Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pwl 16:43, 16 lip 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925





Cholera, już to mam! wiedziałem że zaraz coś się przyplącze Lece po
Topsin, podobno dobry jest czy lepiej tym pierwszym pryskać Sarfun'em?
____________________
paweł
Martek 16:53, 16 lip 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
gardenarium napisał(a)
Co do tego Marto, zdania są podzielone. Ja tak naprawdę sama nie wiem kto ma rację. Ja sadzę w nie kwaśną. Nawożę Florovitem, a nie Pinivitem.
W katalogu roślin szkółkarzy jest napisane, że bukszpan dobrze rośnie cytat: "w glebie przeciętnej, obojetnej do wapiennej, zasobnej w humus". kto ma rację?

Ale wiadomo mi, że rośnie nawet na piachach i nic mu nie dolega.

Dziękuję Danusiu czyli jak mu fajnie to nie zmieniać ...
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
isia33 18:41, 24 lip 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Moi drodzy eksperci od bukszpanów, mam z nimi problem. Pokażę może zdjęcia, napiszcie czy dobrze identyfikuję zagrożenia...

1. To jest chyba choroba grzybowa, liście wyglądają tak po rozchyleniu krzaka, ratować np. Sarfun, Mirage, Sportak, Alpha, Topsin.



2. To jest miodówka, ratować Confidorem lub Mospilanem.



3.To jest zamieranie pędów, ratować Bravo, Gwarant, Sportak.




Czyli powinnam opryskać np. Mospilanem i Sportakiem albo Mospilanem i Topsinem? Można to zrobić jednocześnie? Czy zrobić jakieś przerwy?

4. A to nie wiem co jest. Liście zrobiły się takie po przycięciu bukszpanów.

.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
Gardenarium 23:01, 24 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
isia33 napisał(a)

...
Czyli powinnam opryskać np. Mospilanem i Sportakiem albo Mospilanem i Topsinem? Można to zrobić jednocześnie? Czy zrobić jakieś przerwy?

4. A to nie wiem co jest. Liście zrobiły się takie po przycięciu bukszpanów.

.


To raczej nie jest choroba. Zasil nawozem np. płynnym Florovitem.

Odnośnie chorób

Topsinem można także podlewać. I opryskać najpierw na grzyba. Miodówka poczeka, bo i tak się ścina liście. Najgroźniejsza jest choroba grzybowa. Czy można łaczyć preparaty - nigdzie o tym nie jest napisane na opakowaniu. Kiedyś od znajomego szkólkarza dowiedziałam się o takim połączeniu:

SCORE 5 ml / 10 l
+ TALSTAR 5 ml

po 10 dniach

NIMROD 20 ml
po 10-14 dniach

ROVRAL 20 ml
+TOPSIN 10 ml

Przędziorki MAGUS
reszta MOSPILAN

SCORE + TOPSIN dobra mieszanka
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
isia33 15:49, 25 lip 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Danusiu dziękuję za odpowiedź. U mnie niestety ciągle pada i muszę poczekać z opryskiem.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
Gardenarium 09:40, 28 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja mam ten sam problem, zdążyłam przed niedzielą raz zrobic oprysk i podlanie i narazie koniec. Czekam i płaczę nad nimi
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ana 20:25, 02 sie 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
dziękuję za porady - jeśli jutro nadal będzie bez deszczu u nas zrobię opryski z Topsinu na moje bukszpany - najpierw usunąć chore liście?
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Gardenarium 19:09, 05 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304








Otrzymałam dziś istotną informację od redakcji programu "Maja w ogrodzie" w sprawie tej choroby:
Koniecznie przeczytajcie

Zapraszam do oglądania nowego programu

Brązowe i szare przebarwienia na liściach bukszpanu, a z czasem zamieranie całych połaci żywopłotów - to może być efekt porażenia tych roślin przez groźna chorobę grzybową zwaną askochytozą. W pierwszej fazie na blaszkach liściowych pojawiają okrągłe, stopniowo powiększające się żółte plamy. Z czasem ich powierzchnia brązowieje, a wokół plam tworzy się czerwonobrunatna obwódka. Do rozpowszechnienia się tej choroby w dużej mierze przyczyniła się deszczowa pogoda. Porażone liście oraz gałęzie należy usunąć, a następnie spalić lub zakopać. Pamiętajmy jednocześnie, aby po zabiegu oczyścić narzędzia ogrodniczym środkiem do dezynfekcji lub preparatem chemii domowej. Walkę z tą chorobą prowadzimy dwutorowo: podlewając krzewy preparatem systemicznym: Topsin lub Sarbrawit oraz opryskujemy liście środkami takimi jak: Rovral, Dithane lub Discus. Zabieg powtarzamy 3-4 krotnie co 7-10 dni.


maila podpisał:
Zbigniew Pachulski
Program Maja w Ogrodzie
TVN METEO

Będzie o tej chorobie w programie "Maja w ogrodzie" chyba w tę niedzielę Pewnie wypowie się specjalista od chorób.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ana 10:32, 10 sie 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
O to to to mam niestety

Topsin jest na stanie to podleję, lecę po coś do pryskania moje bidoki
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
annka 11:01, 10 sie 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
W Pałacu Branickich padły wszystkie którymi zrobiono obwódki parterów. Na dzień dzisiejszy wymieniono 5tys szt. Firma zakładająca dała gwarancję na trzy lata. I tu jest odpowiedź dla Sebastiana dlaczego takie małe posadzone
____________________
Funkiowe zacisze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies