Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Szklarnia w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Szklarnia w ogrodzie

Pszczelarnia 11:14, 22 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mazgaj, wejdź do Małej MI - ona ma duże doświadczenia i ogromną szklarnię, o którą pytasz.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
mWilQ 17:45, 15 lut 2016

Dołączył: 14 mar 2013
Posty: 64
Hej, czy macie jakieś doświadczenia ze szklarniami z poliwęglanu?
Interesuje mnie takie rozwiązanie. Boję się, że przy naszych wichurach taka konstrukcja się pognie / odfrunie.
____________________
Wilcze pole
Gardenarium 18:07, 15 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Odfrunie, ale na to nie ma przepisu, Ważny jest fundament, sposób związania szklarni z fundamentem i konstrukcja samej szklarni, Takie coś na bank nie wytrzyma.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
20:19, 18 lut 2016
Moja sąsiadka już pozbierała płyty poliwęglanu wywiane z jej szklarni tej zimy. Bez silikonu nie będą się trzymać.
vts 19:14, 06 gru 2016


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 43
Wczesną wiosną postawiliśmy na fundamencie kupioną gotową szklarnię z poliwęglanu. Po pierwszym silniejszym wietrze wszystkie płyty odfrunęły. Były zaczepione do aluminiowych profili za pomocą spinaczy-drucików.
Po zebraniu z okolicy płyt przykręciliśmy je wkrętami z uszczelkami.
Od początku drzwi nie suwały się prawidłowo, ciągle wyskakiwały.
Okienka trzeba było też dobrze obciążyć przed podmuchami wiatru.
Po ostatnich b. silnych wichurach szklarnia jest do zlikwidowania, nie nadaje się do naprawy. Profile stoją ale płyty powyrywane.
Radzono nam aby je oprócz wkrętów przykleić jachtowym klejem (drogi).
Nie chcę rezygnować ze szklarni w ogrodzie, zastanawiam się nad tradycyjnym
metalowym profilem i szkłem. Szukam jakiegoś opisu wykonania.
Moje perypetie z tego rodzaju bublem opisałam dla przestrogi.
pozdrawiam
____________________
Rytla 10:53, 11 gru 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 689
Nasza szklarnia, a właściwie "poliwęglanówka", jest zbudowana na fundamencie, potem ceglana podmurówka i w końcu drewniana konstrukcja obita płytami.
Z jednej strony wymurowana donica, z drugiej będzie stół na zwykłe doniczki.

Stoi od niedawna, ale przetrwała już niejedną wichurę, płyty są poprzykręcane solidnie.
____________________
Rytlogród na 18 stóp
vts 18:02, 12 gru 2016


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 43
Prezentuje się ładnie,solidnie myślę że wygodna bo wysoka. Ale to nowa konstrukcja. Jak zaobserwowałam poliwęglan komórkowy jednak kruszy się pod wpływem warunków atmosferycznych w newralgicznych miejscach.
Z pewnością lity byłby trwalszy ale to zupełnie inne koszta.
Odezwij się po następnym sezonie i opisz jak się sprawuje
____________________
AgataBC 14:38, 01 sty 2017


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Moja szklarnia z poliwęglanu na profilu aluminiowym. Szukałam małej szklanej, bo ładniejsze choć wiedziałam, że więcej zalet mają te z poliwęglanu.. gdy więc pojawiła się promocja to przestaliśmy się zastanawiać. To było w 2015r. Nie chciałam takiej z płytami komorowymi bo raz, że jak już ktoś tu pisał mogą się kruszyć, dwa, że w te szczeliny wchodzi wilgoć, grzyb itp. potem nie da się tego doczyścić a trzy, że niczego przez to nie widać..
Ta ma dość cienkie ścianki ale elastyczne i przejrzyste jak szkło. Poliwęglan ma filtr UV więc nie muszę jej niczym osłaniać, rośliny się nie poparzą. Szkło w wersji z UV jest drogie.. tanie szklarnie nie mają tej opcji więc i tak to szkło trzeba ocieniać w upały.
Poza tym, te panele nie są mocowane na spinki ale mają profilowane brzegi i są wsuwane w prowadnice w profilach. Trzymają się bardzo dobrze i szczelnie. Nie wiem jakby musiało wiać, żeby je wyrwać.
Drzwi i okno dobrze wentylują wnętrze. Szklarnia nie ma typowego fundamentu o czym za chwilę.
Najpierw pokazuję zdjęcia krótko po montażu i pierwszy zimowy szron na niej.Na ostatnim zdjęciu widać jej podstawę. Te zagięcia w profilu posłużyły do skonstruowania w czterech rogach szklarni klocków obciążających, żeby nie odleciała (bez tego raz poleciała na drugi koniec działki ale nic jej się nie stało). Mąż zrobił idealnie wpasowującą się w każdy róg formę z drewna a klocki odlał z betonu pomieszanego z złomem żelaznym-są bardzo ciężkie a niewielkie. Dzięki temu szklarnia jest nadal mobilna-ze stałym fundamentem byłoby ciężej..







____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 14:39, 01 sty 2017


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Wiosną 2016 zazieleniło się w niej od siewek a później pomidorów i ogórków.. w środku jest też stolik z bukowego drzewa i ocynkowanej blachy i półki robiące za dodatkową przestrzeń na sadzonki. Ostatnie zdjęcie to już jesień i koniec jej pierwszego pełnego sezonu. Uważam, że spisała się dobrze.
Czekam aż podrośnie żywopłot grabowy, wtedy będzie jeszcze bardziej osłonięta.







____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 14:39, 01 sty 2017


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Wszystko żyło w niej zdrowo i bez poparzeń, w profilach dachowych są też dziurki na sznurek bądź coś czym można podwiązać rośliny. W środku zadomowiła się też jaszczurka, cały sezon każdy centymetr ziemi był w użyciu. Uważam, że zdobi całkiem nieźle jak na poliwęglan.. nie każdego stać na piękną angielską szklarnię. To całkiem dobra alternatywa. Więcej będę mogła powiedzieć po kilku latach eksploatacji. Pod koniec lata szklarnia dostała od północno-zachodniej strony ruinowy murek z rozbiórkowej cegły co widać na ostatnim zdjęciu. W kolejnym sezonie pewnie jeszcze coś dojdzie. Co wrażliwsze rośliny spędzą w niej zimę.
Jednak szklarnia nie służy tylko do oczywistych celów..
Późną jesienią i zimą robiła za ogromny lampion-naustawiałam w niej mnóstwo świeczek i był klimacik na kolację bądź nocne obserwowanie nieba.
Latem z kolei robiła za saunę.
Polecam więc taką architekturę do ogrodu






____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies