Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » w Oborze też mogą być ogrody

Pokaż wątki Pokaż posty

w Oborze też mogą być ogrody

WilczaGora 09:37, 03 gru 2013


Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 5530
aranżacja przed domkiem rewelacyjna !!!
za domkiem...spora praca już wykonana...
będę zaglądać,
Ewa

Wilcza pozdrawia
____________________
WIZYTÓWKA Wilcza pozdrawia Wilcza Gora http://wilczagora.blogspot.com
Pszczelarnia 09:53, 03 gru 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Alisonku, Ewa świetnie napisała. Ja bym żywopłotami próbowała wydzielić część ozdobną i części gospodarcze. Granica na stodole i garażu. Resztę odetnij, bo nad tym nie zapanujesz.
Najpierw szkielety roślinne (dzrewa, żywopłoty) na zdefiniowanej przestrzeni. Potem proste rabaty. Może jedna nawet być "jak u naszych babć". Będę zaglądać i kibicować. Teren wymagający z racji wielofunkcyjności i wiejskiego charakteru - to jest wyższa szkoła jazdy. Ale ogród może być ciekawy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
malgorzata_s... 11:03, 03 gru 2013


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Alu jeśli będziesz aktywna to porad będzie bez liku Pisz nawet u siebie bo wtedy wyświetla się informacja u obserwujących i zaglądną. Buziak.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
elzbieta_g 11:08, 03 gru 2013


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 4785
zaglądam do Ciebie często , w projektach nie pomogę zbytnio powoli , zima długa ( oby krótka ) coś podglądniesz, ktoś podpowie i będzie super nie od razu Kraków zbudowano pozdrawiam
____________________
Ela-Ogród Eli, / Wizytówka
malgorzata_s... 11:08, 03 gru 2013


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Tak na początek napiszę że ten murek w miejscu które ma być twoim zaciszem jest cudny. Nie zasłaniałabym go tujami tylko puściła po nim gdzieniegdzie bluszcz, powojnik na drabince i inne pnące ale tak aby trochę był widoczny. Na jego tle roślinki na pniu np trzmieliny no i hortensje bukietowe. przed nimi coś niższego tak aby stworzyły się piętra. Tuje przesadziłabym tak aby wysłoniły od strony ściany altankę.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Pszczelarnia 11:26, 03 gru 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Alisonku, obejrzałam sobie jeszcze. Na tyłach potrzebujecie tyle betonowej nawierzchni?
Jeśli tak, to trzeba wyrównać jej kanty. Postawić ławkę z donicami. Ale to kosmetyka na końcu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Ewka42 11:55, 03 gru 2013

Dołączył: 25 paź 2011
Posty: 214
nie będę ci doradzać konkretnych roślin, bo to jest taka przyjemność na deser i tu mnóstwo osób ci cos fajnego podpowie. u ciebie punkt pierwszy to zagospodarowanie terenu w ogóle. spróbuj jakoś połączyć dom-wejście-plac zabaw-miejsce do grillowania-ogród, żeby wszędzie było ładnie. co ci da ładny ogród za płotem, skoro grillując z rodzina masz smutny widok na ściany, a ogrodu nie widzisz.

narysowałam taki sobie naprędce pierwszy szkic, może to da początek dyskusji. dla mnie pierwszą sprawą byłaby rabata przy samym wejściu do domu - widzę, że masz tam beton, jeżeli nie da się kawałka zdjąć, to chociaż duże skrzynie z roślinami można zrobić, żeby już od progu zieleń prowadziła nas dalej.
po drugie oś widokowa drzwi - orzech i biała ściana za nim. okolice orzecha i ściany za nim muszą być piękne, bo to pierwsze co widzisz z podwórka, twoja wizytówka. teren wokół orzecha trzeba wyrównać, a sam orzech otoczyć niskim murkiem, może to być fragment podniesionej rabaty. murek jest potrzebny, aby nie odkrywać wrażliwych korzeni. niewiele jest roślin znoszących towarzystwo orzecha, ale na pewno ktoś coś podpowie. wtedy plac zabaw poszedłby troszkę w bok. płot oczywiście wyrzuciłabym natychmiast. pod i za orzechem musi być coś reprezentacyjnego.
no i zresztą zobacz na rysunku - prymitywny, ale inaczej nie umiem



1.ławeczka w rabacie jak w projektach u Danusi, masz z niej widok na ogród i na plac zabaw, nie widzisz domu - odpoczywasz
2. np. leżak lub hustawka lub druga łąweczka
3. piaskownica, plac zabaw
4.pergole osłaniające miejsce grillowania od obór, posadź np. winobluszcz, jest szybki, piękny i nie do zdarcia, plus jakieś donice. teren pod wierzbą dobrze byłoby zrównać z betonem i wysypać ładnym żwirem plus donice.




____________________
Ogródek wśród borówek
Ewka42 12:24, 03 gru 2013

Dołączył: 25 paź 2011
Posty: 214
niestety, żeby to miało ręce i nogi masz dużo pracy jak ja to mówię "wykopaliskowej. ale ja lubię te prace, bo można je wykonywać poza sezonem wegetacyjnym, gdy nie ma innych prac w ogrodzie. tyle że dzień teraz krótki. ja mam u siebie taaaakie plany, mnóstwo równania terenu, setki taczekziemi, i jestem wkurzona, że jak wracam z pracy to już jest ciemno.

inspiracje do ławeczek w rabacie masz praktycznie we wszystkich Danusi projektach (wejdź na "gardenarium" w zakładkę "realizacje", tak samo znajdziesz sporo takich podniesionych rabat wkół drzew, które są przepiękne. pomysłów na zakrycie muru stopniowaną wysoka rabatą z drzewek i krzewów tez jest mnóstwo. to nie muszą być od razu drogie wypasione kwitnące rośliny. przede wszystkim stwórz zielone "ścianki działowe" ze zwykłych sprawdzonych gatunków, na kwiaty przyjdzie pora na końcu. na razie tam gdzie się zaszyć, aby odpocząć, brakuje zieleni w pionie.
____________________
Ogródek wśród borówek
Pszczelarnia 12:57, 03 gru 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Miejsce grillowania odsadziłabym przegrodami. Nie tworzyła architektury drewnianej w tych wnętrzach. Będzie za dużo. I dalej do garażu dała zdecydowaną przegrodę od części gospodarczej.

A rabata od orzecha do lewej lekkim łukiem. Orzech z murkiem ze starej cegły - super.

Alisonku - najważniejsza praca to prace ziemne. Trzeba męża przekonywać do zmian niewygodnych i pracochłonnych. Ja Ci powiem, że ja cały podjazd (na 4 auta) przeniosłam z południa na północ, bo stał dosłownie w ogrodzie kwiatowym. Idąc do domu, wszyscy tańczyli między rabatkami i obijali się o drzewa.
Rośliny to pikuś.
Tutaj bardzo newralgicznym tematem jest beton na powierzchni i "beton = tynki" na budynkach. Nie ma zieleni. Ale taki zamknięty ogród ma dużo plusów.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Ewka42 13:05, 03 gru 2013

Dołączył: 25 paź 2011
Posty: 214
przegrodami w jakim sensie? zielonymi? bo ja myślałam o ażurowej pergoli zarzuconej szczelnie bluszczem, żeby było szybciej ale strzyżone ekrany byłyby najlepsze, to fakt.

co do murka ze starej cegły - właśnie mam taki, aby nie odkrywać korzeni sosen przy wyrównywaniu terenu:


____________________
Ogródek wśród borówek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies