Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Madzenka 22:17, 29 sie 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Moje identcznie wygladaja, dzisiaj opryskałam Ortusem
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
nawigatorka 22:19, 29 sie 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
siakowa napisał(a)
Wiec teraz jest sens cos zastosowac czy poczekac do wiosny?? Bo jesli ida na spocZynek yeraz te swinuchy ...

Teraz można podobno usmiercic pojedyncze pokolenie.a wczesną wiosna źródło problemu. Ja jednak czekać nie będę. Juz raz pryskalam ortusem jutro powtórka.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
kolcero 12:42, 07 wrz 2015

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
Naprawdę jesteście w stanie spryskać wszystkie liście od dołu???


BTW
Szkółki leśne drzew liściastych
(...)
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2
Odstęp pomiędzy zabiegami: co najmniej 7-10 dni


i

Skuteczne zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy nie jest możliwe bez prawidłowej rotacji preparatów, polegającej na przemiennym stosowaniu środków należących do różnych grup chemicznych (o różnym mechanizmie roztoczobójczym).
____________________
martika 13:27, 20 wrz 2015


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Kupiłam 3 graby Frans Fontaine, moze ktoś ma? W jakiej odległosci je posadzić od siebie, aby nie tworzyły ekranu, aby były delikatne przerwy miedzy nimi , nie zamierzam ich formować.?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
07_Rene 16:42, 23 wrz 2015


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Czy to to samo co wyżej? Ktoś pomoże? Czekac na wiosnę, czy opryskac jeszcze teraz?







____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
sylwia_slomc... 20:37, 13 lis 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81865
O i Renia tutaj, zapisuję bo mogę potrzebować choć wolałaby mnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
libra 09:05, 26 lis 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Witam wszystkich.

Mam stary żywopłot grabowy (znany mojej rodzinie od 60 lat, już wówczas był dość duży), 2,5m wysokości, szerokość to ok 70-80 cm. Od pewnego czasu zaczął trochę chorować, w ostatnim sezonie stosowałam opryski, które nawet pomogły. Ostatnio ktoś doradził mi, aby podsypać żywopłot azofoską celem odżywienia go i dodania witalności. Zastanawiam się jednak czy to w ogóle ma sens. Grab jest posadzony na minimalnej górce, ale jednak. Podejrzewam, że wszystko co podsypię spłynie przy pierwszym deszczu. Druga rzecz, ziemia pod żywopłotem jest niesamowicie zbita, mam wątpliwości czy cokolwiek przeniknie do systemu korzeniowego (a może się mylę?). No a jeśli już, to azofoska, czy jakiś inny nawóz?

I jeszcze jedno pytanie, czytałam w wątku, że pierwsze cięcie w sezonie powinno odbywać się w czerwcu, ze względu na intensywne krążenie soków wiosną. Wstyd, ale nie wiedziałam o tym do tej pory i przez lata graby były cięte wcześniej. W każdym razie, ostatnio żywopłot został przycięty pod koniec sierpnia i trochę zdążył odrosnąć. Czy mogę go przyciąć przed startem wegetacji? Np w lutym? Chciałabym by po wypuszczeniu liści wiosną miał już dość równą formę.

Będę wdzięczna za Wasze sugestie.
Pszczelarnia 09:47, 26 lis 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zazdroszczę takiego historycznego żywopłotu. Ja bym dała mu koniecznie kompost (wiosną) albo przekompostowany obornik. I nie sypała granulatami ale raczej podlała nawozem po ruszeniu wegetacji (ale nigdy do suchej ziemi), jak ziemia będzie już nagrzana.

O cięciu się nie wypowiem, bo sama nie pamiętam jak i kiedy (swój tnę w czerwcu i w sierpniu).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 12:21, 26 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro ziemia jest zbita należy poprawić strukturę, wyściółkować, czymkolwiek, rozłożonymi liśćmi, korą, kompostem najlepiej jeśli masz (jak radzi Pszczelarnia) - wtedy poprawi się struktura gleby, poza tym woda nie będzie tak szybko wyparowywać.

Strefa korzeni, które pobierają wodę i składniki mineralne, jest w obrębie strefy liściowej zewnętrznej, a nawet dalej, więc jeśli nawozisz to nie pod pieniek a dalej. Tak na logikę trzeba to brać. Młode korzenie są po zewnątrz żywopłotu.

Azofoska może być, jednak po jej zastosowaniu trzeba lekko zmieszać z glebą. Wtedy nie spłynie. Robić to po deszczach, gdy gleba jest wilgotną, nie sucha - bo nic nie da.. Możesz zastosować dolistnie Florovit w płynie opryskując liście (wieczorem, gdy się schłodzą). Najważniejsze jest jednak podlewanie, delikatne, stopniowe, żeby gleba nasiąkła a noe woda spłynęła. Zrób jakieś ukształtowanie terenu, groblę małą, aby woda zatrzymywała się w obrębie żywopłotu.

Cięcie wczesne (ale nie podczas mrozów) może być, potem w czerwcu i ew. koniec sierpnia poprawka ale niekoniecznie. W zależności od wyglądu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
libra 12:27, 26 lis 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
>>Skoro ziemia jest zbita należy poprawić strukturę, wyściółkować, czymkolwiek, rozłożonymi liśćmi...

Czy dobrym pomysłem jest w takim razie nie grabienie do zera liści, które opadły z grabów?

Pszczelarnia, Gardenarium, bardzo dziękuję za rady.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies