Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Ostnica - Stipa

Pokaż wątki Pokaż posty

Ostnica - Stipa

Gardenarium 10:16, 19 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zobacz jaki mają termin, na opakowaniu jest.

Nawet stare nasiona kiełkują, tylko siła kiełkowania jest mniejsza. Wtedy masz po prostu mniej siewek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zawitka 10:36, 19 sty 2015


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14003
Dziś posiałam trawy 7 rodzajów jak będą nici. to już nigdy nie będę siała traw . ale zostawiłam jeszcze nasion na posianie wiosną do ziemi Pozdrawiam wytrwałych i iiii ciekawskich
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
dmr 21:42, 21 sty 2015

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 12
witam,

przeglądając strony www napotykam różne nazewnictwo:

1. Ostnica mocna - Stipa tenuissima
2. Ostnica cieniutka - Stipa tenuissima
3. Ostnica cieniutka - Stipa lessingiana

dodatkową często różne nazwy opatrzone są tymi samymi fotografiami.
To wszystko to jest ta sama roślina?
____________________
Gardenarium 22:20, 21 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Stipa lessingiana wygląda "na oko" i na zdjęciu jak Stipa tenuissima, ale w sumie jest większa od niej i nie jest to ten sam gatunek.

Synonimy Stipa lessingiana to:

Stipa lessingiana var. zeberbaueri
Stipa lessingiana subsp. cyllenaea
Stipa lessingiana subsp. brauneri
Stipa lessingiana var. brauneri
Stipa cyllenaea
Stipa brauneri

Stipa tenuissima synonim Stipa tenuifolia (ostnica cieniutka).

Wg naszej wikipedii ostnica mocna to Stipa tenacissima (nie jest to to samo co S. tenuissima, bo nie ma synonimów)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostnica

http://en.wikipedia.org/wiki/Stipa_tenacissima

Dochodzenie w tej sprawie i uporządkowanie systematyki tego gatunku pozostawiłabym botanikom, ja jestem za cienka w tym zakresie Wg mnie używanie nazwy ostnica mocna dla Stipa tenuissima jest nieprawidłowe i wynika z pomyłki. bo nazwa jest bardzo podobna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:24, 21 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
A tak wygląda ostnica mocna czyli Stipa tenacissima, jest szara i niepodobna zupełnie do S. tenuissima

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/566518/Stipa-tenacissima

Kłosy ma inne http://pt.wikipedia.org/wiki/Stipa_tenacissima

http://www.naturevivante.org/index.php?option=com_content&view=article&id=179:stipa-tenacissima-l&catid=46:la-flore&Itemid=64

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dmr 23:12, 21 sty 2015

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 12
kupiłem dzisiaj takie nasiona (ostnica mocna Stipa Tenuissima):



ale wygląda na to, że powinno być cieniutka.

Z opisu na odwrocie można się też dowiedzieć że to "Wieloletnia ozdobna trawa".
Zobaczymy czy przemarznie.
____________________
Jadwiszka 11:59, 22 sty 2015

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 284
gdzie kupujecie nasionka stipy? nie mogę znaleźć nigdzie ? a chętnie bym wysiała
dmr 12:15, 22 sty 2015

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 12
ja kupiłem w lokalnym sklepie ogrodniczym w Opolu po 3zł.
Kilka aukcji z nasionami ostnicy jest w tej chwili na allegro w podobnej cenie.
____________________
Gardenarium 15:09, 22 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
dmr napisał(a)
kupiłem dzisiaj takie nasiona (ostnica mocna Stipa Tenuissima):



ale wygląda na to, że powinno być cieniutka.

Z opisu na odwrocie można się też dowiedzieć że to "Wieloletnia ozdobna trawa".
Zobaczymy czy przemarznie.


Nie musisz patrzeć, na pewno przemarznie bo to nie jest wieloletnia trawa ozdobna Niektórzy producenci powielają pomyłki w różnych sprawach celowo, marketing się liczy - w nazwach pomyłki także, co niestety nie wróży dobrze i moim zdaniem nie jest to prawidłowa nazwa, poza tym ostnica w zasadzie w naszym klimacie nie jest wieloletnią trawą ozdobną a jednoroczną, wieloletnia to ona jest w Anglii, jednakowoż może się wysiewać, może zimować, ale tak pewnie to bym tego nie pisała. Ja ją mam i nigdy mi nie przezimowała, a wyrosła np. w kostce w tarasie. To typowy chwyt reklamowy. Ta ostnica jest ze strefy 7 czyli skrajny, najcieplejszy zachód.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylka 15:21, 03 lut 2015


Dołączył: 08 maj 2012
Posty: 12
szemusia napisał(a)
Danusiu kochana, bo ja już całkiem sie zakręciłam . Czy w takim razie jesmniet różnica w wysiewaniu ostnicy piórkowatej (Stipa pennata), a tej, którą my zwykle siejemy (Stipa tenuissima). Dodam, że nasionka wyglądają zupełnie inaczej - te pierwsze malusieńkie że z lupą je siać, a te piórkowatej mają ok 2 cm długości... I na opakowaniu napisali, że jest wieloletnia, no i ta instrukcja siewu... Może to znów chwyt marketingowy? Jednak człowiek całe życie się uczy...
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie

Ponawiam pytanie. Bo także mam nasionka o. mocnej i o. piórkowatej. Do siania tej drugiej zniechęcił mnie właśnie opis siania:/
Może niepotrzebnie?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies