Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

waldek727 16:54, 19 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Doglebowo roślin się nie nawozi. Jest to stare potoczne określenie skojarzone z wywozem obornika na pole. Nawozić gnoju.
Stosując nawozy organiczne bądź też sztuczne mineralne uzupełniamy w glebie brakującą ilość poszczególnych składników.Przy nawożeniu organicznym poza skoncentrowaną gnojowicą, gnojówkami pochodzenia roślinnego lub nieprzekompostowanymi odchodami stałymi nie ma możliwości przenawożenia roślin tak jak to dzieje się najczęściej w przypadku stosowania nawozów sztucznych. Znając wyniki analizy gleby będziesz miał możliwość takiego doboru pojedynczych składników, aby zachowując ich ilość i proporcje nie doprowadzać do antagonizmu jonów i zbytnio skoncentrowanego roztworu soli mineralnych w wodzie. Nie możesz stosować zbyt dużych dawek poszczególnych składników ani pomijać któregoś z nich.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Jagodi 19:34, 20 sie 2014


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 45
Witam!!
Gdzieś tu czytałam że można dać obornika pod roślinki jesienią.Chcę się upewnić bo miałabym dostęp do takiego obornika-bydlęcego( ma ok.pół roku albo i więcej.Przede wszystkim kiedy go dać ..czy np.miesiąc październik byłby dobry(wtedy właśnie sąsiad wywozi swój obornik na pola ,i wzięłabym od niego najlepiej tego z samego doła pryzmy)...i czy mieszać z ziemią??...czy tylko rozłożyć wokół roślin??mam kilkanaście rododendronów-młode w zeszłym roku posadzone,berberysy -w tym roku sadz i inne....większość to młode roslinki...
Serdecznie pozdrawiam!!
.
____________________
jagodi
Piorunek 11:57, 24 sie 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy posiadając roślinę, która osiągnęła już docelowy rozmiar należy ograniczać nawożenie? Nie chcę, aby zbyt bardzo się rozrastała. Oczywiście można też trochę przyciąć. (gleba bez rewelacji)
____________________
waldek727 17:31, 24 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Jagodi napisał(a)
Witam!!
Gdzieś tu czytałam że można dać obornika pod roślinki jesienią.Chcę się upewnić bo miałabym dostęp do takiego obornika-bydlęcego( ma ok.pół roku albo i więcej.Przede wszystkim kiedy go dać ..czy np.miesiąc październik byłby dobry(wtedy właśnie sąsiad wywozi swój obornik na pola ,i wzięłabym od niego najlepiej tego z samego doła pryzmy)...i czy mieszać z ziemią??...czy tylko rozłożyć wokół roślin??mam kilkanaście rododendronów-młode w zeszłym roku posadzone,berberysy -w tym roku sadz i inne....większość to młode roslinki...
Serdecznie pozdrawiam!!
.

Można jak najbardziej. Połącz go pół na pół z kompostem lub ziemią rodzimą i pozostaw go jeszcze w pryzmie do przełomu października i listopada. W tym terminie niskie temperatury wyhamują już wszelkie procesy zachodzące w glebie i obornik swą powinność zacznie czynić dopiero po wiosennych roztopach. Obkładając rośliny staraj się umiejscowić go tak, aby nie miał on bezpośredniego styku z szyjką korzeniową.
Pozostały obornik możesz przechowywać w szczelnie zamkniętych workach foliowych, lub przekładać nim poszczególne warstwy kompostu.
Pod rododendrony dodaj go tylko w 1/3 ilości całej masy, w skład której powinien wchodzić jeszcze kompost (ziemia) i torf wysoki . Po tym zabiegu okryj świeżą warstwę zmieszanego obornika korą, liśćmi lub skoszoną wcześniej podsuszoną trawą.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Jagodi 21:10, 25 sie 2014


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 45
DZIĘKI!!!
.....tak zrobie...po obornik mogę podjechać taczkami w każdej chwili ...ile będe chciała to zabiore ...czeka mnie pachnąca robota ...ale co tam byle by roślinki miały radoche...!
____________________
jagodi
ewa_k 06:15, 02 gru 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
wszystkie wasze uwagi słuszne, ale co zrobić jeśli kupiona ziemia do roślin okazała się słaba, a miała być bardzo dobra, kompostu wtedy nie miałam, rośliny posadzone i nie najlepiej rosną w porównaniu do innych na forum. Teraz mam już kompost, a nawet troche obornika. Wiosną wykopać i posadzić na nowo? są to też drzewka. Nawoziłam gnojówka z pokrzyw i innymi nawozami dedykowanymi i uniwersalnymi i wg mnie efekty kiepskie. Teraz wiem, że najważniejsze jest posadzenie w dobre podłoże, ale co zrobić teraz (a właściwie wiosną już chyba ) jak już się te błędy popełniło?
____________________
Ewa
Gardenarium 10:17, 08 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sailor62 napisał(a)
Bardzo proszę o wypowiedzenie się na temat zastosowania przefermentowanej gnojówki z pokrzyw w nawożeniu roślin kwaśnolubnych . Czy miało by sens zakwaszanie takiej gnojówki np. kwasem fosforowym ,czy siarkowym ,żeby wytrącić na dnie fermentatora sole wapnia . Albo zakwaszanie dopiero gnojówki rozcieńczonej przygotowanej do podlewania .Bardzo proszę o pomoc bo zakochałem się w gnojówce z pokrzyw , widząc jej wpływ na pomidory i stukturę gleby .
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 22:45, 08 sty 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wapń jest w roślinach związany organicznie i zakwaszenie roztworu równa się uwstecznieniu większości substancji czynnych. Ponadto sam roztwór może mieć również odczyn poniżej obojętnego - to zależy od warunków przygotowania gnojówki. Jej skuteczność w dużej mierze zależy od roślinnych substancji czynnych, a ogólnie ujmowanych w pozycjach składników pokarmowych.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
volco 15:43, 09 sty 2015


Dołączył: 08 sty 2015
Posty: 11
Kilka razy stosowałem te pałeczki nawozowe i szczerze mówiąc uważam, że to "pic na wodę" i niewiele one pomagają roślinom.
____________________
Kocham zielone :)
Karol99 21:41, 16 mar 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witajcie. Kupiłem siarczan amonu do zakwaszenia ziemi pod borówki. Jednak mam tego sporo i chciałbym to zużyć. Pod jakie rośliny mogę podsypać?
Myslałem o rh, magnolii, tujach i może świerkach?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies