję za pomoc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:34, 07 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsza sprawa - technika posiania nawozu - do bani, tak się nie robi, zaopatrz się w siewnik rotacyjny który rozsiewa równomiernie

Druga sprawa - dawka też do bani, skutek widoczny, tutaj praktycznie nie ma trawnika.

Ja bym pewnie siała nowy po przejechaniu wszystkiego broną rotacyjną i glebogryzarką.

Moja rada jest taka, aby teraz wygrabić trawnik, naciąć nożem darń i sprawdzić czy są białe korzenie. Jeśli są, trawnik żyje i jeszcze może coś z tego będzie. W zależ ności od wyników badania:

Korzenie białe, wygrabić albo zrobić później wertykulację, płytko, zebrać filc.

Ewentualnie zrobić badanie gleby na zawartość składników mineralnych, bo po co nawozić jeśli okaże się, że gleba nadal jest przenawożona.

Korzenie martwe, brązowe, zgniłe, wymienić trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies