Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Parzydło leśne - Aruncus sylvestris

Pokaż wątki Pokaż posty

Parzydło leśne - Aruncus sylvestris

Piorunek 15:43, 18 kwi 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy ma ktoś jakieś doświadczenia związane z tą byliną? Jest warta polecenia? Jak wielka się rozrasta?
____________________
Pszczelarnia 16:25, 18 kwi 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
W wilgotnym zacienionym środowisku duża (do 2 m wys.) i szeroka kępa. Ja ją mam w 2 miejscach. Pasuje na tyły rabaty naturlnej cieniolubnej. Lubię jej kremowe kwiaty. Ładna roślina, trzyma pokrój. Tylko wilgoci potrzebuje, inaczej końcówki liści tak brzydko zasychają.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Piorunek 20:25, 18 kwi 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Przylatują do niej owady? Jaka to jest odmiana? Ja znalazłem parzydło leśne 'Zweiweltenkind' i pisze tam, że dorasta do 1,3 metra. A zależałoby mi na trochę wyższym. W jaki sposób roślinę pielęgnować? Jesienią/wiosną wszystkie pędy ścinamy do ziemi?
____________________
Gardenarium 23:17, 18 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Parzydło leśne lubi półcień, a nawet wytrzyma w cieniu, lubi żyzną i wilgotną glebę. Kwitnie w maju i jest olbrzymem. PO przekwitnięciu dopóki liście wyglądają ładnie, trzymamy je, kwiaty można zostawić, wtedy brązowieją. Jeśli nie wygląda dobrze - ścinamy po ziemi i podlewamy, wypuści nowe, świeże liście.

Mam w ogrodzie mamy, i mam też miniaturkę parzydła, jest naprawdę malutka, do 30 cm z kwiatami.
Jesienią pozostawiamy pędy żeby dodatkowo chroniły przed mrozem, a wiosną ścinamy i zasilamy roślinę kompostem. Dbamy o wilgoć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piorunek 17:26, 23 kwi 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
A czy parzydło poradziłoby sobie w sąsiedztwie dużych iglaków?
____________________
Gardenarium 22:08, 23 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, bo iglaki stanowią parasol i deszcz nie dociera, korzenie iglaków będą wrastać w parzydło.

No chyba że wykopiesz duży dół z kompostem i w to wsadzisz i jeszcze będziesz podlewał. W przeciwnym wypadku liście będą tylko wiosną, potem będą suche.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dmr 23:03, 14 cze 2016

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 12
Moje parzydło rośnie pod dużym gęstym świerkiem srebrzystym który działa jak parasol a jego korzenie wysysają wszelką wodę pod nim. Na zdjęciu po lewej stronie widać jego pień, drzewo ma podcięte gałęzie do wysokości 2 metrów. Ziemia pod nim jest sucha jak pieprz a parzydło o dziwo radzi sobie całkiem dobrze. Nie choruje, z roku na rok jest coraz gęstsze. Nie dorasta tylko do 2 metrów, kwiatostany kończą się na wysokości 1 metra. Nie jest też jakoś specjalne podlewane.

____________________
Gardenarium 13:55, 10 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładnie wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies