Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Skoncentrowany wyciąg z kompostu- ANHK

Pokaż wątki Pokaż posty

Skoncentrowany wyciąg z kompostu- ANHK

evaci 13:24, 10 kwi 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 1
Mam pytanie o ten wyciąg ANHK czy można go z powodzeniem stosować na drzewa owocowe
i na ogródek warzywny
i jeszcze jedno pytanie,proszę o takie proste chłopskie wyjaśnienie jak to po kolei zrobić
i co mniej więcej ile potrzeba
mam np. beczkę 40 L i ile wody ,ile kompostu,ile melasy
i tez jaki kompost dobry na to
czy to można robić w domu czy musi być na powietrzu ( działkę mam dalej od domu i brak prądu)
bardzo prosze o takie wyjaśnienie i innym tez się przyda ,nie wszysca tak szybko kumają w tym nowym
sposobie pozyskiwania tego wyciągu

dziękuje i pozdrawiam
Matka 13:57, 10 kwi 2014


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Czyli co?biore wiaderki i kupuje melasę-i co dalej?ja tez musze mieć prosto
____________________
U Matki
dajana 14:38, 10 kwi 2014


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
Oj zaznaczam watek bo bardzo mi się to wszystko o czym tutaj przeczytałam spodobało. Biegnę do domu ale wrócę
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
waldek727 13:01, 14 kwi 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
evaci napisała:

Mam pytanie o ten wyciąg ANHK czy można go z powodzeniem stosować na drzewa owocowe
i na ogródek warzywny


Wyciąg z kompostu stosuje się podobnie jak inne wyciągi roślinne np z wrotycza, piołunu, skrzypu czy pokrzywy. Pożyteczne mikroorganizmy zawarte w ANHK pochodzą z Twojego ogrodu, także z roślin które przeszły proces mineralizacji i humifikacji na powierzchni ziemi czyli w kompostowniku.

evaci napisała:

Jeszcze jedno pytanie,proszę o takie proste chłopskie wyjaśnienie jak to po kolei zrobić
i co mniej więcej ile potrzeba


Powtórzę.

Do przygotowania biopreparatu jakim jest napowietrzony skoncentrowany wyciąg z kompostu będzie nam potrzebna tania i prosta do wykonania linia napowietrzająca składająca się z:

1) pojemnika o pojemności zależnej od powierzchni którą poddamy opryskowi oraz gęstości nasadzeń.
2) pompki napowietrzającej stosowanej np. w akwarystyce.
3) wężyków silikonowych doprowadzających powietrze (średn wewn 4mm)
4) 2-3 kamieni napowietrzających (dyfuzorów) lub kurtyny napowietrzającej.
5) plastikowego trójnika lub czwórnika rozgałęziającego silikonowe wężyki.

Substancją tzw. czynną zawierającą pożyteczne mikroorganizmy będzie niewielka ilość kompostu. Pożywkę dla ich namnażania stanowić będzie melasa a czynnikiem nośnym kumulującym mikroorganizmy będzie odchlorowana woda ewentualnie deszczówka.

Ja do oprysku roślin w celu zminimalizowania występowania na nich i w ich obrębie wszelkich chorobotwórczych patogenów używam pojemnika mogącego pomieścić 20l wody. Taka ilość biopreparatu wystarcza mi do wykonania podwójnego oprysku na zagospodarowanej 300m2 powierzchni ogródka. Ilość kompostu z którego wypłukuję pożyteczne mikroorganizmy to 1/5 pojemnika przesianej materii. Do podanej ilości wody dodaję 3-4 łyżki melasy. Czas ciągłego napowietrzania wyciągu waha się od 24 do 36 godzin w temperaturze 15-30*C zależnej od pory roku. Miejsce które służy mi do otrzymania biopreparatu osłonięte jest przed wpływem promieni słonecznych.


Wobec tego na 40l wody będziesz potrzebowała dwa razy więcej składników.
Kompost powinien być dojrzały tzn wyglądać jak czarna pulchna ziemia. Jeżeli będzie przesypany do woreczka nylonowego to warto go przesiać. Czynności tej nie trzeba wykonywać jeżeli zdecydujemy się na wrzucenie do pojemnika kompostu luzem. Wtedy po skończeniu napowietrzania po krótkim odstaniu całość trzeba przecedzić przez gęste sito tak aby biopreparat nie zatykał dyszy w opryskiwaczu.
ANHK można również robić w domu, na balkonie, tarasie czy werandzie. Po namnożeniu mikroorganizmów należy szczelnie zakryć pojemnik, przewieźć na działkę lub do ogrodu i zrobić oprysk w ciągu 4-6 godzin.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 20:17, 17 maj 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Taką strukturę i barwę ma mój roczny kompost z którego niebawem będę sporządzał wyciąg przeznaczony do dalszego napowietrzania.



To są materiały potrzebne do skonstruowania małego biokatalizatora w którym będziemy namnażać pożyteczne mikroorganizmy pozyskane z kompostu.



Pamiętam o wszystkich którzy odwiedzają ten wątek i są zdecydowani na ochronę swoich roślin przed chorobotwórczymi patogenami skoncentrowanym wyciągiem z kompostu. Pogoda w maju jaka jest każdy widzi. Przy robieniu oprysków roślin oraz gleby w strefie przykorzeniowej deszczowa aura w niczym nam nie przeszkadza, ale temperatura w dzień i w nocy musi ustabilizować się powyżej 15*C ponieważ cały czas będziemy mieli na uwadze życie i rozwój żywych organizmów.

Pozdrawiam.
Waldek.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
retro 21:06, 17 maj 2014


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 21
Niesamowite. Genialny sposób na "szczepionkę " dla gleby i roślin. Koniecznie muszę postarać się o kompostownik...Waldku, czy swój kompost składasz jak leci, ze wszystkiego, czy dbasz o różnorodność warstw? Zasilasz go jakimiś preparatami przyśpieszającymi rozkład?
____________________
Katarzyna. Po wiejsku.
waldek727 09:12, 05 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Kasiu.
Kompost to moje oczko w ogrodowej głowie. Nie wyobrażam sobie aby istniały ogrody z prawdziwego zdarzenia w których nie korzysta się z kompostu. Ktoś kto nazwał go ,,złotem ogrodnika" miał 100% rację. Kompost to zdrowie i mikrobiologiczne życie ogrodu, to jak mleko matki dla niemowlaka. W przypadku szczepionek pożytecznych organizmów o których piszesz to wyciąg z niego ma jeszcze większe znaczenie dla zdrowotności roślin, niż dla samej gleby.
Kasiu.
Ktoś, kto robi niestarannie kompost byle gdzie, byle jak i z byle czego, nigdy nie będzie miał pełnowartościowego kompostu jaki jest potrzebny do produkcji z niego napowietrzonego wyciągu ANHK. Osoby takie będą się mogły cieszyć jedynie z posiadania ziemi kompostowej którą dodatkowo trzeba będzie wzbogacać brakującymi w niej makro i mikroelementami.
Ja w przypadku produkcji kompostu dbam o wszystko, także o jego bioróżnorodność i prawidłowy przebieg wszelkich zachodzących w nim procesów bio-fizyczno-chemicznych.
Dobieram starannie warstwy uwzględniając stosunek węgla do azotu i wzbogacam składnikami organicznymi które również są potrzebne do życia i rozmnażania się mieszkających w nim dżdżownic kalifornijskich. Prawidłowy i zrównoważony przebieg wszelkich procesów potrzebnych do przekompostowania masy organicznej pozostawiam ,,Matce naturze" i dlatego nie stosuję przy produkcji kompostu żadnych polepszaczy i przyspieszaczy.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Wrzos 17:58, 05 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Waldku, to wspaniale, że dzielisz sie z nami swoją ogromną wiedzą.
Wszystko co przeczytałam jest dla mnie niezwykle imponujące. Wciąż odkładam w czasie wykonanie kompostu jednocześnie borykając się z ogromna ilością wyrwanych chwastów i skoszonej trawy. Trawą ściółkuję rabaty, ale chwasty wywalam do kosza.
Taki jak Twój kompost jest moim marzeniem, ale wyprodukowanie ANHK chyba mnie przerasta ze względu na ten zbiornik z pompką i tym całym ustrojstwem do napowietrzania.... żeby to można było kupić gotowe....
Mazan 10:19, 06 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wrzos, ja - omijając "pokazową" aparaturę Waldka - zastosowałem stary odkurzacz i wanienkę do kąpieli niemowląt. Było po prostu tsunami, ale egzamin zdało i ANHK - może uproszczoną metodą - jest pewniejsze od sklepowych EMów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
monteverde 10:49, 06 lip 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Kuklik napisał(a)
Bardzo ciekawe
Zapisuję na czytanie.

Ja też
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies