Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Astrantia major - jarzmianka większa

Pokaż wątki Pokaż posty

Astrantia major - jarzmianka większa

Jadwiszka 17:08, 02 maj 2014

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 284
Gardenarium napisał(a)
Astrantia major - jarzmianka większa to roślina zielna z rodziny Apiaceae.
Istnieje 8 lub 9 gatunków.
Osiągają wysokość do 80 cm.
Lubią półcień, glebę wilgotną, o obojętnym pH, żyzną, piaszczysto-gliniastą.

Jarzmianka kwitnie wiosną i latem w kolorze białym, kremowym, bordowym, lekko różowym (różne odcienie). Jej nazwa pochodzi od gwiaździstych baldaszkowatych kwiatostanów.
Sama roślina nie jest tak atrakcyjna, jak w zestawieniu z innymi delikatnymi kwiatami.
Nadaje się na rabaty bylinowe i do naturalistycznych nasadzeń.
Jest bardzo łatwa w uprawie, gdyż możemy ją łatwo rozmnażać przez podział roślin wiosną lub wysiew nasion tuż po zebraniu.
To bardzo wdzięczna roślina.

Poniżej przykłady nasadzeń z jarzmianką w kolorze białym.



Jarzmianka z paprociami i kosaćcami syberyjskimi











Danusiu co to za roślina z kwiatami białymi coś jak koperek na tym ostatnim zdjęciu?
BasiaWol 20:43, 15 maj 2014


Dołączył: 04 kwi 2013
Posty: 37
Obstawiam że krwawnik...ale ja się nie znam.
____________________
Basia
malkul 19:14, 20 paź 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Mam pytanie, mam nasodzonych sporo jarzmianek pieszy sezon i czytałam Danusi artykuł o jarzmiankach i muszę dopytać kiedy ścinamy jarzmianki, w artykule znalazłam informacje , ze po przekwitnięciu ale znalazłam tez informacje żeby zostawic na zimę bo ładnei wygladają oszronione. To ciąć teraz czy wizosną? czy termin nie ma znaczenia?
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Gardenarium 20:22, 27 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Możesz zostawić i nie ciąć, kwiatostany ładnie wyglądają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tygrys 20:44, 27 paź 2014

Dołączył: 15 sie 2012
Posty: 42
monteverde napisał(a)
to szerszeń czy osa? brrrrrrrrrrrrrrr


To klecanka, lepiej jej nie zaczepiać, bo żądli najboleśniej ze wszystkich owadów w Europie.
____________________
ela_z 18:39, 28 sty 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Mam pytanie odnosnie komponowania jarzmianek. Po artykule Danusi doszlam do wniosku ze musze je miec. Jaki kolor pasowalby do werbeny+ gracki+ bukszpan oraz piwonia NN kolor rozowy + carex buchanani + carex fc? Pozdrawiam
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Gardenarium 12:10, 29 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mocny kolorek burgundowy np. odmiany 'Venice', 'Moulin Rouge', 'Ruby Cloud' lub 'Claret'


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ela_z 14:55, 29 sty 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Ciesze sie bardzo Danusiu ze zaproponowałaś Moulin Rouge do tego zestawu cudna jest Dziekuje i pozdrawiam
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
katiaxx 21:48, 12 lut 2016


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
A jak na szerokość rozrasta się jedna jarzmianka, czy kilka się sadzi w "kupie" bo zginie ? nie wiem jak planować z innymi roślinami ; po zdjęciach wygląda jakby się rozrastała do 40 cm - tak będzie ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Gardenarium 13:00, 14 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rozrasta się, sadź co 30 cm.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/402-jarzmianki-kwiaty-jak-broszki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies