Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczko wodne, jak wykonać i pielęgnować?

jacuswilczek26 20:56, 03 mar 2011


Dołączył: 18 lut 2011
Posty: 31
Jak wykonac duze oczko wodne (maly stawik')? i jajk pielegnowac podloze mam gliniaste
Gardenarium 22:53, 03 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jacku, a jak ma być duże. Poproszę o wymiary
Największe wykonywałam 0,5 ha Najmniejsze pewnie z 10 m2.

Ile na ile m i jak głębokie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacuswilczek26 10:33, 04 mar 2011


Dołączył: 18 lut 2011
Posty: 31
Tak na oko jest 5m dlugie i 3,80 szerokie a glebokość na na 1.20m i jak koparka kopała to jest pod oczkiem dren główny z całej działki
Gardenarium 22:03, 04 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jacku, jeśli dół ma strome brzegi, to trzeba wyprofilować półki, więc pewnie się poszerzy rozmiar stawu. Brzegi nie mogą być strome, bo nie uda się nic wsadzić, a w stawie najważniejsze jest, żeby było sporo roślin, które będą oczyszczały wodę. Dobrze jest dodatkowo zrobić strumień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacuswilczek26 19:46, 05 mar 2011


Dołączył: 18 lut 2011
Posty: 31
Boki nie są strome, problem jest taki, że jest glina a na dole oczka, idzie dren ceramiczny i jak tu zrobić żeby bylo oki? Dren miał swoj system, a oczko swoje życie? A czytalem gdzieś o tych pompach co pani używa i jak z tego zrobic wodospad ?
Gardenarium 22:51, 05 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli woda schodzi to trzeba je wyłożyć, bo nie ma sensu robić i inwestować. Tak myślę. To nieduże oczko a folie stawowe są teraz tanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacuswilczek26 12:56, 06 mar 2011


Dołączył: 18 lut 2011
Posty: 31
Hmm folię kiedys miałem w oczku to po zimie sitko bylo, a tu są 2 oczka duże hmm
Gardenarium 21:53, 06 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba zastosować EPDM firmy Firestone, to jest guma jak dętki do samochodu, 300% rozciągliwości. Tej lód nie rusza. My tylko z tego robimy, ze zwykłej PCV nie robimy już dawno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abrakadabra 13:57, 06 lut 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Mam mocno "zapuszczony" staw - zaraz przy brzegach rosną 3 wierzby (kilkuletnie), a w bliskiej odległości (3,5m i 5,5m) 2 duże drzewa. Wymiary to ok.7m na 18 m i głębokość ok.3 m. Brzegi ma bardzo strome.

Chciałabym stworzyć coś na zasadzie samooczyszczającego się ekosystemu więc planuję porobić półki na roślinność. Może również płytką część "brodzikową" do zabaw w wodzie dla siebie i dziecka? W przyszłości myślimy nad zrobieniem niewielkiej kaskady ze strumieniem wpływającym do stawu. .


I tu mam kilka pytań do znawców tematu.
Czy kaskada bądź strumień ma jakieś wymagania odnośnie nasłonecznienia? Może być cały dzień na patelni czy lepiej umieścić ją w miejscu zacienionym? Gdzie najlepiej zrobić ujście strumienia - do części głębokiej czy "brodzikowej"?

Dodam jeszcze bo może to ma jakieś znaczenie, że staw nie jest wyłożony folią. Na razie brak na to funduszy i myślę, że jeszcze długo ich nie będzie. W związku z tym, że nie ma folii - woda ubywa. Zaraz przy stawie jest szambo, które w najbliższym czasie planujemy przerobić na oczyszczalnię. Wtedy (z tego co się orientuję w temacie) oczyszczoną wodą można by uzupełniać ubytki w stawie.


Plan mam taki:

1.wybrać muł i zgniłe liście z dna,
2. zaszczepić pozytywnymi mikroorganizmami do uzdatniania wody (takie specjalne do stawów widziałam),
3. porobić półki na roślinność (jeszcze nie wiem ile, gdzie i jak głębokie),
4. powiększyć staw o część brodzikową(?),
5. zasadzić roślinność,
6. po zrobieniu oczyszczalni wykombinować sposób na uzupełnianie wody w razie potrzeby,
7. zarybić(?),
8.wykombinować jak osłonić staw przed spadającymi na jesieni liśćmi - chyba będziemy siatkę rozpinać nad powierzchnią,
9. za kilka lat zrobić kaskadę ze strumieniem.


Nie znam się na temacie wcale więc bardzo proszę o podpowiedź czy nie popełniłam jakiś błędów w rozumowaniu
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
Sebek 19:29, 06 lut 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Według mnie strumień wody powinien wpadać do głębokiej wody, aby dźwięk był głośniejszy. Nasłonecznienie nie gra roli - jednak kamienna kaskada szybciej pokryje się mchem w cieniu.
Tyle mogę Ci poradzić - o półkach i PM-ach wiem niewiele...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies