Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

KDZ 12:22, 09 kwi 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 24
Proszę o poradę :]
Wiem, że dużo jest o tym napisane i to całkiem dokładnie, ale to mój pierwszy raz :]

Na jesieni posadziłem żywopłot z grabów. Drzewka sadzone co 35cm w 2 rzędach.
Chciałbym je teraz przycięć. Czy mógłby mi ktoś narysować gdzie je ciachnąć na przykładzie 2 sadzonek. Jedna to patyk, druga ma jakieś gałązki. Sadzonki mają 50-60cm wysokości. Czy taki ładny słoneczny dzień jak dziś jest ok na ten zabieg?





Z góry dziękuję.
jazzy 14:23, 20 kwi 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Mam pytanie na temat grabów pospolitych jako drzew sadzonych w szpalerze - nie jako żywopłot. W jakich odstępach je sadzić? Chciałabym im formować lekko koronę, ale nie w żadne geometryczne kształty, tylko aby wyglądały w miarę naturalnie

edit:
Zapomniałam zapytać też o odległość od fundamentu
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
hindsight 07:44, 26 kwi 2015


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Zwykły grab to duże, rozłożyste drzewo. Do naturalnego szpaleru lepsze Fastigiata, ale one też z wiekiem robią się dość szerokie. Frans Fontain jest dość wąski nawet po wielu latach.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
KDZ 20:56, 05 maj 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 24


Czy to może być grab?
anitan 21:04, 05 maj 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
może być
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
mooniasz 14:42, 21 maj 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 10
Witam wszystkich forumowiczów. W ubiegłą sobotę, tj. 15.05. posadziłam żywopłot z grabu - sadzonki w doniczkach kupione w szkółce, rozkrzewione od dołu, wysokie na ok. 1 m, w odległości 25 cm od siebie. Już miałam je skracać do 30 cm, ale natknęłam się taką informację " (...) W przypadku wiosennego cięcia należy pamiętać o tym, że część popularnych roślin żywopłotowych (np. grab) w tym okresie wydziela bardzo dużą ilość soku, dlatego należy unikać cięcia w tym czasie, gdyż spowoduje ono osłabienie roślin". I co teraz? Czekać do końca czerwca i ciąć wtedy radykalnie do 30 cm? Może ktoś z doświadczeniem w tej materii podpowie coś mądrego.
Forum podglądam od dawna,jestem pod wrażeniem życzliwości (co jest w obecnych czasach wyjątkowe), zachwycam się ogrodami ( stąd żywopłot grabowy - u Madżen przepiękny),podziwiam Szefową za niesłabnącą pasję, talent i bezinteresowną chęć dzielenia się wiedzą. Wydaje mi się nawet, że powoli "łapię" swoisty ogrodowiskowy slang, np.ciurkadełko, M, hortki,.. Pozdrawiam Monika
____________________
katiaxx 14:55, 21 maj 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
mooniasz napisał(a)
Witam wszystkich forumowiczów. W ubiegłą sobotę, tj. 15.05. posadziłam żywopłot z grabu - sadzonki w doniczkach kupione w szkółce, rozkrzewione od dołu, wysokie na ok. 1 m, w odległości 25 cm od siebie. Już miałam je skracać do 30 cm, ale natknęłam się taką informację " (...) W przypadku wiosennego cięcia należy pamiętać o tym, że część popularnych roślin żywopłotowych (np. grab) w tym okresie wydziela bardzo dużą ilość soku, dlatego należy unikać cięcia w tym czasie, gdyż spowoduje ono osłabienie roślin". I co teraz? Czekać do końca czerwca i ciąć wtedy radykalnie do 30 cm? Może ktoś z doświadczeniem w tej materii podpowie coś mądrego.
Forum podglądam od dawna,jestem pod wrażeniem życzliwości (co jest w obecnych czasach wyjątkowe), zachwycam się ogrodami ( stąd żywopłot grabowy - u Madżen przepiękny),podziwiam Szefową za niesłabnącą pasję, talent i bezinteresowną chęć dzielenia się wiedzą. Wydaje mi się nawet, że powoli "łapię" swoisty ogrodowiskowy slang, np.ciurkadełko, M, hortki,.. Pozdrawiam Monika


znawcą od żywopłotu graba jest Marzenka bo ma , jest coś takiego jak płaczące graby, dopytaj u niej , zawsze chętnie pomaga

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5254-madzenie-ogrodnika-cz-aktualna?page=444
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Pszczelarnia 15:09, 21 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A to poczekaj do czerwca. Przecież to tylko miesiąc. Mówi się o przycinaniu po posadzeniu ale często to dotyczy terminu sadzenia grabów z gołym korzeniem, czyli wczesną wiosną. On teraz rośnie, nie tnij. Ja swój tnę też w czerwcu.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:11, 21 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
hindsight napisał(a)
Zwykły grab to duże, rozłożyste drzewo. Do naturalnego szpaleru lepsze Fastigiata, ale one też z wiekiem robią się dość szerokie. Frans Fontain jest dość wąski nawet po wielu latach.


Lucasy jeszcze trzymają szczupły pokrój.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:13, 21 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
jazzy napisał(a)
Mam pytanie na temat grabów pospolitych jako drzew sadzonych w szpalerze - nie jako żywopłot. W jakich odstępach je sadzić? Chciałabym im formować lekko koronę, ale nie w żadne geometryczne kształty, tylko aby wyglądały w miarę naturalnie

edit:
Zapomniałam zapytać też o odległość od fundamentu


Co 4 metry na pewno. Zobacz docelowa szerokość podaną w katalogach i tak sadź.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies