Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Zielony dach - ogród na dachu, czy to się może udać?

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielony dach - ogród na dachu, czy to się może udać?

Piotr 02:04, 11 mar 2011


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 11
Witam Wszystkich Serdecznie.

Buduję w tym roku dom i wymarzyłem sobie zielony dach. Pomysł ewoluował już wiele razy, z początku miał to być zwykły dach ekstensywny z samymi rozchodnikami, potem 90% trawnika z wysepkami rozchodników.

Obecnie jestem na etapie "podest z drewna na 1/3 lub 1/2 dachu + reszta ogród intensywny" (głównie rozchodniki, sukulenty, niskie krzewy, ciekawe trawy - generalnie rośliny kserotermiczne, żeby podlewać je tylko od święt... w czasie suszy

Poniżej zamieszczam rzut dachu z góry i rzut 3D. Powierzchnia do zagospodarowania to jakieś 66 m2.

Będę wdzięczny za każdą radę związaną z tym, szalonym jak wszyscy wokoło twierdzą, przedsięwzięciem. Może ktoś z Was ma doświadczenie lub znajomych z doświadczeniem

Proszę o pomoc i rady w 2 sprawach:
1. Jakie technologie i materiały zastosować? (Papa, EPDM, styropan, jakie warstwy, jakie drewno etc...) - jakie to koszty, może jacyś solidni i sprawdzeni wykonawcy?

2. Chętnie poznam Wasze pomysły na zagospodarowanie tych kilkudziesięciu metrów wydartych betonowej dżungli

Pozdrawiam,
Piotr

____________________
Zielony dach - wszyscy straszą, ale musi się udać ;) Ogród na dachu >>
ogrody_marki... 11:59, 11 mar 2011


Dołączył: 28 lut 2011
Posty: 3
Witam,

Ciekawy i nowatorski pomysł.
Polecamy tą firmę www. dachy zielone.pl
Ludzie mają bardzo dużą wiedzę na ten temat i zrobili już nie jeden dach
Wszystko przy zastosowaniu najnowszych technologii - przy użyciu specjalnych pianek itp.
Uczestniczyliśmy w seminarium poświęconym ogrodom na dachach, gdzie Firma Dachyzielone miała swoją prezentacje.
Na nas zrobiła duże wrażenie.



Gardenarium 12:24, 11 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zielony dach uda się pod warunkiem użycia profesjonalnych materiałów do tego przeznaczonych (nie zamienników) i prawidłowego wykonania. Inwestorzy często są przerażeni kosztami i chcąc jednak wykonać dach za wszelką cenę - biorą tanich wykonawców, którzy zamiast EPDM-u kładą papę, co gorsza nawet papy nie umieją położyć, co skutkuje pękaniem w narożnikach i w konsekwencji do przeciekania dachu. Używają zwykłej ziemi (niedopuszczalne) zamiast specjalnego substratu (lżejszy i odpowiednie składniki).

Takie ogrody nie udają się z powodu:

- złego wykonania hydroizolacji na samym początku
- użycia materiałów niezgodnych z technologią
- niestarannego wykonania
- niewłaściwego doboru roślin

Czasem wykonawca zieleni wkracza w momencie już położonej hydroizolacji przez dewelopera. Jeśli wykonano ją wadliwie - będzie duży problem. Czasem opłaci się położyć dodatkowo własną i pewną hydroizolację. Temat zielonych dachów jest niezwykle obszerny, nie da się wyjaśnić w kilku zdaniach.

Na powyższych przykładach są realizacje Gardenarium
z użyciem materiałów firmy Zinco.

Zielony dach intensywny na garażu - nie użytkowany - do podziwiania z okna


Zielony dach - taras na dachu apartamentowca z elementami z drewna egzotycznego - użytkowany. Dodatkowo ustawiono kompozycje z roślinami kwiatnącymi sezonowo. Udało się także posadzić w szczelinach poduchowe rośliny aromatyczne i niskie kostrzewy, dające namiastkę trawnika


Etap budowy pojemników. Widoczny przewód to zasilanie do linii kroplującej, ktora podlewa rośliny. Dzięki temu nie trzeba martwić się o podlewanie



W trakcie olejowania drewna cały taras został dokładnie zabezpieczony przez zabrudzeniem



Rosną tu nawet drzewa, krzewy, wrzosowisko, trawy.



Na dnie donic bez dna kładzie się tak samo warstwy "zielonego dachu"


Donica jest ocieplona styrodurem


Włóknina zapobiega zatkaniu i zamuleniu odpływów


Legary kładzione są na tzw. elefitach, aby chronić hydroizolację przed uszkodzeniem


Wiecej zdjęć z tych reaizacji znajduje się pod linkami
Japoński ogród z Księżycową Bramą
Ogrody na dachu
Tarasy z drewna egzotycznego




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr 01:27, 13 mar 2011


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 11
Bardzo dziękuję za informacje i linki. Ten ogród japoński to małe arcydzieło, tarasy też ładne.

Byłem w tym roku w Chinach i odwiedziłem kilka pięknych ogrodów - w wolnej chwili postaram się wrzucić na forum parę zdjęć - może będą dla kogoś natchnieniem.

To fakt, że koszty wykonania zielonego dachu wydają się ogromne, dlatego chyba będę zmuszony zrobić ten dach na raty. Najpierw solidną hydroizolację (EPDM - najlepszy?) i ocieplenie (Styrodur?), a dopiero w drugim etapie - po skończeniu reszty domu - zabiorę się za porządne przygotowanie warstw dachu zielonego.

A gdzie na tych zdjęciach powyżej (i na tych z linków) jest hydroizolacja?? Te elefity leżą bezpośrednio na betonie! Na innych zdjęciach też wydaje się, że wszystko leży na gołym betonie?
____________________
Zielony dach - wszyscy straszą, ale musi się udać ;) Ogród na dachu >>
Gardenarium 20:50, 13 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Piotr napisał(a)
Bardzo dziękuję za informacje i linki. Ten ogród japoński to małe arcydzieło, tarasy też ładne.

A gdzie na tych zdjęciach powyżej (i na tych z linków) jest hydroizolacja?? Te elefity leżą bezpośrednio na betonie! Na innych zdjęciach też wydaje się, że wszystko leży na gołym betonie?


Na tarasie wąskim z brzozą ( to apartamentowiec, więc hydroizolacja już jest i taras w takim stanie, żeby chodzić po nim można było. Zastaliśmy hydroizolację, a na niej cienką warstwę betonu. Gdyby było widać hydroizolację, to już by była pewnie podziurawiona
Na tym budowaliśmy ogród.






Natomiast na tym drugim deweloper wykończył tak: Płyty betonowe i donice betonowe.





Na hydroizolacji leżał styrodur i włóknina i to właśnie ją widzisz a nie beton!
(System dachu odwróconego)

Tutaj zdjęliśmy płyty betonowe i grysik, widać włókninę, a pod nią jest stryrodur. To był luty - trudna i ciężka praca na VI piętrze.



EPDM jest najlepszy, styrodur ok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr 21:44, 21 mar 2011


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 11
No taak ubłocona geowłóknina Dziękuję bardzo za wyjaśnienia i super zdjęcia - bardzo przydadzą mi się przy budowie !!

A jakieś ciekawe sukulenty, nietypowe rozchodniki lub trawy na taki dach może ktoś z Was z własnego doświadczenia polecić ?? Będzie tam trochę miejsca bardzo "spalonego" i kawałek "wiecznie zacieniony" może macie jakieś ciekawe roślinki ??

Zdaje się, że muszę sobie na odpowiedzi zasłużyć... może te zdjęcia z Chin wreszcie uda mi się wrzucić... bo na razie liczba odpowiedzi w moim poście jest bardzo skromna (choć patrząc na jakość - nie narzekam!! )
____________________
Zielony dach - wszyscy straszą, ale musi się udać ;) Ogród na dachu >>
Gardenarium 23:02, 21 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Temat zielonych dachów jest znany nielicznym forumowiczom, nawet zawodowcy nie wiedzą często, jak się do tego zabrac, dlatego tak mało odpowiedzi.

Z roślin na dach ekstensywny można polecić w zasadzie wszystkie rojniki - Sempervivum (różne kolory rozetek), a z rozchodników Sedum album "Murale", Sedum cauticolum "Lidakense", Sedum ewersii, Sedum spurium oraz skalnicę do cienistych bardziej miejsc Saxifraga umbrosa "Variegata" - zimozielone pstrokate liście. Trawy - kostrzewy siną i "niedźwiedzie futro".
Trzeba jednak się przygotować, że obsadzenia będą łysieć i trzeba co jakiś czas dosadzać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 23:09, 21 mar 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusia ma rację - jest niedużo odpowiedzi, bo chyba tylko Danusia ma wiedzę w tej sprawie. Wątek śledzę, lecz moja wiedza na ten temat jest równa zeru
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Piotr 23:51, 21 mar 2011


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 11
Dotrzymuję słowa i wrzucam pierwsze fotki z Chin <<TUTAJ >>

Pani Danuto, bardzo dziękuję za pierwsze propozycje roślin na mój dach. Wiem, że zielony dach to trudny temat, ale przecież powinny zadomowić się tam niektóre "zwykłe" rośliny z przydomowych skalniaków? Tak jak pisałem będzie to ogród intensywny, czyli około 25-30 cm "ziemi" (substratu), więc pomijając moje lenistwo (i oszczędność) w kwestii podlewania, to nie będzie to aż taka pustynia

Liczę na Was i Wasze ciekawe propozycje niespotykanych i niebanalnych roślin
____________________
Zielony dach - wszyscy straszą, ale musi się udać ;) Ogród na dachu >>
Gardenarium 00:36, 22 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Intensywny, no to szkoda marnować na skalne rośliny, można posadzić okazalsze. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ekstremalne warunki znoszą niektóre tylko rośliny np. kosodrzewiny.
Ja oczywiście próbuję z różnymi mniej wytrzymałymi, ale jest niebezpieczeństwo, że nie przezimują. Co prawda na swoim dachu zielonym mam nawet kule bukszpanowe i zimowały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies