Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Leń ogrodowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Leń ogrodowy

katrina 10:21, 07 kwi 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Witam,
Codziennie po otwarciu rolet wiosną, gdy trawa rano jest mokra wita mnie ponizszy widok... jak z filmów Hitchocka. Na forum znalazłam podobne fotki lenia ogrodowego. Czy to faktycznie to?


Pół biedy jeśli to tylko kwestia estetyki, ale czy przypadkiem larwy w takiej ilości nie będą uszkadzały roslin? Czy ejst jakiś sposób na pozbyucie się tych larw?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie


____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Mazan 10:35, 07 kwi 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

o jej, niczym z rogu obfitości. Hodowla dla wędkarzy? Możesz na tym nieźle zarobić.
Ale dość żartów. Niszczyć tak, jak pędraki, drutowce, opuchlaki czy larwy komarnic/rolnic.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
Mirella 10:47, 07 kwi 2014


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 4088
Witaj, myślałam że faktycznie leń ogrodowy i wpadłam motywować do pracyułożyłam strategię działania, a tu takie paskudy widzę, nie mam porady bo się nie znam
____________________
Co się stało kwiatom...czemu zwiędły dziś... Storczyki
Gardenarium 14:13, 07 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też się nabrałam na lenia i przygotowywałam "mowę powitalną"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katrina 16:18, 07 kwi 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
czyli jednak nie leń?... To co to może być?

Mazan a czym konkretnie zwalczac to paskudztwo? Musiałabym spryskać trawnik, bo one z trawy wyłażą.

Faktycznie może jakiś biznes wędkarski rozkręce... Codziennie taką solidną szuflę zbieram tego dziadostwa.
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Mazan 17:09, 07 kwi 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Pisałem o wędkarstwie tylko dlatego, że koło mnie jest kilka różnych zbiorników wodnych, a ci, którzy tam "moczą kije" najpierw przekopują podleśne nieużytki.
U mnie takie owady nie występują - nad tym 'pracują' rączycowate, a dokładnie szczerklina piaskowa. Unieruchamia taką larwę i holuje do wykopanej norki, gdzie ląduje larwa z jajeczkiem w e wnętrzu. Parazytoid znosząc do 50 jajeczek stanowi mocną konkurencję dla innych.

Zwalczać można biologicznie /chemia może być tylko pilnie poszukiwana/, pozostałe środki do wydajnych nie należą, grzyb Beauveria bassiana czy nicienie owadobójcze - na słabszych glebach bardziej wskazane byłoby zastosowanie preparatu z metarhizium anisopliae - to tylko przykładowe formy zabiegu.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
katrina 19:33, 07 kwi 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
znalazłam w google podobne zdjęcia koziułki komarnicy błotniarki... jeśli to jest to to jak mam to zwalczyć? Zdaje się, że żywi się trawnikiem.
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 21:11, 07 kwi 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Mazan, jako córka wędkarza nieraz spędzałam godziny w licznych podmokłych krzaczorach saperką przekopując teren w poszukiwaniu dorodnych rosówek. NIe wiem czy to paskudztwo nadawało by się na haczyk

co do konkurwencji dla "mojego" robactwa to u mnie ne występuje szczerklina. W Mai w ogrodzie oglądałam ogrodnika który specjalnie sezonowo wpuszcza krety, żeby mu wyczyściły trawnik, ma kopczyki, za to pozbywa się robactwa.
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 21:12, 07 kwi 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
gdzieś wyczytałam że Basudin 25EC może być dobry na larwy komarnic.
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 21:22, 07 kwi 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Mazan,poczytałam o tych bio środkach o których napisałeś. Ciekawe grzybki . Dzieki za poradę.
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies