Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary - formy strzyżone inne niż cis i bukszpan

hania78 15:03, 30 mar 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Witajcie. Wyczytałam ze z ligustra da się zrobić (przystrzyc) różne formy. Chciałabym u siebie przed domem wychodować ligustr na 3 stożki. Pierwotnie miał być bukszpan, ale ja jestem niecierpliwa i pewnie będzie mnie denerwował jego powolny wzrost. Martwię się tylko że ligustr sobie nie poradzi przed domem od strony północnej. Słońce tu jest do południa, później półcień. Co wy na to?
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 09:01, 12 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
glorusek napisał(a)


Witam, podobają mi się thuje formowane w spirali dołączam fotkę, dziś widziałem takie po 200zł, bardzo mnie kusiło kupić i zastanawiam sie czy warto za tę cenę czy znajdę taniej?

Druga sprawa to czy ona bedzie taka caly czas czy mi zarosnie i bede mial thuje warta 200zl ))) czy moze trzeba przycinac ja wedlug formy?

Trzecia sprawa to jaka odmiana cyprysa nutajskiego jest wąska? bo widze ze jest kilka oddmian

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
grazyna_olsz... 09:02, 12 kwi 2015


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 719
Witam serdecznie
Nie wiem czy za tą cenę warto ale na pewno będziesz musiał przycinać co roku bo z czasem zarośnie wycięta jest bardzo ładnie musze pokazać zdjęcie mojemu fryzjerowi
ele2001 09:56, 12 kwi 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Takie spirale w tej cenie 'chodzą'i oczywiście że trzeba przycinac nawet dwa razy w roku
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
ele2001 09:58, 12 kwi 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Tylko bukszpan lub cis no jescze ilex crenata ale nie ligustr nie nadążysz z cięciem no i nie uzyskasz takiego zagęszczenia.



hania78 napisał(a)
Witajcie. Wyczytałam ze z ligustra da się zrobić (przystrzyc) różne formy. Chciałabym u siebie przed domem wychodować ligustr na 3 stożki. Pierwotnie miał być bukszpan, ale ja jestem niecierpliwa i pewnie będzie mnie denerwował jego powolny wzrost. Martwię się tylko że ligustr sobie nie poradzi przed domem od strony północnej. Słońce tu jest do południa, później półcień. Co wy na to?
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
hania78 11:52, 12 kwi 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Które z nich będzie rosło najszybciej? I czy owce ILEX nie są trujące? Pytam bo mam ciekawskie dzieci. Ilex jest troszkę podobny do mahonii.. (czy mi się wydaje?)
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 11:57, 12 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie rób z ostrokrzewu tej spirali, bo ostrokrzew gubi liście w środku, nie będzie ładny jako spirala. Owoce powstają na egz. żeńskich, kup męskie i problem z głowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fragaria 10:39, 28 cze 2015

Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 24


Doklejam na pierwszej stronie schemat sztukowanie stożka

Tłumaczę sztukowanie stożka przy pomocy prostego schematu wyrysowanego tym co mam pod ręką.




Jak najlepiej zrobic polkole z kuli (bukszpan albo cis)?

chcialabym miec takie polkule, dosc szerokie ale nie wysokie, czy lepiej jest obciac gore w kuli i ja troche splaszczyc a moze lepiej bedzie wokol kuli posadzic mniejsze egzemplarze (tak jak na rysunku powyzej, tylko zamiast stozka ma byc dosc plaska polkula) a poznie poczekac az wszystko sie zrosnie?
Gardenarium 10:47, 28 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Chyba nie półkole a półkulę?

Półkole to łuk w połowie obwodu koła, a półkula to bryła połowa kuli.

Spłaszczyć kulę, posadzić w zagłębieniu odpowiednio formując brzegi aby nie zasypać nasady krzewu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fragaria 11:22, 28 cze 2015

Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 24
dzieki, oczywiscie mialam na mysli polkule

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies