Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Gardenarium 20:29, 14 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pewnie ja wiem, to jej napisałam nie Tobie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_t 18:24, 05 maj 2015


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
Gardenarium napisał(a)
Ziemia "kupna" nie wiadomo na ile jest żyzna, bo w większości w jej składzie jest torf, czasem torf z nawozami...hmmm a to za mało niestety.
Ale tego nie wiem, jaką kupujesz ziemię, sprawdź jej skład.

witam, czyli do sadzenia iglaków (konkretnie tuje aureospicata)lepiej dorzucic ziemi do iglaków czy torfu ph 4,5-5,5?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Bamboocha 01:17, 07 maj 2015

Dołączył: 07 maj 2015
Posty: 4
Witam

Zabrałem się za porządki w ogródku za domem u mojej mamy (~200m²) i teraz mam problem z tujami, które rosną z 3 stron altanki. Z dwóch stron znajdują się tuje 17-20 letnie, a z jednej 10. Najstarszej tuje mają z 6-7 metrów wysokości i są wygolone na 1,5m i z jednej strony jest posadzona hortensja pnąca a z drugiej bluszcz, więc niedługo powinno wygolone miejsce być szczelnie zakryte. Od 2 lat zamiast kory leżą drobne płukane kamyczki, które zostały położone na agrowłókninie. Sadzone na zwykłej ziemi ogrodowej, a po iluś latach trochę podsypane czarnoziemem. Z tego co wiem to nigdy nie były nawożone,a jedynie z 3 razy od kiedy były posadzone były obsypane korą i ostatni raz z 3 lata temu. Chciałem je nawieźć organicznym nawozem "Humvit-Eko" tylko nie wiem w jakiej ilości wody powinienem rozpuścić i ile podlać każdą tuje? Oprócz tego organicznego nawozu chciałbym użyć jeszcze mineralnego nawozu i teraz pytanie jaki wybrać bo kamyczki chyba utrudnią nawożenie granulatem i przydałoby się podlać czymś rozpuszczonym w wodzie. Do tego podobno tuje nie należą do kwasolubnych, a te nawozy do iglaków zazwyczaj takie właśnie są (choć podobno taki nawóz do iglaków raz na jakiś czas jakoś bardzo by im nie zaszkodził a hortensjom pnącym by pomógł). Czy mógłby ktoś mi polecić coś (najlepiej konkretne produkty i instrukcje jak dla kogoś mało znającego się na ogrodzie)?

PS. W 2 rogach znajduje się cyprys tak samo jak tuje stary i wysoki (z tym ze nie jest wygolony bo nadal jest gęsty od dołu).
____________________
Gardenarium 08:10, 07 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Polecam najpierw usunięcie szmaty spod kamyczków i dopiero wtedy możliwe będzie nawożenie. Szmata nie ma nic wspólnego z dobrym ogrodnictwem.

Fajnie by było abyś pokazał zdjęcie tej rabaty

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Aska 22:56, 07 maj 2015


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 163
Dobry wieczór. Pani Danusiu w ubiegłym roku posadziłam thuje szmaragd, wczoraj zasiliłam je Pinivitem -oprysk dolistny( na 8 l - 8 nakrętek /nakrętka po 40 ml/) i teraz zjada mnie stres, ponieważ przegladając wątek pt. Nawozy, nawożenie doczytałam, że 30 ml Pinivitu należy rozpuścić w 10 l wody i teraz zastanawiam się , czy dobrze zrozumiałam Pani treść zalecenia ponieważ według ulotki Pinivitu należy 100 ml nawozu rozpuścić w 2- 2,5 l wody, czyżby producent wprowadzał w błąd ? przyznam, że zastosowałam sie do zalecenia producenta a teraz martwię się , że mogłam zaszkodzić thujom. Przeczytałam również Pani artykuł o bukszpanach i o zasileniu ich Florowitem. Pani stosuje 25 ml nawozu na 10 l wody,a w ulotce sugerują 20 ml na 1 l wody.Dodam,że kupiłam małe pojemności nawozów -Pinivit w płynie koncentrat do sporządzenia 20-50 l roztworu do opryskiwania-butelka 1 kg oraz Florovit uniwersalny w płynie koncentrat do sporządzenia 100 litrów roztworu do podlewania-butelka 1 kg. Przyszła mi jeszcze taka myśl,że może Pani korzysta z Pinivitu i Florovitu o wyższym stężeniu ,kupowanym w sklepach ogrodniczych dostępnych tylko dla profesjonalistów, może dlatego jest taka duża rozbieżność między Pani zaleceniem a producenta ,drąże temat,bo chciałabym dobrze zadbać o swoje rośliny,a teraz będę miała obawy kupując nawóz czy aby dobrze go stosuję.
Wiem,że Pani ma ogromne doświadczenie,dlatego proszę o poradę Z góry dziękuję za odpowiedź.
____________________
Aśka
Gardenarium 15:23, 08 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bamboocha napisał(a)

Jak napisałem już w innym temacie rozważe usuniecie, ale nadal nie orzymałem odpowiedzi na pytanie odnosnie nawozenia tuji (tuji-hortensji pnacych i tuji-bluszczu pospolitego i samych tuji (3 strony altanki a kazda inna)). Zdiecia nie mam jak zrobic bo dopiero za kilka dni beda w orgodzie u mojej mamy. Czym te tuje nawiezc przez te kamyczki? (usuwac ich nie bede)


Nie da się nawozić jeśli leży szmata. Albowiem niemożliwy jest zabieg nawożenia i przemieszania nawozu z ziemią, w obrębie korony drzewa, gdyż leży szmata i uniemożliwia to działanie. Więc jak mam odpowiedzieć. Usuń szmatę a udzielę odpowiedzi jak nawozić i czym.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:26, 08 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aska napisał(a)
Dobry wieczór. Pani Danusiu w ubiegłym roku posadziłam thuje szmaragd, wczoraj zasiliłam je Pinivitem -oprysk dolistny( na 8 l - 8 nakrętek /nakrętka po 40 ml/) i teraz zjada mnie stres, ponieważ przegladając wątek pt. Nawozy, nawożenie doczytałam, że 30 ml Pinivitu należy rozpuścić w 10 l wody i teraz zastanawiam się , czy dobrze zrozumiałam Pani treść zalecenia ponieważ według ulotki Pinivitu należy 100 ml nawozu rozpuścić w 2- 2,5 l wody, czyżby producent wprowadzał w błąd ? przyznam, że zastosowałam sie do zalecenia producenta a teraz martwię się , że mogłam zaszkodzić thujom. Przeczytałam również Pani artykuł o bukszpanach i o zasileniu ich Florowitem. Pani stosuje 25 ml nawozu na 10 l wody,a w ulotce sugerują 20 ml na 1 l wody.Dodam,że kupiłam małe pojemności nawozów -Pinivit w płynie koncentrat do sporządzenia 20-50 l roztworu do opryskiwania-butelka 1 kg oraz Florovit uniwersalny w płynie koncentrat do sporządzenia 100 litrów roztworu do podlewania-butelka 1 kg. Przyszła mi jeszcze taka myśl,że może Pani korzysta z Pinivitu i Florovitu o wyższym stężeniu ,kupowanym w sklepach ogrodniczych dostępnych tylko dla profesjonalistów, może dlatego jest taka duża rozbieżność między Pani zaleceniem a producenta ,drąże temat,bo chciałabym dobrze zadbać o swoje rośliny,a teraz będę miała obawy kupując nawóz czy aby dobrze go stosuję.
Wiem,że Pani ma ogromne doświadczenie,dlatego proszę o poradę Z góry dziękuję za odpowiedź.



Odnośnie nawozów dolistnych w płynie, stosuję zasadę zawsze lekko mniej niż napisane na ulotce. Nie będę teraz określać ile ml na 10 l, ponieważ może tak byc jak piszesz. Stężenie rób wg ulotki - ciut mniej zawsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bamboocha 20:47, 08 maj 2015

Dołączył: 07 maj 2015
Posty: 4
Co za idiotyczne forum, komentarze sa usuwane, a jedyne co mozna uzyskac tutaj to propaganda przeciwko agrowłókninie. Zaraz ten komentarz tez zostanie na pewno skasowany.
____________________
tomgroch 00:12, 09 maj 2015

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
Pewnie, bo lepiej pół Polski wyłożyć folią i będzie super. Za zaśmiecanie są mandaty i takie same powinny być za stosowanie tego czarnego czegoś ... Jeśli ktoś nie chce zajmować się ogrodem, to niech mieszka w bloku ...
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
waldek727 04:58, 09 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Bamboocha napisał(a)
Co za idiotyczne forum, komentarze sa usuwane, a jedyne co mozna uzyskac tutaj to propaganda przeciwko agrowłókninie. Zaraz ten komentarz tez zostanie na pewno skasowany.

Na zdrowy i piękny ogród trzeba sobie zasłużyć ciężką pracą przez długie lata. Ci co idą na skróty stosując wynalazki obce naturze zamykając tym samym dla pozornego wygodnictwa obieg materii w ekosystemie ogrodu nie mają najmniejszego pojęcia o tym co to jest ogrodnictwo. Skoro jesteś takim zwolennikiem agrotkanin to zajmij się warzywnictwem, a nie tworzeniem ogrodu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies