Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawożenie jesienne - przyswajanie fosforu

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie jesienne - przyswajanie fosforu

Zdrowie_Rosl... 15:45, 02 wrz 2013

Dołączył: 17 sie 2013
Posty: 23
Witam,

Chciałbym poruszyć temat nawożenie jesiennego. Niektórzy są za inni przeciw (a właściwie negują sens).

Ja spotkałem się niedawno z ciekawą opinią na ten temat i wymyśliłem swoje rozwiązanie i teraz chciałbym je z Wami przedyskutować.

Opinia: fosor (główny składnik nawozów jesiennych) podany doglebowo (!) jest bardzo wolno przyswajalny przez roślinę. Dlatego nawóz jesienny nie ma sensu - roślina go po prostu nie przyswoi w danym roku (czyli nie z powodu braku wegetacji co jest głównym czynnikiem przytaczanym przez przeciwników nawożenia jesiennego/późno letniego).

Mój pomysł: podać fosfor (i inne składniki) dolistnie. Mam nawet jeden preferowany nawóz dolistny ale nie będę go REKLAMOWAŁ tutaj.

Chciałbym Was zapytać, co sądzicie o całej sprawie?

Czy fosfor doglebowo rzeczywiście tak wolno staje się dostępny dla roślin, że nie zadziała w pierwszym roku po podaniu?

Czy pomysł podania go dolistnie byłby trafionym rozwiązaniem?

Pozdrawiam,
M
____________________
monteverde 16:49, 02 wrz 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
No właśnie chciałam teraz podać fosfor i potas roślinom i Ty piszesz, że do zimy nie przyswoją? e coś nie tak
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Madzenka 18:40, 02 wrz 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Ciekawa jestem dyskusji. W ubiegłym roku przegapiłam podanie magnezu, potasu i żelaza i roślinom w październku wybrawiały się z powodu ich niedoboru
Wiele osób na forum lreferuje podawanie dolistne. Ja z powodu kory chyba teź tak uczynię
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Borbetka 07:39, 03 wrz 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
No to nie wiem teraz co zrobić, kupiła nawóz jesienny w granulkach. Czyli bez sensu teraz sypać?
____________________
borówcowy wizytowka
Zdrowie_Rosl... 16:30, 03 wrz 2013

Dołączył: 17 sie 2013
Posty: 23
Moim zdaniem i tak warto podsypać, żeby był dostępny w następnych sezonach ale w sytuacji, kiedy rośliny masz "przeazotowane" i ich wzrost w tym roku był bardzo duży ja użyłbym fosforu (z dodatkami) dolistnie. Z tym, że to taka moja teoria a wolałbym, żeby jakiś specjalista się wypowiedział. Jest na szczęście jeszcze czas na takie zabiegi (chociaż nie jakiś zbyt długi).
____________________
Anabell 23:38, 03 wrz 2013


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Aniu i Borbetko - nie musicie mieć oporów zastosowania mieszanki jesiennej, czy samego siarczanu potasu+ superfosfat potrójny.
Trawnik mało potrzebuje fosforu, ale musi być w glebie, w kwasach glebowych łatwiej się rozkłada i lepiej przyswajalny jest przez roślinę.
Nie jest prawdą że zadziała za rok.
Wrzesień najlepsza pora na zastosowanie fosforu. Zdąży się rozłożyć,nie jest tylko pobierany jeśli temperatura jest poniżej 10 stopni, ale będą jeszcze dni ciepłe.

Przy temperaturze powyżej 15 stopni fosfór będzie dostępny za dwa/ trzy tygodnie.
Nie może być za wysoki bo powoduje trudno dostępny wapń.

Nie powinno się stosować samego magnezu raczej w mieszankach, lub dolomid magnezowy może być jesienią i wiosną.
Jest saletra amonowa z magnezem tylko w okresie lata do stosowania.
Jeśli jest potrzeba zastosowania samego siarczanu magnezu to w ilości 0, 30 kg na 1000l wody w roztworze, bo inaczej nie rozsypie się za mała ilość.

Magnez jak wysoki nie pobierany jest fosfor i potas.
Wysokie żelazo wytraca miedź i mangan.

Przenawożenie mikroelementami jest bardziej niebezpieczne jak makro.

Dlatego najlepiej kilka razy w sezonie stosować mieszanki ze zwiększoną ilością żelaza jeśli stosuje się nawożenie jednoskładnikowe jak saletra amonowa, saletra potasowa , czy sam siarczan potasu jesienią jako dodatkowe.

Ważne pamiętać nie sypać razem w jednym dniu kredy, wapna nawozowego, czy dolomitu z fosforem, musi być przerwa. Najlepiej kilkudniowa i poprzedzona podlewaniem.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Anabell 00:04, 04 wrz 2013


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Jeszcze w odpowiedzi, nie spotkałam się z zaleceniami laboratorium glebowego z dolistnym dokarmianiem fosforem. Jest to związek najtrudniej przemieszczający się w roślinie.

To co wiem jest trudno rozpuszczalny w wodzie tylko z dodatkiem cytrynianu amonu.

Jest Fosforan amonu w składzie 18%azotu i 46 % fosforu po długim namoczeniu w ciepłej wodzie rozpuści się ale stosowałam do podlewania doglebowo.
Fosfor trawnikowi jest potrzebny najbardziej korzeniom.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
monteverde 00:58, 04 wrz 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Anabell napisał(a)
Jeszcze w odpowiedzi, nie spotkałam się z zaleceniami laboratorium glebowego z dolistnym dokarmianiem fosforem. Jest to związek najtrudniej przemieszczający się w roślinie.

To co wiem jest trudno rozpuszczalny w wodzie tylko z dodatkiem cytrynianu amonu.

Jest Fosforan amonu w składzie 18%azotu i 46 % fosforu po długim namoczeniu w ciepłej wodzie rozpuści się ale stosowałam do podlewania doglebowo.
Fosfor trawnikowi jest potrzebny najbardziej korzeniom.

dzięki Anabell jesteś cudowna, że wszystko tak fajnie wytłumaczyłaś
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Borbetka 15:37, 04 wrz 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Anabell - wiedza nieprzeciętna, dziękuję.
____________________
borówcowy wizytowka
arturo 20:24, 19 wrz 2014


Dołączył: 19 wrz 2014
Posty: 17
Witam kupiłem nawóz jesienny z yary dla iglaków i tak się zastanawiam czy nie lepiej by było rozpuścić go w wodzie i wtedy podlewać doglebowo. Mam wątpliwości tylko czy stężenie jednorazowe 30-40 g tak jak podaje producent nie będzie zbyt intensywne, bo rozpuszczony zaraz dostanie się do korzeni, a w granulacie to jednak rozpuszcza się przez wiele dni stopniowo zasilając iglaka. Czy w ogóle istnieje ryzyko przenawożenia nawozem jesiennym w którym stężenie azotu jest bardzo małe, oraz czy można nawozem jesiennym w przypadku nierównomiernego rozsypania przypalić trawnik? Proszę o odpowiedz bo chciałbym zrobić to jak najlepiej. Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies