Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kwiaty z ogródka Marty :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Kwiaty z ogródka Marty :)

marta_d 10:15, 18 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Marcin89 napisał(a)
Wiosennie. Widziałem dziś kwitnące forsycje w okolicy .

Zrobiłem mały schemat mojego pomysłu na Twoją rabatkę hehe. Wstyd wklejać, ale niech będzie....

Z lewej strony mniej więcej na środku żółte liliowce, obok nich dwie odmiany funki (np. biało-zielona i żółta). Z prawej strony w miarę możliwości w szerszym miejscu powtórzyć grupę funki (lub inna odmiana) i dodać coś kwitnącego. Ten fiolet to u mnie np. bodziszek korzenisty (roślina okrywowa). Na jesień przebarwia się na czerwono. Ale wiadomo ilość sztuk i tak dopasowana do wymiarów. To tylko pomysł.


Pomysł z funkiami jest ok. Ale czy po jakimś czasie nie będzie brakowało Ci czegoś kwitnącego?


A więc: pomysł bardzo mi sie podoba, coś mnie wzięło w tym sezonie na biel chcę rozjaśnić to miejsce, więc zamiast żółtych liliowców kupię białe, do tego funkie - to wszystko po lewej stronie i po prawej na pewno będą funkie plus ew. przemyślę bodziszek, bo może też z tła kory będą wyrastać funkie - tu jeszcze chwila namysłu super Marcin
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
marta_d 10:23, 18 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Marcin89 napisał(a)
Wiosennie. Widziałem dziś kwitnące forsycje w okolicy .

Zrobiłem mały schemat mojego pomysłu na Twoją rabatkę hehe. Wstyd wklejać, ale niech będzie....

Z lewej strony mniej więcej na środku żółte liliowce, obok nich dwie odmiany funki (np. biało-zielona i żółta). Z prawej strony w miarę możliwości w szerszym miejscu powtórzyć grupę funki (lub inna odmiana) i dodać coś kwitnącego. Ten fiolet to u mnie np. bodziszek korzenisty (roślina okrywowa). Na jesień przebarwia się na czerwono. Ale wiadomo ilość sztuk i tak dopasowana do wymiarów. To tylko pomysł.


Pomysł z funkiami jest ok. Ale czy po jakimś czasie nie będzie brakowało Ci czegoś kwitnącego?


W zielonej też kwitną forsycje! Zdziwiłam się jak jechałam do pracy, bo w piątek jeszcze nie było śladu żółtych kwiatów a poniedziałek już żółto
Ja jestem nieco chaotyczna i na dzień dzisiejszy nie będzie mi brakowało kwitnących kwiatów a jak już zacznę realizować "projekt" to pewnie będzie hehe więc muszę wypośrodkować
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
marta_d 10:30, 18 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
monteverde napisał(a)
Cześć Marta, ładnie zaczęłaś wątek pięknym rh na czym grasz bo doczytałam żeś muzyk? a na tym wąskim to juki nie za bardzo bo szeroko rosną kwitną co 2 rok i są marne do przesadzania bo maja korzeń palowy i lepiej wziąć siewkę od juki niż starą bo przechoruje hosta White Father potem zielenieje i nie jest za bardzo atrakcyjna, wejdź na sadzawka.pl lub funkia. pl i tam znajdziesz coś odpowiedniego co do wysokości i zapotrzebowanie na światło a miedzy hostami możesz posadzić obrazki włoskie, bo za nim hosty wyjdą to obrazki już są i przy pieleniu nie wyciepiesz host chcesz usunąć pergolę pod róże? ja teraz kupiłam białą różę, która lepiej kwitnie w cieniu niż w słońcu a do niej jakiś powojnik co lubi cień i będzie super aha uważaj na dyptam jak koło niego robisz bo parzy okrutnie nawet olejki które się uwalniają w słońcu pozdrawiam


Dziękuję za podpowiedzi, wejdę na strony podane przez Ciebie i coś sobie dobiorę bardzo lubię róże, ale boję się pracy przy nich - to wymagające kwiaty. W szkółce u znajomych jest piękny powojnik w białym kolorze bardzo mi się podoba, chyba zdecyduje się na taki (muszę ich w końcu odwiedzić i zobaczyć co ciekawego proponują w tym sezonie )
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Marcin89 18:58, 18 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2299
No to już wiesz co robić. Liliowce będą pasować do funki (kontrast kształtu liści). Kolory dobierzesz sama . Dodam tylko, że z tej prawej strony też możesz powtórzyć grupę liliowców. Ale w tym szerszym miejscu i nie na przeciwko tych co na rysunku. Jak będzie się szło ścieżką to będzie tak na przemian, a nie, że liliowce w jednym miejscu po bu stronach.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
marta_d 10:23, 19 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
o i właśnie o to mi chodzi ścieżka prowadzi na tył ogrodu, na którym nie ma właściwie nic oprócz brzydkiego trawnika, wzdłuż płotu rosną tuje, ale są już stare, nie były regularnie przycinane i zrobiły się brzydkie. W tym roku planuję je usunąć i wsadzić nowe do końca działki , więc na tle żywopłotu będą inne nasadzenia - ciekawe co ?
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
marta_d 10:32, 19 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
przedstawiam kolejne miejsce, które trzeba obsadzić, w tym miejscu rósł wielki świerk, ale został usunięty.


moja początkowa koncepcja to : obwódka z bukszpanu + mały stożek bukszpanowy + dwie małe kulki, wszystko oczywiście pod kontrolą, regularnie cięte, całość obsadzić tulipanami, żeby dodać koloru od wiosny, chciałam też wsadzić 2 odmiany żurawek najlepiej o czekoladowych i brzoskwiniowych liściach. Co myślicie o tym?
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
marta_d 10:56, 19 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195

mniej więcej tak
niska obwódka z bukszpanu, stożek+ dwie kulki i żurawki
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
wietrzyk 14:12, 19 mar 2014


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
marta_d napisał(a)
przedstawiam kolejne miejsce, które trzeba obsadzić, w tym miejscu rósł wielki świerk, ale został usunięty.


Marta,
A jakie są wymiary tej rabatki?
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
Marcin89 14:58, 19 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2299
A mi się wydaje, że za bardzo w tył ustawiłaś bukszpany, a przed nimi wielka plama żurawek. Czy żywopłocik z bukszpanu nie zasłoni tych żurawek?

Polecił bym też dwie formy geometryczne z bukszpanu na dole, a jedną na pniu wyższą. Bo dosyć mało miejsca. I kompozycja nie będzie płaska.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 15:23, 19 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2299
A jeszcze coś. Nie wiem, czy jest czysto biała odmiana liliowca. Może być dwubarwna czy coś. W artykule o liliowcach jest pełno zdjęć i nie widziałem tam takiego o białych kwiatach. Ale jest cytrynowy pastelowy, bardzo jasny.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies