Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

tomgroch 14:47, 20 maj 2015

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
Pewnie, że na wybarwienie wpływają :
- niedobór światła (świerk kłujący wymaga pełnego nasłonecznienia)
- nadmiary i niedobory składników pokarmowych
- generalnie świerki nie mają dużych wymagań pokarmowych, ale najczęściej niedobory magnezu, wapnia, fosforu i potasu to główne przyczyny słabego wybarwienia. Środki owadobójcze też mogą mieć wpływ, zwłaszcza że często są stosowane niepotrzebnie
W glebie nadmiary zdarzają się dość rzadko, no chyba że ktoś podlewa wodą, która ma, np za dużo magnezu, manganu, albo żelaza.
A słońce jest tu najważniejsze, no i trzeba pamiętać że świerki i jodły nie lubią mieć mokro !
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
R0BERT 15:51, 20 maj 2015

Dołączył: 05 maj 2015
Posty: 8
witam, mam pewne pytanie teoretyczne... czy mogę podsypać drzeka liściaste (wierzba hakuro) nawozem do traników?
PiotrekD 18:34, 20 maj 2015

Dołączył: 26 mar 2015
Posty: 7
Witam
W takim razie proszę o łopatoligczny przykład:
Za 10 dni będę podlewał tuje wodą z pinivitem.
Ile dolać pinivitu do 10 litrów wody.
Myślałem żeby dać najmniejszą dawkę wg ulotki czyli 200ml na 10 litrów.
Dla 100 szt to i tak potrzebuję 20 litrów a mam 9,5 litra.

Pozdrawiam
lilarosa 12:37, 21 maj 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 49
Tomku,
Dziękuję za odpowiedź. Z niedoborów to może faktycznie tylko magnez, spróbuję uzupełnić (mam siarczan magnezu), raczej nie dostają za dużo nawozu, wodę też tylko z nieba, no chyba, że przez dłuższy czas jest sucho.
Mospilanem pryskałam 2x w ub. sezonie, bo mszyce hordami wysysały soki ze wszystkiego, co miało igły i liście (sierpień był dość suchy), w marcu tego roku użyłam Promanalu. Więcej grzechów nie pamiętam, może szczegółowa analiza gleby dałaby jakąś odpowiedź...
Na szczęście rosną zdrowo a słonko wybarwia nowe przyrosty na niebiesko

Pozdrawiam,
____________________
Hania _ "Muszę poznać dwie lub trzy gąsienice, jeśli chcę zawrzeć znajomość z motylem." A. de Saint-Exupéry
R0BERT 19:18, 22 maj 2015

Dołączył: 05 maj 2015
Posty: 8
Przepraszam, że ponawiam, ale wciąż nie mogę znaleźć nigdzie podpowiedzi...

Skończył mi się nawóz uniwersalny, czy mogę nawozem do trawników podsypać liściaste drzewka? (np. ozdobne) Czy może to w jakimś stopniu zaszkodzić/przedobrzyć ?

dzięki za pomoc!
Sebek 20:18, 28 maj 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
To wszystko zależy od składu nawozu. Aktualnie rośliny rosną i potrzebny im jest azot Wg mnie nie przedobrzysz, ja również stosuję niektóre nawozy niezgodnie z obrazkami na buletce czy worku, ale pilnuję składu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
R0BERT 19:22, 29 maj 2015

Dołączył: 05 maj 2015
Posty: 8
Sebek, dzięki za pomoc

Co do nawożenia zastanawiam się także nad zastosowaniem granulowanego/suszonego obornika. Jednak pod wszystkimi drzewkami i krzewami mam wysypane kamyki.

Czy taki granulat obornika mogę sypać na kamienie? obawiam się, iż zanim się rozpuści... azot czy też inne związki się 'ulotnią'...

Czy ktoś testował taki obornik?
Gardenarium 08:53, 31 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Taki obornik trzeba rozsypać i zmieszać z wierzchnią warstwą gleby, odsuń kamyki i wymieszaj, nasyp kamyki a następnie podlej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
annamazur 21:06, 24 cze 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 30
Witam,

właśnie posadziałam 150 sztuk bukszpanu ok 20 cm wysokiego na obwódkę. Kiedy mogę podlać sadzonki florovitem?

Pozdrawiam,
Ania
Gardenarium 09:47, 28 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wcześniej jak dwa tygodnie po posadzeniu, a najlepiej odczekać trzy i upewnić się, że są podlewane wodą (mają wilgotno w korzeniach) i wznowiły wegetację (widać przyrosty nowe).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies