Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Asclepias tuberosa - trojeść bulwiasta

Pokaż wątki Pokaż posty

Asclepias tuberosa - trojeść bulwiasta

barbara_kraj... 01:26, 09 lis 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Trojeść bulwiastą (Asclepias tuberosa) poznałam kilka lat temu. Otrzymałam ją z nasion wysianych w marcu do doniczki. Podrośnięte siewki wysadziłam w końcu maja do gruntu. Na kwitnienie czekałam dwa lata. Warto było czekać, bo kolor kwiatów odmiany, którą posiadam jest wyjątkowy. Już z daleka ciepły, pomarańczowy kolor zwraca na siebie uwagę.
Pączki, które pokazały się w drugiej połowie czerwca były obiecujące.


Roślina kwitła przez cały lipiec i część sierpnia.






Trojeść bulwiasta, to bylina z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae), pochodzi z Ameryki Północnej. Nie ma szczególnych wymagań, jednak stanowisko powinno być słoneczne a ziemia piaszczysto-gliniasta i przepuszczalna. Trojeść ta jest wrażliwa na duże mrozy i zamakanie, dlatego podłoże powinno być dobrze zdrenowane a na zimę przykryte warstwą ocieplającą.

Trojeść rozmnaża się z nasion, które po dojrzeniu uwalniają się z owoców-strąków w końcu października, listopadzie. Roślina korzeni się głęboko a uszkodzenie grubych, bulwiastych korzeni utrudnia przyjęcie się w nowym miejscu. Jest podatna na rdzę. To roślina miododajna.



____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Gardenarium 07:14, 09 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo ciekawa i niezbyt często spotykana roślina w ogrodach. Postaram się poszukać zdjęć również, bo na pewno widziałam ją w ogrodach angielskich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 08:05, 09 lis 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Koło trojeści nie tylko pszczółki nie przejdą obojętnie, człowiek też.. kolor jest tak wyraźny, że z daleka ją widać .. u mnie rozsiewa się sama Zaschnięte pędy są ozdobą jesienią i zimą..
Fotki może koloru nie oddają, ale ten kolor daje po oczach



____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
mira 09:06, 09 lis 2013


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
czy raz wysiana zostaje juz na dłużej bo sama się wysiewa ?
śliczna a pachnie ?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Debra 11:29, 09 lis 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Zostaje, bo zostają jej bulwy, które się rozrastają.
Ja dodam, że warto ją mieć także dla jej kępy liściowej. Kwitnie długo, a potem do późnej jesieni zostają obfite i długo zielone liście.





To zdjęcia z lipca tego roku. Posadziłam w czerwcu maleńką sadzonkę kupioną w PNOS-ie.

A tak wyglądała pod koniec października

____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
barbara_kraj... 12:09, 09 lis 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
mira napisał(a)
czy raz wysiana zostaje juz na dłużej bo sama się wysiewa ?
śliczna a pachnie ?

Trojeść jest byliną i jeśli nie wymarznie, lub z nadmiaru wody nie wygnije, można cieszyć się nią przez długie lata.
Nie wiem, czy pachnie, nie wąchałam i żałuję
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 12:11, 09 lis 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Aniu, masz cudną kępę trojeści!
Ja też takiej się doczekać muszę!
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
barbara_kraj... 12:19, 09 lis 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
I jeszcze zbliżenie uwalniających się nasion, co dopiero wczoraj się stało, choć strąk pękł kilka dni temu.

____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
akanta 18:50, 09 lis 2013


Dołączył: 15 gru 2010
Posty: 2361
Jest także z białym kwiatem.Wiosną kupiłam bulwę i obserwowałam całe lato czekając na kwitnienie.Niestety ,wyrosła do ok.60 cm liście podobne,miała ok. siedmiu pędów sztywnych -mocniejsza od tej powyżej ale nie zakwitła.Miałam i tą pomarańczową ona też nie kwitła w pierwszym roku mimo,że była z bulwki a nie z nasionka.Wcześniej zerwane strąki /przed pękaniem/ wyglądają jak wiszące papużki,naprawdę ciekawe do dekoracji.
____________________
Anna - Ogród dla Agusi - zgodnie z naturą
mira 23:02, 09 lis 2013


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
barbara_krajewska napisał(a)
I jeszcze zbliżenie uwalniających się nasion, co dopiero wczoraj się stało, choć strąk pękł kilka dni temu.



Basiu rewelacyjnie to uchwyciłaś

a jak wysieję z nasion to mam szanse na kwitnienie w sezonie czy trzeba czekać aż zechce kwitnąć ?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies