Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Tess 12:02, 19 wrz 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Obornikiem świeżym nawozi się jedynie jesienią. I to tylko przed zakładaniem rabat, tzn. kiedy nie ma jeszcze żadnych nasadzeń.
Póżną jesienią - w listopadzie. Przekopać z ziemią.

Można taki świeży przekompostować (czyli w pryzmie przetrzymać) przez zime, i wówczas wiosną (choć nie wiem, czy to nie za wcześnie) można do wymieszać z ziemią wokół roślin.

Takie jest moje zdanie, ale moja wiedza ogrodnicza prehistoryczna jest
Może obecnie cos się zmieniło?

A gdzież Ty chcesz ten obornik stosować? W mikro ogrodzie????
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Ozz 16:26, 19 wrz 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
no pewno, zaoram ten beton wreszcie

To pytanie od znajomej, tylko, że tam już są rośliny posadzone (i w dużej ilości), także pewnie zostaje nawożenie/przekopanie dopiero na wiosnę :/
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Borbetka 09:30, 24 wrz 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Zabieram się poważnie za rozluźnienie gleby w moim ogrodzie. Nie jest to glina, raczej ił, ale dość ciężka. Bardzo trzyma wilgoć, więc nie ma aż takiego problemu z nawadnianiem, ale żal mi roślin, bo "duszą się". Czy można coś zrobić teraz jesienią, żeby poprawić jej strukturę? Warzywnik zawsze na jesień przekopywałam, ale z ozdobnymi nie wiem co zrobić, bo wszędzie korą wyściólkowane.
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 14:50, 24 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można wokół każdej rośliny rozrzucić kompostu lub próchnicy z piaskiem, przekopać leciutko, żeby nie uszkodzić korzeni.

Korę najpierw odsunąć, a potem nagarnąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 15:55, 24 wrz 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Tak myślałam Danusiu, że tak napiszesz - kompost albo próchnica, ale kompost skończył mi się już w tym roku, a pryzma nie przerobiona z bieżącym, natomiast próchnicy tutaj nie mamy. Nie wiem, gdzie ją kupić. A co myślisz o suchym oborniku, takim granulowanym do kupienia w ogrodniczym?
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 08:31, 05 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Granulowany? Też dobry jest, rozsypiesz i lekko pomieszasz z glebą, użyźni także choć może struktury gleby tak nie poprawi, ale lepsze to niż jakiś torf z worka. Tylko, że wiosną, bo teraz to będzie jak nawożenie, a tego się już nie robi.

Pryzmę koniecznie przerób, posyp bakteriami żeby szybciej dojrzała, bo szkoda nie wykorzystać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 15:10, 05 paź 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
No to tak zrobię.
____________________
borówcowy wizytowka
arcobaleno 16:05, 14 paź 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 1238
Ja dziś podsypałam roślinom jesiennego nawozu z fosforem potasem i dodatkiem magnezu. Rozgarniałam korę, spulchniałam ziemię pazurkami, wymieszałam z nawozem i nagarniałam z powrotem korę. W tym tygodniu sąsiad ma przywieźć obornik, nie wiem w jakim on będzie stanie, czy mocno zleżały, w każdym razie planuję w listopadzie rozlożyć pod niektóre rośliny (glównie rh i hortensje, myslałam też o ostróżkach, piwoniach?), ale bez mieszania z ziemią (nie wiem tylko czy na korę, czy pod korę ), żeby przez zimę spokojnie sobie leżal jako ściółka a na wiosnę dopiero go zacznę ruszać.
____________________
Ogród Marty - Kochaj i podążaj za marzeniami...
Sebek 16:19, 14 paź 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Lepiej pod korę - bo wiosną już jej raczej nie wydobędziesz

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
arcobaleno 16:54, 14 paź 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 1238
No właśnie A chodzilo mi o to, żeby za szybko nie zaczął przenikać do gleby, żeby roslinom nie zaszkodzić.
____________________
Ogród Marty - Kochaj i podążaj za marzeniami...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies