Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Brzydka zielona woda w stawie

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzydka zielona woda w stawie

reniutek 21:11, 29 maj 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Dziękuję za radę. Ale rośliny podwodne były/duża ilość wywłócznika/, rośliny strefy płytkiej również. Staw nigdy prawdopodobnie nie był czyszczony, a ma ok. 20 lat. Gdy wypompowałam wodę ze stawu , okazało się, ze w najgłębszych miejscach jest ok. 1 m mułu. Szukam kogoś, kto mógłby to wybrać. Ale to inny temat...
Staw przed spuszczeniem wody wyglądał tak:
dał tak:
Planowana jest przebudowa stawu i ma to wyglądać tak:


Planowana jest rzeczka i plaże żwirowe wokół stawu oraz kaskada.Co o tym sądzisz?
I jeszcze jedno . Kilka lat temu proponowałaś preparaty firmy Soll. Coś się zmieniło?
____________________
Gardenarium 23:30, 29 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie używam teraz nic. Rzeczka załatwi sprawę, bo będzie filtrowała, w rzeczce też posadź rośliny.

Do czyszczenia wynajmij koparkę-wędkę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
reniutek 06:45, 30 maj 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Bardzo dziękuję. Natchnęłaś mnie wczoraj i doszłam do wniosku, że strefy płytkie, które będą obsadzone przede wszystkim kossadźcami i ponikłem, a przy wylocie rzeczki ma być drżączka, wykonam właśnie ze żwiru. Miłego dnia-)))
____________________
Gardenarium 20:37, 30 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ponikło jest za mało żarłoczne moim zdaniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
reniutek 21:01, 30 maj 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
W tej chwili w stawie i wokół stawu mam zbyt dużo gatunków roślin. Znudziło mi się i chcę zrobić staw mniej "'pstrokaty". Irysów za to będzie mnóstwo, do tego lilie wodne no i rośliny natleniające. Czekam z niecierpliwością na lepsza pogodę, żeby można było wreszcie zacząć prace.
____________________
wojtek555 09:16, 26 maj 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 1
Posiadam oczko wielkości 6x4 głębokość 1,30m i mam pytanie.
Mam glony i chce zastosować Torf kwaśny ile muszę go zastosować na taką wielkość oczka. Bardzo proszę o opinie.
Gardenarium 10:50, 26 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
6 na 4 to strasznie małe oczko. ale jak najwięcej zrób półek na rośliny i wtedy nie trzeba żadnego torfu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacki35 15:57, 07 cze 2016

Dołączył: 07 cze 2016
Posty: 1
Witam mam staw wielkości ok.6 arow, głębokość uśredniając ok 2m najgłębsze miejsce ma 4,5m zasilany wodami gruntowymi,opadowymi i od czasu do czasu zasilany strumieniem płynącym nieopodal(woda zimna).Sam go wykopałem na działce,podłoże w całości gliniaste (wcześniej była łąka i niewielkie uprawy). Moje pytanie dotyczy dwóch aspektów,staw ma już 3 lata i ciagle pojawiają się glony w strefie brzegowej w dość dużych ilościach,jakie rosliny ewentualnie zapobiegly by rozprzestrzenianiu tych glonów? Mam rosnący tatarak,trzcine zwykła,a w wodzie grzybieńczyk i lilie wodną.Drugie pytanie dotyczy wody co sprawdzic w jej składzie chemicznym żeby była bezpieczna do kapieli(żona obawia się jakiś pasożytów i wykwitów skórnych)?Z góry dziękuje za odpowiedź
Gardenarium 18:07, 07 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Glony dlatego się pojawiają, bo ciągle jest dopływ świeżej wody, wzrasta zawartość fosforanów i tym samym glonów. Staw nie osiąga równowagi biologicznej z tego powodu.

Posadź oprócz roślin brzegowych także rośliny strefy głębszej np grążele lub grzybienie, a na brzegu oczerety, łączenie baldaszkowate, kosaćce żółte.

Trzeba sprawdzić czy w składzie wody nie ma zanieczyszczeń chemicznych "obcych", np. czy nie dostają się do wody nawozy z okolicznych łąk. Nie powinna zawierać bakterii kałowych i chorobotwórczych. Skład chemiczny powinien być zbliżony do stawu naturalnego występującego w okolicy.

Daj wodę do zbadania stacji sanitarnej - oni powiedzą czy zawiera oraz czego nie powinna zawierać.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElzbietaFranka 00:13, 23 wrz 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Torf i sloma jeczmienna to najlepsze srodki na glony i czystosc wody..

Na ostatnim zdjeciu zielona zabka jedna z wielu
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies