Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby kosaćców

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby kosaćców

barbara_kraj... 23:36, 13 mar 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Miękka zgnilizna kłączy i zgorzelowa plamistość, to najczęściej spotykane choroby na kosaćcach bródkowych.
Porażone miękką zgnilizną kłącza stają się miękkie i gniją. Liście z nich wyrastające żółkną, brązowieją i w końcu zamierają.
Profilaktyka: Uprawiać kosaćce bródkowe w glebie przepuszczalnej, niszczyć chwasty, zbierać przekwitłe kwiaty i stare liście, ograniczyć nawożenie azotowe do minimum, wyrywać pędy kwiatostanowe, przy dzieleniu kłączy odłamywać je raczej niz ciąć.
Likwidacja i ograniczanie choroby: w czasie wegetacji stosować opryski Miedzianem 50 WP (0,2%) lub Miedzianem Ekstra 350 SC (0,3%).

Grzyb zgorzelowej plamistości zimuje na starych liściach kosaćców. Wiosną następuje infekcja młodych liści, na których pojawiają się drobne, brązowe plamy. W miarę rozwoju choroby plamy powiększają się, stają się żółtobrunatne z czerwoną obwódką. Rozwój choroby potęguje niewłaściwe stanowisko n.p. sąsiedztwo mieczyków i narcyzów, zacienienie, niedobór wapnia w glebie, deszczowa pogoda.
Walka z chorobą: usuwać wiosną stare liście, stosować opryski co 7-10 dni takimi środkami jak: Topsin M 500SC (0,1%), Bravo 500 SC (0,1%) z dodanioem środka zwiększającego przyczepność.

Na podstawie artykułu z Działkowca Nr1(713)
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
kaska_kadysz... 21:06, 19 kwi 2011


Dołączył: 20 wrz 2010
Posty: 223
czy to dolega moim roślinom? liście żółkną i usychają, robią się karbowane, irysy nie kwitną.

____________________
Podlasie * Podlasie Reaktywacja
monteverde 20:33, 20 kwi 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
A nie są za głęboko wkopane?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
kaska_kadysz... 10:11, 21 kwi 2011


Dołączył: 20 wrz 2010
Posty: 223
Nie, kłącza są tuż przy powierzchni. Odmładzałam je, pewnie podczas dzielenia wdała się jakaś choroba grzybowa.
____________________
Podlasie * Podlasie Reaktywacja
Gardenarium 22:57, 22 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się wydaje, że nie dochodzą składniki pokarmowe Może to być grzybowa choroba.

A może to chloroza? liście jakieś blade. Podlej florovitem dolistnie i doglebowo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
madzielena 12:28, 29 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Wstawiam zdjęcia chorych liści, które Basia zdiagnozowała jako dotknięte zgorzelową plamistością. Jeśliby ktoś szukał co kosaćcom bródkowym dolega - tu ma przykład tej choroby.



____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies