Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Gardenarium 09:02, 07 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozjaśnione końcówki - to czy nie są to krople deszczu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 13:40, 07 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kropelki wody też są widoczne, ale bielejące wierzchołki mogły powstać z kilku powodów. Możliwy też przeciąg często dający efekt przechłodzenia, co u tuji może powodować brązowienie lecz najpierw muszą najmłodsze przyrosty stracić zielony kolor. Także grzyby pleśniowe po wykiełkowaniu zarodników tworzą grzybnię, która przetrwa do wiosennych, sprzyjających warunków. Dlatego zaproponowałem oprysk tymi preparatami, gdyż działają w temperaturze do +5* C w przeciwieństwie do preparatów IBE, które działają pow. 12* C w przeciwieństwie do patogenów, których rozwój przebiega w temp.ok.0* C, dlatego są tak trudne do zwalczenia nawet wiosną, gdyż już w zimowych wzrostach temperatur mogą się rozwijać i przerastać tkanki roślin.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kaz32 22:11, 11 paź 2016

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Witam wszystkich!
Proszę o pomoc w ratowaniu iglaków, są to tuje, posadzone w tamtym roku wiosną. Brązowieją igły, szczególnie od dołu i w środku, gdy gałęzie rozchyli się ręką, ale nie tylko. Pod drzewkami leżą uschnięte gałązki. Zaczęło się to już w tamtym roku. Podlewane linią kroplującą, w tym roku nawożone nawozem 100dni, i teraz jesiennym.



Gardenarium 17:16, 12 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeczytaj proszę ten wątek od początku, bo ciągle te same pytania się powtarzają, a jedna jest odpowiedź. Można by się doszukiwać i cudownych środków szukać, wiem - poczatkujący ogrodnicy to uwielbiają, opryskiwać ale co roku będzie to samo, będą brązowieć i będą opadać. Bo taka jest ich natura.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:17, 12 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeczytaj watek od początku, ciągle te same pytania a jedna odpowiedź. Można się doszukiwać i cudownych środków szukać, ale co roku będzie to samo, będą brązowieć i będą opadać. Bo taka jest ich natura.

Jest też specjalny watek o tym, dużo krótszy, będzie mniej czytania'

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5073-brazowienie-starych-przyrostow-tui-w-srodku-krzewu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaz32 12:53, 14 paź 2016

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Przepraszam ale zapomniałem napisać że usunąłem 2 sztuki, bo były całe uschnięte. Myślę że ta informacja może rzutować na diagnozę. Usychają, brązowieją nie tylko wewnątrz czy na samym spodzie, pozwolę sobie dołączyć kolejne zdjęcia, może lepiej oddają stan. Widziałem tez na nich małe pajęczynki. Dzięki za link do krótszego tematu, przeczytałem. Faktycznie jeśli igły nie maja wcale światła, to tak na mój chłopski rozum będą zamierać. Przyznaje że tego tematu całego nie przeczytałem, za to od ponad roku mniej więcej do niego zaglądam. To właśnie Twoje posty skłoniły mnie żeby tu zapytać. Naczytałem się wcześniej o chorobie grzybowej - że zaczyna się właśnie opadaniem igieł od dołu a potem koniec i spanikowałem. Proszę nie odbierz tego postu źle. Te tuje maja od południowej strony parkan, tak że bezpośrednie promienie słoneczne rzadko je sięgają, może to ma znaczenie. Mam nadzieje że jest tak jak pisałaś bo pozbyłbym się kłopotu. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
Mazan 13:43, 14 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kaz32

Odpowiedz na pytanie: w jakiej porze roku /wiosna, późne lato czy jesień/ objawy się ujawniają i w której nasilają. Jest to ważne do identyfikacji patogena, gdyż objawy są podobne, ale różnią się porami występowania i nasilania objawów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kaz32 14:51, 14 paź 2016

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Ciężko jest mi odpowiedzieć bo pod tym kątem nie przyglądałem się im, a nie pamiętam jak drzewko wyglądało x tygodni temu. Raczej bym napisał ze tego brązowienia jest stopniowo coraz więcej. Maks parę tygodni temu mnie ten widok zbrązowienia tak uderzył, znów uderzył, ale nie znaczy to że wcześniej na pewno to drzewko było ok. W tych dwóch wyrwanych, w korzeniach jednego były pomarańczowe - żółte małe kuleczki. Googlowałem to wtedy i ludzie pisali że może być nawóz, albo jakiś szkodnik. Drzewka są że szkółek, w donicach. Kupiłem parę sztuk z wyprzedaży i od nich się zaczęło.
Pozdrawiam.
Mazan 16:09, 14 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kaz32

Odpisywałem już na taki temat w wątku choroby tuji KasiBawarii. Sprawdź czy tak to przedstawia się u Ciebie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kaz32 18:51, 14 paź 2016

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Dzięki za zainteresowanie. Nie bardzo wiem czy odpowiedni znalazłem?
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-i-szkodniki-zywotnikow-tuja-thuja?page=36
Wygląda podobnie jak u mnie z tym że u mnie to od dawna raczej a tam że od 2 tygodni. To raczej odpada?
Jest też taki temat:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-i-szkodniki-zywotnikow-tuja-thuja?page=15
Wcześniej tam KasiaBawaria pisała, tam odpowiadasz Mewie73, na dole.
U mnie prawie wszystkie tuje rosną przy płocie, ale na wszystkich, być może na razie nie widać takich objawów. Czego szukać na pniu, co z fytoftorozą i szkodnikami?



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies